Öne Çıkanlar Aile Boyu Hırsızlık Mersin İdmanyurdu: 2 - TKİ Tavşanlı Linyitspor: 0 Bremen Mızıkacıları Mersinde Tarsus Belediyesinin Bütçesi 216 Milyon 873 Bin TL mersin siyaset

DR. KEMİK: “AİLE HEKİMİNİZ EN YAKIN SAĞLIK DANIŞMANINIZDIR”

Mersin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, aile hekimlerinin anne karnındaki bebekten en yaşlı bireye kadar herkesin sağlığından sorumlu olmalarının yanı sıra, vatandaşların en yakın sağlık danışmanı olduklarını belirtti.

DR. KEMİK: “AİLE HEKİMİNİZ EN YAKIN SAĞLIK DANIŞMANINIZDIR”
 Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemik, yaptığı yazılı açıklamada, koruyucu sağlık hizmetlerinde aile hekimlerinin önemine vurgu yaptı. Aile hekimlerinin, ailelerin ikamet adresine yakın, kolaylıkla ulaşılabilecek bir mahalde görev yaptıklarını ifade eden Kemik, “Anne karnındaki bebeğinizden ailenizin en yaşlı bireyine kadar ailenizin bütün fertlerinin sağlığından sorumlu, size ve ailenize yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetleri için ilk başvuracağınız kişi aile hekiminizdir” dedi.
Aile hekiminin, ailenin bütün bireylerinin sağlık durumlarını, yaşama koşullarını, dolayısıyla koruyucu sağlık uygulamalarının ve sağlık eğitimlerinin bireylere nasıl uygulanacağını en iyi bilen kişi olduğunun altını çizen Kemik, aynı zamanda farklı müdahale ve tedavi gerektiren durumlarda danışmanlık hizmetleriyle diğer uzman hekimlere veya diş hekimine hastayı yönlendirerek, koordinatör görevi üstlendiğini kaydetti.
“Aile hekimi, kendisine kayıtlı kişilerin aynı zamanda sağlık danışmanı, bu konuda onlara rehberlik yapan kişi konumundadır” diyen Kemik, aile hekimlerinin verdikleri hizmetleri de şöyle sıraladı: “Birinci basamak teşhis ve tedavi edici sağlık hizmetleri ile ilgili poliklinik hizmeti ve aşılama, bebek, çocuk, gebe ve loğusa izlemleri, 15-49 yaş kadın izlemleri, yenidoğan topuk kanı, yenidoğan işitme, kanser tarama gibi tarama programları, D vitamini ve demir desteği, belli yaş gruplarına yönelik periyodik sağlık kontrolleri, ulusal hastalık kontrol programları, tütün bağımlılığının önlenmesi, obezitenin önlenmesi, diyabet, kalp ve damar hastalığı başta olmak üzere kronik hastalıkların önlenmesi ve erken tespiti, yatalak olup evde bakım alması gereken kişilere verilecek sağlık hizmetinin koordine edilmesi gibi birçok koruyucu sağlık hizmeti aile hekiminiz tarafından verilmektedir.”
Ayrıca uzak mahalle, belde, köy, mezra gibi yerleşim birimlerinde gezici hizmet planlaması kapsamında aile hekimleri tarafından sağlık hizmeti sunularak, vatandaşların düzenli koruyucu sağlık hizmetlerini almalarının sağlandığını dile getiren Kemik, vatandaşların aile hekimlerinin hizmetlerinden cumartesi günleri de yararlanabileceklerinin altını çizdi. Dr. Kemik, “Halkımızın hafta sonları da aile sağlığı merkezlerinde sağlık hizmetine ulaşabilmesi, hastanelerin acil servislerinin yeşil alanlarındaki başvuru yoğunluğunun önlenmesi ve daha rahat sağlık hizmeti alınabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığımızca yayınlanan genelge doğrultusunda aile sağlığı merkezlerimiz hafta içi olduğu gibi cumartesi günleri de açık olup, halkımıza aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları tarafından sağlık hizmeti verilmektedir” ifadelerini kullandı.
Mersin’de cumartesi günleri 09.00-17.00 saatleri arasında aile sağlığı merkezlerine başvurarak sağlık hizmeti alınabileceğini belirten Dr. Kemik, cumartesi günleri hizmet verecek aile sağlığı merkezi, aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının bilgilerini içeren listelerin Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün web sayfasında düzenli olarak yayınlandığını da sözlerine ekledi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.