banner141
Öne Çıkanlar Mersin Büyükşehir Belediyesi: 91 - Dunav 8806 Ruse: 62 Balıkesirspor: 1 - Mersin İdmanyurdu: 1 Mersinde Ayın Polisleri Ödüllendirildi latif doğan Samos Adası

EĞİTİM-SEN : “YÖK KAPATILMALI”

Mersin Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Şube Başkanı Mahmut Sümbül, Üniversitelerde yaşanılan büyük hak ihlallerinin önüne geçmek için YÖK’ün kaldırılması gerektiğini ifade etti. Başkanı Sümbül, “İnsan, toplum, doğa yararına üniversite fikri sahiplenilmelidir! Aksi halde bu yıkımın sürmesi ve daha ağır sonuçlar yaratması kaçınılmazdır!” dedi.

EĞİTİM-SEN : “YÖK KAPATILMALI”

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), YÖK’ün kuruluşunun 39. Yıldönümü. nedeniyle yaptı açıklamada Türkiye’de üniversiteden, akademiden, eleştirel ve özgür düşünceden bahsetmek neredeyse imkânsız hale gelmiştir!” denildi.

“BUGÜN TÜRKİYE ÜNİVERSİTELERİNDE ÖZGÜRCE BİLİMSEL BİLGİ ÜRETMEK YASAKTIR”

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen),  Şube Başkanı Mahmut Sümbül, Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) kuruluş yıl dönümü nedeniyle yazılı basın açıklaması yaptı. Hak ihalelerinin en çok üniversitelerde yaşanıldığına dikkat çeken Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, sorunların YÖK’ün kaldırılması ile çözüleceğini ileri sürdü. Başkan Sümbül, açıklamasını şu şekilde sürdürdü; “Türkiye’nin siyasi ve ekonomik atmosferi her birimizin giderek daha zor nefes almamıza neden oluyor. Bir taraftan daha da derinleşeceği söylenen ekonomik kriz ve pandemi süreci, diğer taraftan temel hak ve özgürlükleri ağır biçimde tahrip eden siyasal bir rejim karşımızda. Haliyle gündelik yaşamlarımız sorunlarla adeta abluka altına alınmış durumda. Bugün Türkiye üniversitelerinde özgürce bilimsel bilgi üretmek, hakikati aramak, sanat ve felsefe üretmek yasaktır! Bugün Türkiye üniversitelerinde serbest olan tek şey, siyasi iktidarca makbul  görüleni üretmektir!  Bugün 6 Kasım, 12 Eylül ürünü olan YÖK’ün kuruluşunun 39. Yıldönümü. Bugün hala Türkiye’de üniversiteden, akademiden, eleştirel ve özgür düşünceden bahsetmek neredeyse imkânsız hale gelmiştir.”

“EN YIKICI HAK İHLALLERİ ÜNİVERSİTELERDE YAŞANIR OLDU “

Eğitim-Sen Şube Başkanı Mahmut Sümbül Üniversiteler insan, toplum ve doğa yararına bilimsel bilgi üretmek, hakikati aramak ve üretilen bilgiyi toplumla paylaşmak gibi varlık nedenlerinden çok uzaklaştırılmış durumda olduğuna dikkat çekti.

“Çalışma yaşamının en ağır sorunları, en yıkıcı hak ihlalleri üniversitelerde yaşanır oldu” diyen Başkan Sümbül, Bunun en önemli nedenlerini şöyle sıraladı. ”YÖK’ün kuruluş felsefesini aradan geçen otuz dokuz yıl sonra en yıkıcı biçimde sürdürüyor olması. OHAL ile hukukun üstünlüğü ilkesinin ortadan kaldırılması. Rektörlerin doğrudan Cumhurbaşkanına karşı sorumluluk taşıması ve aşırı yetkilerle donatılması. Akademik özgürlüklere, iş güvencesine, barışa ve demokrasiye sahip çıkan akademisyenlerin ihraç edilmesi. Dekanların, kendilerini anabilim dalı başkanı ilan edip istediğini yapması. İdari kadrolara hülle yoluyla atamaların yapılması. Güvenlik soruşturmaları aracılığıyla yürütülen cadı avıyla, iktidarca makbul görülmeyen akademisyenlerin sözleşmelerinin yenilenmemesi. Para ile tez ve makale yazdırmanın mübah sayılması. Öğrencilerin, herhangi bir sosyal ya da kültürel bir etkinliği yapabilmesinin fiilen yasaklanması.Üniversitelerin toplumla olan bağının koparılarak birer kapalı kutuya dönüştürülmesi olduğu ifade edilebilir.”

“AKP İKTİDARINDA ÜNİVERSİTELER CİDDİ BİR NİTELİK KAYBI YAŞAMIŞTIR”

Eğitim-Sen Şube Başkan Sümbül “AKP iktidarının üniversitelere dair söyleyebildiği tek şey artan üniversite sayıları, öğrenci sayıları ve yayın sayılarıdır! Ancak nicel büyüme nitelik artışını beraberinde getirmemiştir. Aksine, üniversiteler ağır bir yıkıma maruz kalmış, ciddi bir nitelik kaybı yaşamıştır! Çünkü demokratik bir siyasal iklim olmadan akademik özgürlüklerin, düşünce ve ifade özgürlüğünün var olabilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla da üniversitelerin gücü demokrasinin ve evrensel hukuk ilkelerinin yaşamdaki gücüyle doğru orantılıdır. “ded.

“YÖK KALDIRILMALI”

Eğitim-Sen Şube Başkanı Sümbül, Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki, Türkiye üniversiteleri köklü bir dönüşüme ihtiyaç duymaktadır. Bunun ilk adımı ise YÖK’ün kaldırılmasından geçmektedir! Barış talep eden ya da sendikal faaliyetleri nedeniyle rektörlerin şimşeklerini üzerine çeken akademisyenleri, idari ve teknik personeli ihraç eden, haklarında her türlü nefret kampanyasını yürüten, cezaevlerine gönderen bir yönetim aklı ortadan kalkmalıdır. Talebimiz açık ve nettir! YÖK kaldırılmalı, ihraç edilen akademisyenlerin, idari ve teknik personelin kurumlarına geri dönme hakkı sağlanmalı ve itibarları iade edilmeli, üniversiteler demokrasinin, eşitliğin, özgürlüğün ve adaletin yaşam bulduğu kurumlar haline getirilmelidir! Siyasi iktidarın ve sermaye çevrelerinin çıkarlarına hizmet eden üniversite fikrinden vazgeçilmeli ve insan, toplum, doğa yararına üniversite fikri sahiplenilmelidir! Aksi halde bu yıkımın sürmesi ve daha ağır sonuçlar yaratması kaçınılmazdır!  

HABER: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.