Öne Çıkanlar 1. Mersin Uluslararası Tiyatro Festivali AK Parti Mersin İl Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Levent Ali Bostan Başkan Orhan Köyleri Geziyor Bağırsak Kanseri Hemoroide Neden Olabiliyor siyaset

‘Eğitim sisteminde ortaçağ zihniyetine son verilmeli’

Tüm öğrencilere, öğretmenlere ve eğitim camiasına yeni eğitim öğretim yılında başarılar dileyen Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi, o ülkenin eğitim sistemi ile doğru orantılıdır. Kalıcı, istikrarlı, çağdaş ve eşit bir eğitim politikası hayata geçirilmelidir” dedi.

‘Eğitim sisteminde ortaçağ zihniyetine son verilmeli’


Basın Bülteni

Türkiye genelinde milyonlarca öğrenci için çalan ders zilinin, çocukların daha iyi, daha aydınlık bir gelecekle buluşması için önemli olduğunu belirten Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Bugünkü eğitimin temeli, Türkiye’nin yarınlarına ışık tutacaktır.  Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı ne kadar çağdaş ve laik bir eğitim anlayışı ile geleceğe hazırlarsak, Türkiye’nin geleceği o kadar aydınlık, çağdaş ve laik olacaktır. Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitime önem vermesinin iki temel nedeni; eğitimin kalkınma hareketindeki yeri ve cumhuriyeti koruyacak yeni nesilleri yetiştirme gereğiydi. Atatürk’ün ‘Cumhurbaşkanı olmasaydım, Millî Eğitim Bakanı olmak isterdim’ sözü, eğitime verdiği önemi göstermesi bakımından anlamlı bir sözdür. Aydınlık bir gelecek, ancak çağdaş ve laik bir eğitim sistemi ile mümkündür” şeklinde konuştu.

“Cinsiyet ayrımcılığı çocuklara küçük yaşta aşılanıyor”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönetmelikten karma eğitime ilişkin ibarenin kaldırmasına tepki gösteren Yeşilboğaz, “Önceki yönetmelikte yer alan, ‘çok programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezinde karma eğitim yapılır’ maddesi yürürlükten kaldırılmıştır. Cumhuriyetin en önemli kazanımlarından biri olan eğitim sistemimizdeki karma eğitim modeli; çağdaş, laik ve bilimsel eğitimin gerekliliğidir. Ancak kızların ve erkeklerin farklı sınıflara ayrılarak eğitim görmesi, akla, bilime ve çağdaş eğitim sistemine aykırıdır. Eğitim sistemimizi ortaçağ zihniyetine sürükleyen bu sisteme son verilmelidir. Bu sistem, okullarda cemaatlere, tarikatlara da kapı açmıştır. Kız ve erkeklere ayrı okullarda eğitim verilecek olması, çağdaş ve laik eğitim sistemine büyük bir darbedir. Cinsiyet ayrımcılığı çocuklara küçük yaşta aşılanmaktadır. Her bakımdan çok tehlikeli olan bu sistem asla kabul edilemez, bu sistemden acil olarak geri adım atılmalıdır. Çocuklara çağdaş eğitim vermek devletin asli görevidir. Çocuklarımıza cinsiyet ayrımcılığı değil, birlik ve beraberlik aşılanmalıdır. Haremlik selamlık eğitimin önünün açılması, çocuklarımızı bir arada yaşama bilincinden uzaklaştırmaktadır. Eğitim sistemimiz her geçen gün daha da gerilemekte olması korkutucudur. Çünkü bir ülkenin gelişmişlik düzeyi, o ülkenin eğitim sistemi ile doğru orantılıdır” dedi.

“Çocuklarımızın eşit şartlarda eğitim görmüyor”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın her yıl yaptığı değişikliklerle eğitim sistemini yap-boz tahtasına çevirdiğini ifade eden Yeşilboğaz, “Her gelen Milli Eğitim Bakanı ile birlikte eğitim sistemimiz sıfırlanıyor. Kalıcı, istikrarlı, çağdaş ve eşit bir eğitim politikası hayata geçirilmelidir. Ülkemizin bütün bölgeleri dikkate alındığında, çocuklarımızın eşit şartlarda eğitim görmediği görülmektedir” diye konuştu.

Yeşilboğaz açıklamasında ayrıca, “Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezimiz, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı içerisinde Mersin merkez ve ilçelerdeki tüm okullarda öğrencilerimizi bilinçlendirmek amacıyla; çocukların istismarından korunma yolları, çocuk hakları ve suç sayılan davranışlar konusunda farkındalık çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürecektir.

Bu vesileyle; öğretmen ve öğrencilerimizin sağlıklı, mutlu ve başarılarla dolu bir eğitim yılı geçirmelerini diliyor, başta eğitim ve öğretim alanında önemli devrimler yapan Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü ve görevi başında şehit olan tüm öğretmenlerimizi saygıyla ve minnetle anıyorum” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.