banner141
Öne Çıkanlar mersin haber Özcan: ‘‘Zor Bir Rakibe Karşı Kolay Bir Galibiyet Aldığımız İçin Mutluyuz Başkan Tuna Muhtarlarla Bir Araya Geldi Mersin-Tarsus OSB gürbulak

“CAZAEVİNDE HAK İHALLERİ PANDEMİ SÜRECİNDE ARTTI”

Mersin’de Cezaevi İzleme Koordinasyonu kuruluşunun deklare edildiği açıklamada konuşan Bedri Kuran, “Bizler her koşulda insanca ve onurlu bir yaşamı savunduğumuzu, cezaevlerinde yaşanan tüm hak ihlallerinin takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz” dedi.

“CAZAEVİNDE HAK İHALLERİ PANDEMİ SÜRECİNDE ARTTI”

Mersin Cezaevi İzleme Koordinasyonu kuruluşunun basın toplantısı ile deklare etti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesinde gerçekleşen açıklamaya koordinasyon üyesi kurum temsilcileri katıldı.

Açıklamada konuşan Cezaevi İzleme Koordinasyonu Yürütme üyesi Bedri Kuran, koordinasyonun İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Mersin Şubesi, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (Tuhad- Der) Mersin Şubesi, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şubesi, Mersin Tabip Odası (MTO), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Mersin Şubesi, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Mersin Meclisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Başkanlığı, Mersin Dersimliler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Tevgera Jınen Azad (TJA),Görülmüştür Kolektifi, Mersin 78’liler Girişim Derneği, Mersin Wernicke Korksakofflular ve Eski Mahpuslarla Dayanışma Derneği kurumların katılımıyla oluştuğunu söyledi.

CAZAEVİNDE HAK İHALLERİ PANDEMİ SÜRECİNDE ARTTI

Her geçen gün cezaevlerinde artan hak ihlallerinin, pandemi sürecinde de yoğun bir şekilde devam ettiğini kaydeden Kuran, “Çeşitli kurum ve sivil toplum örgütlerinin gözlem ve raporlarında cezaevlerinde yaşanan tecrit, darp, çıplak arama, gayri insani sürgünler gibi işkence ve kötü muameleler; beslenme ve sağlık haklarına yönelik ihlaller, haberleşme ve sosyal imkanlarının kanuna aykırı kısıtlanması, mahpusların aile ve avukatlarla görüşünün engellenmesi ve sair hak ihlallerinin varlığı gözlemlenmektedir” dedi.

Kanuni şartları oluşmasına rağmen hasta mahpusların ve çocuklu annelerin infazı durdurulmadığına dikkat çeken Kuran, cezaevi idarelerinin, pandemi sürecini bahane göstererek kanuna aykırı kurum uygulamaları ile tutukluların temel haklarını kısıtladığı ve infaz hukukunun amacını aşacak derecede cezaevi yaşamını çekilmez hale getirdiğini ifade etti. Yaşanan yoğun hak ihlalleri ile ilgili tutukluların açlık grevine girdiklerinin altını çizen Kuran, “Özellikle insan onuruna bağdaşmayan tecrit ve işkence koşullarında infazın sonlanmasını talep ettikleri bilinmektedir. Açlık grevi sırasında mahpusların sağlık durumlarının uygun koşullarda izlenmesi ve temel besin ihtiyaçlarının karşılanması elzemdir.

‘İNSANLIK DIŞI BİR İNFAZ SİSTEMİ DÜŞÜNÜLEMEZ’

Tüm bu süreçlerin mahpusların beden ve ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkisi -insan onuruna aykırı infaz yasağını ihlal etmektedir. İnsanca yaşama hakkı, kişiye sıkı sıkıya bağlı temel bir haktır. Hiçbir suçun cezası olarak insanlık dışı bir infaz sistemi düşünülemez” diye konuştu. Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin tutukluların beden ve ruh sağlığına verdiğini ve yarattığı toplumsal mağduriyet neticesinde meydana gelen hukuki zaafiyet, ihlallerin farklı perspektiflerle izlenmesi ihtiyacını doğurduğunu dile getiren Kuran, “İhlallerin çokluğu, yoğunluğu ve çoğu cezaevinde standart bir uygulamaya dönmüş olması değerlendirildiğinde farklı kurum ve sivil toplum kuruluşu olarak bizlerin bir araya gelmesi zorunluluk arz etmiştir. Bizler her koşulda insanca ve onurlu bir yaşamı savunduğumuzu, bireyin temel haklarını hedef alan her saldırının bütün insanlığa yöneldiğini kabul ederek, cezaevlerinde yaşanan tüm hak ihlallerinin takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz” ifadelerini kullandı.

HABER: Gizem TOKKUZUN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner196

banner162

banner195