Öne Çıkanlar mersin siyaset 17 Ülkeden 230 İşadamını Ağırlayacak 4 Gün Sonra Kurtarıldı TWİTTER TRT

Elektrik zammına tepki: "HALKIN SIRTINDAN İNİN"

Elektrik zammına Mersin'den tepki gösteren Halkevleri Derneği üyeleri, "Bu zamlar maliyet zamları değil, şirket kurtarma zammıdır. Derhal alınmalıdır. Yeter artık, inin halkın sırtından" dedi. 

Elektrik zammına tepki: "HALKIN SIRTINDAN İNİN"


Haber: Turan DAL
Mersin Halkevi  üyeleri, elektrik zammına tepki göstermek amacıyla Güneş İşhanı önünde bir araya gelerek bir basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen açıklamada açılan pankartta, "Enerji üretimi ve dağıtımı kamulşaştırılsın" mesajı verilirken, metni okuyan Zarife Akbulut, "1990'lı yıllarda başlayan, AKP döneminde şahlanan enerjde özelleştirme ile enerji sorununa sözde çözüm bulunmuştu. Oysa gelinen noktada tam bir iflas tablosu ortaya çıktı" diye kaydetti. 
"BU ZAMLAR SERMAYEDARLARI KURTARMA ZAMLARIDIR"
Zam yağmurunun devam ettiği vurgusuyla konuşmasına başlayan Akbulut, "Elektriğe 3 ay sonra ikinci kez yüzde 15 zam yapıldı, geçtiğimiz Temmuz'da da yüzde 15 yapılmıştı. Kışa girerken yoksul halkın temel ısınma aracı olan elektriğe üç ayda toplamda yüzde 32 zam yapması, AKP'nin krizi halkın sırtına yüklemekte ne kadar acımasız davrandığının göstergesidir. Dört kişilik bir ailenin asgari tüketimi olan 230 kWh elektriğe 4 ay önce 123 TL öderken bu aydan itibaren 163 TL ödeyeceğiz.  Bu zamlar maliyet zamları değil, yağmacı sermayedarları kurtarma zamlarıdır. Yani yağmacı yandaş şirketleri kurtarmak için her ev ayda en az 40 TL/yılda 500 TL para ödemek zorunda bırakılıyor. Borçları yine kapanmazsa tekrar tekrar zam yapılacak.  1990'lı yıllarda başlayan, AKP döneminde şahlanan enerjde özelleştirme ile enerji sorununa sözde çözüm bulunmuştu. Oysa gelinen noktada tam bir iflas tablosu ortaya çıktı" dedi.
"HALKIN PARASI RİSKE ATILMAKTADIR"
Türkiye’de 300’e yakın firmanın enerji alanında faaliyet gösterdiği bilgisini veren Akbulut, "Çoğunluğu da büyük holdinglerin bünyesinde yer alıyor. Bunların neredeyse yüzde 60-70’i AKP döneminde enerji işine girdi. Daha önce inşaatçılık, otelcilik, turizmcilik, şeker pancarı alımcısı olan şirketler AKP'nin teşviki ve desteğiyle enerji işine girdiler. Termik santral, hidroelektirk santral kurmak için dereleri kuruttular, havayı zehirlediler, doğayı talan ettiler, direnenleri bastırmaya çalıştılar. Yatırımları vergilerden, harçlardan muaf tutuldu, özel teşvikler ve destekler verildi, alım ve fiyat garantileri verildi. Bu kadar büyük avantaj ve büyük karları gören AKP'den torpilli birçok şirket büyük borçlarla enerji işine girdiler.   Bu şirketlerin başta gelenleri AKP'nin gözdesi, Dünya Bankasının devletten en çok ihale alan şirketler listesinde  ilk 5’e giren Cengiz, Kolin, Limak, Kalyon gruplarıdır. Bu şirketler dövizle aldıkları kredi borçlarını bir süredir ödeme güçlüğü çekiyorlar. BDDK'nın verilerine göre enerji şirketlerine ait 13 milyar dolar borç şimdiden batık durumundadır. Iktidar bunları kurtarma derdindedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Merkez Bankası başkanını istifaya götüren faiz indirme baskısının arkasındaki neden bu şirketlerin bankalara olan kredi borcudur. Özel bankalar bu şirketlere borç vermek istemediklerinden kamu bankaları bu şirketlere ödenmeyeceğini bile bile yeni krediler açmakta ve halkın parası bu yolla da riske atılmaktadır" şeklinde belirtti.  

"ACİLEN KAMULAŞTIRILMALIDIR"
"Enerji şirketlerinin borcu 0.5 milyar dolardan 14 yılda 47 milyar dolara fırlamış ve 13 milyar doları da resmen batıktır" diyen Akbulut, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: 
"İktidar bu borçları zamana yayarak halkın sırtına yüklemenin yollarını arıyor.  Birer kamu kuruluşu olan EÜAŞ ve BOTAŞ bu şirketlerden alacağını tahsil edemiyor, alacaklarına faiz uygulamak istediklerinde ise şirketlerin koruyucusu iktidar tarafından engelleniyorlar. Bildikleri tek çözüm şirketlerin borcunu zamlar yoluyla örgütsüz ve çaresiz olduğunu düşündükleri halkın sırtına yüklemek. Yağmacı-yandaş şirketlerin 13 milyarı batık toplam 47 milyar dolar borcu Türkiye'nin elinde patlamaya hazır saatli bombaya benziyor, iktidar bu bombayı halkın cebinde patlatmaya niyetlidir. Kamu kaynaklarının şirketlere peşkeş çekilmesine son verilmelidir. Enerji üretimi ve dağıtımı acilen kamulaştırılmalı ve asgari insani tüketim miktarı olan 230 kWh elektrik halka ücretsiz sağlanmalıdır.  AKP'nin kurduğu rejimin duvarında 'egemenlik kayıtsız şartsız sermayenindir' yazmaktadır. 17 yıllık AKP iktidarının ülkeyi getirdiği nokta asalaklara hizmet eden bir ekonomik sistemdir. Halkın birikimleri, emekleri, vergileri bu asalak sisteme peşkeş çekiliyor. Halkın ağır sömürü koşullarından kurtulmasının yolu şirket egemenliğine son verip halk egemenliğini kurmasıdır. Elektrik temel insani bir haktır, ticarileştirilmesi görüldüğü gibi büyük soygunlara yol açmaktadır. Bu nedenle elektrik kamu tarafından üretilmelidir, enerji üretimi ve dağıtımı acilen kamusallaştırılmalıdır." 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.