banner141
Öne Çıkanlar mersin haber MERSİN çbk Nazım Hikmet mersin gündem

DENİZ BALIĞI YETİŞTİRCİLİĞİNE DESTEK YOK! MERSİN’E 50 MİLYON EURO HİBE DESTEĞİ

Mersin’e 50 milyon Euro hibe desteği sunacaklarını kaydeden TKDK İl Koordinatörlüğü Vekili Beytullah Uygur, bu hibenin tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile fiziki varlıklara yönelik yatırımlar sektöründen yalnızca makine-ekipman, hizmet ve görünürlük desteklemelerine yönelik olacağının altını çizdi. Ayrıca Uygur, tatlı ve kara sularda yapılan balık yetiştiriciliğine destek sunduklarını ama deniz balığı yetiştiricileri için bir desteklerinin olmadığını aktardı.

DENİZ BALIĞI YETİŞTİRCİLİĞİNE DESTEK YOK! MERSİN’E 50 MİLYON EURO HİBE DESTEĞİ

Haber: İrem KOCA

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Mersin İl Koordinatörlüğünce, IPARD 2 Programının 8’inci çağrı ilanı kapsamında, tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile fiziki varlıklara yönelik yatırımlar sektöründen yalnızca makine-ekipman, hizmet ve görünürlük desteklemelerine yönelik 50 milyon Euro hibe desteği verileceği ifade edildi.

TKDK İl Koordinatör Vekili Beytullah Uygur, “Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili kuruşudur. Kurumun amacı; ulusal kalkınma plan, program ve stratejilerinde öngörülen ilke ve hedefler çerçevesinde, Avrupa birliği ve uluslararası kuruluşlardan sağlanan kaynakları da kapsayacak şekilde kırsal kalkınma programlarının uygulanmasına yönelik faaliyetleri gerçekleştirmektir. Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu, Avrupa birliği tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan katılım öncesi yardım aracı (IPA) kapsamında kırsal kalkınma bileşeni IPARD programını uygulamaktadır” dedi.

“179 PROJE İMZALADIK”

İl olarak 8’inci çağrıya çıktıklarını ve 350’den fazla projeden 179 proje imzaladıklarını ifade eden Uygur,” 5’inci çağrı kapsamında hayvansal et ve süt üretimi ile işleme ve paketleme sektörlerinde 114,5 milyon TL yatırım tutarlı ve 47,5 milyon hibe destekli 23 projenin inceleme ve değerlendirme süreçleri başlamıştır. 6’ıncı çağrı kapsamında çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş- geliştirme yatırımları kapsamında 83,3 milyon TL yatırım tutarlı ve 52,3 milyon TL hibe destekli 49 projenin alımı gerçekleşmiş ve incelemesi devam etmekte olup onay süreçlerinin tamamlanmasıyla uygun kabul edilen projelerin sözleşmelerinin imzalanmasını müteakip 2019-2020 yılında yatırımlara başlanacaktır” diye kaydetti.

“ DENİZ BALIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİNE  DESTEĞİMİZ YOK”

Tatlı ve kara sularda balık yetiştiriciliğine desteklerinin olduğunu ama balık çiftliklerine destek vermediklerini söyleyen Uygur,” Başvuru çağrı ilanı kapsamında tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili fiziki varlıklara yönelik yatırımlar yalnızca makine-ekipman, hizmet ve görünürlük alımları desteklenecektir. 8’inci çağrıda sadece makine-ekipman alımı ve işletmenin öz tüketimi için yenilenebilir enerji yatırımlarına destek verilecektir. Süt işleme tesisleri için süt tankerleri, süt toplama merkezlerinde soğutma tankı ve süt toplama araçları desteklenecektir. Meyve ve sebze listesindeki tüm ürünlerin kurutulması ve dondurulması da desteklenecektir. Yatırımın destek oranı yüzde 40-50 arasında değişmekte ve toplam destek bütçesi 50 Milyon Euro’dur. Başvurular 2 Ocak 2020 tarihinden itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK Mersin İl Koordinatörlüğünde kabul edilmeye başlanacaktır” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner196

banner162

banner195