Öne Çıkanlar spor Sağlık Hizmetleri Son 5 Yılda Yüzde 121 Zamlandı Bayramda Deniz Keyfi askon Erdemli Belediyesinden Kadınlara Yat Turu

CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ AYTUĞ ATICI “ NÜKLEERLE KANSER RİSKİ 2.2 KAT ARTACAK”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, nükleer santrallerin çevresinde yaşayan çocuklarda kan kanseri riskinin 2.2 kat arttığını ve nükleer reaktörleri soğutmak için Akdeniz’den alınan su nedeniyle deniz suyu sıcaklığı 2 ile 6 derece artacak olmasında dolayı Akdeniz’de hiçbir canlı kalmayacağını söyledi. Mersin halkının yüzde 86’sının nükleer santrali istemediğini belirten Atıcı, “Milletin Vekili olarak, ÇED olumlu raporunun iptali için dava açmıştım. Danıştay’ın ret cevabına karşın davayı bir üst mahkemeye taşıdım. Açtığımız davadan Danıştay’dan sonuç alamazsak Anayasa Mahkemesi’ne gideceğimi, o da olmazsa yüzde 86’sı nükleer santral istemeyen Mersinlilerin yaşam haklarını savunmak adına konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götüreceğim” dedi. Ayrıca Atıcı, Akkuyu Nükleer Santralı, bir ülke sınırları içinde bulunup da, sahibinin bir başka ülke olduğu  “Dünyanın ilk nükleer santrali” olduğunu söyledi

CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ AYTUĞ ATICI  “ NÜKLEERLE KANSER RİSKİ 2.2 KAT ARTACAK”

Gökhan KURT
 

. “CUMHURBAŞKANI HALKI YANILTMAKTA VE DOĞRUYU SÖYLEMEMEKTEDİR”

CHP Mersin İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısına milletvekili Aytuğ Atıcı, İl Başkanı Adil Aktay ve partililer katıldı. Atıcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yatırımla ülkemize daha ucuz, daha temiz ve gerçek anlamda çevreci bir enerji kaynağıyla tanışmış olacağımızı söylediğini belirti. Atıcı, “Cumhurbaşkanı “Daha temiz ve gerçek anlamda çevreci” ve  “Daha ucuz” enerji elde edileceğini ifade ederek halkı yanıltmakta ve doğruyu söylememektedir” dedi.

“AKDENİZ’DE HİÇBİR CANLI KALMAYACAK”

Almanya’da yapılan araştırmalarda nükleer santrallerde herhangi bir kaza olmasa da santral çevresinde yaşayan çocuklarda kan kanseri riskinin 2.2 kat arttığı belirten Atıcı, “Nükleer santralde kaza olması durumunda ise durum çok vahimdir. Çernobil`de sızıntı sırasında resmi rakamlara göre 4 bin, Fukuşima` da ise 1700 kişi kısa sürede ölmüştür. Greenpeace raporlarına göre ise kaza sonrasında sızıntıdan etkilenen 200 bin insan ölmüştür. Bu enerjinin neresi temiz ve çevrecidir. Ayrıca nükleer reaktörleri soğutmak için Akdeniz’den alınan su nedeniyle deniz suyu sıcaklığı 2-6 derece artacak ve denizde hiçbir canlı kalmayacaktır. Bunları halka anlatmak şerrin değil halkın temsilcilerinin görevidir. Bu kadar kötülüğü bilerek bunları Mersin halkına reva görmenin ise neyin temsilciği olduğunu halkımız çok iyi bilecektir” şeklinde konuştu.

“NÜKLEER SANTRAL UCUZ ENERJİ GETİRDİĞİ DOĞRU DEĞİLDİR”

Rusya ile yapılan anlaşmaya göre, Akkuyu Nükleer Santrali’nde üretilecek elektriğin yarısının Türkiye tarafından 15 yıl boyunca kilovat saati 12,35 dolar sentten satın alınması zorunluluğunu olduğunu ifade eden Atıcı, Rusların ürettikleri elektriği şimdiki dolar kuruna göre piyasa fiyatının 2,5 katına bize satacaklarını söyledi. Atıcı, “Ruslar, alım garantisi dışında kalan %50’lik miktarı kendisi veya enerji perakende tedarikçileri vasıtasıyla serbest elektrik piyasasında satabilecektir.Ruslar 22 milyar dolara mal ettikleri nükleer santralden, üretilen elektriğin yarısını 15 yıllık alım garantisi ile bize sattıklarında yaklaşık 35 milyar dolar kazanç sağlayacaktır. Diğer yarısını da aynı fiyattan sattığını varsayarsak, sadece 15 yılda yaklaşık 70 milyar dolar kazanacaktır. Anlaşmanın yapıldığı 2010 yılında dolar kuru 1.41 TL iken bugün 4 TL’yi aşmış durumda. Dolayısıyla nükleer santralin ucuz enerji getirdiği doğru değildir” diyerek konuştu.

“FAY HATTI VE DENİZ SEVİYESİNE YAKIN OLDUĞU İÇİN BÜYÜK RİSK”

Akkuyu Nükleer Santrali’nin fay hattı ve deniz seviyesine yakın olmasından  dolayı büyük risk oluşturduğunu söyleyen Atıcı, “Akkuyu Nükleer Santrali’nin 25 km. yakınından geçen Ecemiş Fay Hattı, şu anda aktif ve yüksek enerji birikimli bir hat olarak tehlikeli grupta. 1970’li yıllarda nükleer santral lisansı verilirken bu bölgedeki Ecemiş fay hattı henüz keşfedilmemişti.  2011 yılındaki Japonya’da 8.9 büyüklüğündeki depremin ardından korkulan oldu ve hasar gören Fukushima Nükleer Santralinde radyasyon sızıntısı tespit edildi. Bugüne kadar “nükleer enerji en güvenli enerji kaynağıdır” tezine dayanak oluşturan tesislerdeki patlama büyük endişe yarattı.

Dünyanın gelişmiş ülkeleri artık nükleer enerji üretimine son verdiklerini yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiklerini dile getiren Aytuğ Atıcı, Türkiye’nin enerji ihtiyacını yenilenebilir doğal kaynaklardan elde edebileceğini söyledi.  Atıcı, geçtiğimiz ay, Portekiz’in elektrik enerji ihtiyacının tümünü yenilenebilir enerjiden karşıladığını vurguladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.