banner202
banner205
Öne Çıkanlar Tarsus Belediyesi Temizlik İşçilerinin Havuz Keyfi Şahin Sanayi Sicil Kaydı Bulunmayan İşletmeleri Uyardı Mobilya Fuarında Uyuşturucu İle Mücadele Standı mersi silifke

“Devlet-Mafya-Siyaset” ilişkisi araştırılsın

Suç örgütü yöneticilerinden Sedat Peker’in “Devlet-Mafya-Siyaset” ilişkisi üzerine yaptığı itiraflar kamuoyunda yeni ‘Susurluk’ benzetmesine yol açarken, Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, kirli ilişkilerin üzerinin örtülmemesi ve Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulması çağrısında bulundu.

“Devlet-Mafya-Siyaset” ilişkisi araştırılsın

Suç örgütü yöneticilerinden Sedat Peker’in yayınladığı videoların yankısı devam ediyor. “Devlet-Mafya-Siyaset” ilişkisi üzerine yapılan itiraflar kamuoyunda yeni ‘Susurluk’ benzetmesine yol açarken, savcıların harekete geçmemesi muhalefet, emek ve demokrasi güçleri tarafından eleştiriliyor.

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Peker’in açıklamalarını ve siyasete yansımalarına dair Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması düzenledi.

DİSK Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy tarafından yapılan açıklamada, demokrasi güçleri tarafından yıllardır dillendirilen konuların yeniden gündeme geldiği belirtilerek, “Bu konuda gerek kamuoyunda, gerekse de mahkemelerde her türlü delili ortaya koyduk ve bunun karşılığında sadece hukukun işletilmesini ve adalet istedik. Ancak ne yürütme duydu sesimizi, ne yasama ve ne de yargı. Hepsi üç maymunu oynadılar ve bir anlamda ‘Devlet-Mafya-Siyaset’ üçgenine destek oldular, kan taşıdılar” dedi.

“SAVCILAR İTİRAFLAR ÜZERİNDEN HAREKETE GEÇMELİDİR”

Göksoy, Susurluk kazasında, “Devlet-Mafya-Siyaset” ilişkisinin ortaya çıktığını, ancak ne o zamanın hükümetleri, ne muhalefet ne de yargının gerekli girişimleri yapmadığını, aksine ortalığa saçılan ilişkileri toparlamakla uğraştığına dikkat çekerek şunları ifade etti:

“Sedat Peker bir suç örgütü lideridir ve onun sözüyle infaz yapmak kadar anlamsız bir şey olmaz. Ancak bu iş bir mafya liderinin iddialarından ziyade bu suçların tümüne karışmış, tüm bu olaylarda parmağı olan ve Barış Akademisyenleri için ‘kanınızla banyo yapacağım’ diyen bir çete reisinin itirafları olarak ele alınmalıdır. Yıllardır, solcuların, sosyalistlerin, yurtseverlerin, savcıları harekete geçirmek için verdikleri uğraşa kulaklarını kapayanların en azından bu itiraflar üzerinden harekete geçmeleri gerekir.

Bizler yıllardır işlenen yargısız infazlara, demokrasiye ve insan haklarına aykırı davranışlara, “devlet-mafya-siyaset” üçgeninde atılan adımlara karşı mücadele etmeye çalıştık. Uyuşturucu ve silah ticareti ile oluşturulan bütçenin emekçilere sömürü ilişkisi olarak nasıl yansıdığını, Kürt sorununun çözülmesini istemeyenlerin neler yapabileceğini tahmin ederek Kürt sorununun barışçıl bir şekilde çözülmesi gerektiğini anlatmaya çalıştık.  Tek adam rejiminin bu konulardaki hesap alıp verme ilişkisini ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu da ısrarla belirtmeye çalıştık.”

“HAKİKATLERİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALIDIR”

Göksoy, “Devlet-Mafya-Siyaset” üçgeninden ülkenin kurtuluşunun, “emekten, barıştan ve bir arada yaşamdan yana, özgür demokratik bir Türkiye’nin kurulması” olduğunun altını çizerek, “Son 40 yılın yargısız infazlarının, insan hakları ihlallerinin, antidemokratik uygulamalarının hesabı verilmelidir, yargı önüne çıkarılmalıdır ve tüm bunların insanlık suçu olması nedeniyle hiçbir suçun zaman aşımı olmamalıdır. Ayrıca bağımsız kişi ve kurumlardan oluşacak Hakikatleri Araştırma Komisyonu da kurulmalıdır” ifadelerine yer verdi.

“ÖZGÜR-DEMOKRATİK TÜRKİYE MÜCADELESİNİ MUTLAKA KAZANACAĞIZ”

Emek ve Demokrasi platformu olarak emekten, barıştan, demokrasiden ve adaletten yana bir Türkiye mücadelesini çok daha kararlı bir şekilde sürdüreceklerini vurgulayan Göksoy, “Bu mücadele sırasında pek çoğumuzu cezaevleri, yargısız infazlar, sürgünler ve insan hakkı ihlalleri bekliyor olabilir ama biz bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz, ülkenin kurtuluşu için kirli ilişkiler yumağının çözülmesi, çeteler ve tek adam rejimini ortadan kaldırmanın zorunlu olduğunun bilinciyle, emekten, barıştan ve bir arada yaşamdan yana, Özgür-Demokratik Türkiye mücadelesini mutlaka kazanacağız” diyerek açıklamaya sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner198

banner162

banner199

banner204