Öne Çıkanlar mersin haber TARSUS MERSİN başkanlık 1 KASIM

"ENGELLİLERİN YAŞAMSAL ZORLUKLARI AŞILMALI"

Bireyler birçok nedenden dolayı engelli hale gelebilirler. Bunlar arasında kalıtım, beslenme, hastalık, kazalar, sakıncalı çevre-ortam, görenek-gelenek ve eğitimsizlik en sık görülen nedenlerdir. Ülkemizde engelli olan nüfusun toplam nüfus içindeki oranı yüzde 12,29’dur. Buna göre 8,431,937 kişi engelli olarak yaşamını sürdürmektedir. yüzde 12,29 engelli oranının yüzde 7,092’u erkek, yüzde 5,022’si kadın olarak ifade edilmektedir. Engelli bireyler için toplum ve devlet olarak yapılması gereken çok şey var. Bu konuda faaliyetlerini yürüten sivil toplum örgütleri ve derneklere gönüllü destekler vererek, engelli vatandaşların sorunlarının çözümünde bir nebze katkımız olabilir. Bu amaçla bu röportajımıza konukluk edecek Tüm Engelli Hakları Koruma Derneği Türkiye Başkanı Sayın Rojda İstegün’e kulak verelim.

"ENGELLİLERİN YAŞAMSAL ZORLUKLARI AŞILMALI"
banner123

Ropörtaj-Ruhsar Uçar

Dünya da ve Türkiye’de bilinen en yaygın engel türleri; ortopedik engelliler, görme, işitme ve konuşma engelliler, zihinsel engelliler, otistik engelliler ve süreğen hastalıklardır.

Toplumun engelliliği anlamaması, paylaştıkları hayatın içinde onları fark etmemesi, engelinin de ön yargılı bir tutumla ‘nasıl olsa önemsenmiyorum’ deyip, kendini topluma takdim etmekten kaçınması, iletişim adına çok ciddi bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır.

Sürekli sorunlarla boğuşan, anlamlı çözümler üretemeyen engelli bireyler, kendilerini mutsuz hissediyorlar. Özürlülük sadece bu sorunu yaşayan kişiyi değil, ailesini ve yakın çevresini; ekonomik, sosyal ve psikolojik olarak etkileyen bir sorundur.

Yaşamın içerisinde engellilerin yaşadıkları en önemli sorunlar; 1. sırada eğitim olmak üzere yoksunluk, rehabilitasyon, ulaşım, fiziksel çevre ve konut, erişilebilirlik, ulaşılabilirlik, sosyal güvenlik ve istihdam gelmektedir. Engellileri eğiterek topluma kazandırmalıyız, bu engellilerin üreten insanlar olarak toplumda saygın bir yer edinmesini sağlayacaktır. Engelli vatandaşlarımız için birey, toplum ve devlet olarak yapmamız gereken çok şey var. Bu konuda faaliyetlerini yürüten sivil toplum örgütleri ve derneklere gönüllü destekler vererek, engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümünde bir nebze katkımız olabilir. Bu amaçla bu röportajımıza konukluk edecek Tüm Engelli Hakları Koruma Derneği Türkiye Başkanı Sayın Rojda İstegün’e kulak verelim.

Dr. Ruhsar: Hoş geldiniz Rojda Hanım sizi tanımakla başlayalım.

Rojda İstegün: 1981 Erdemli doğumluyum, aile kökenim Urfa-Siverek, evliyim, 3 kız çocuğum var, esnafım, 2 yıldır Engelliler derneği başkanıyım.

Dr. Ruhsar: Tüm Engelli Hakları Koruma Derneğinin Türkiye’de kaç şubesi var?

Rojda İstegün: Derneğimiz 2010 yılında kurulmuştur ancak şubeleri yeni vermeye başladık şu anda Yenişehir de yeni açılan şubemizle birlikte toplam 6 şubemiz var. Birçok derneğin genel merkezi Ankara, İstanbul gibi büyükşehirler iken biz özellikle Mersin olmasını istedik. Mersin’in de Bakan’ı, Milletvekilleri var, bu şehrinde sorunları çözmek için bir gücü, potansiyeli var ve Mersinimize sahip çıkmak bu şehirde yaşayan engellilerin sorunlarına çare üretmek adına yola çıktık.

Dr. Ruhsar: Engelli hakları için mücadele etme düşüncesi sizde nasıl oluştu?

Rojda İstegün: Engelli kız kardeşim var, Down sendromlu, doğduğundan beri birlikteyiz, annem ve babam vefat ettikten sonra bakımını ben üstlendim. Onu hayatımda engel olarak görmedim, engelli olarak da değerlendirmedim çok severek yetiştirdik. Ama babam 80 yaşında trafik kazası geçirdi ve yatağa bağımlı oldu o zaman bir engellinin yaşamının zorluklarına tanıklık ettim ve onlar için mücadele etmemiz gerektiğini düşündüm. Çevremdeki dostlarımın da telkinleri ve beni bu konuda yüreklendirmeleri ile görevi üstlendim. En önemli desteği de sevgili eşimden alıyorum. Kendisi derneğimizin yönetim kurulu üyesi aynı zamanda ve benim de yol arkadaşım.

Dr. Ruhsar: Engelliler derneği bünyesin de hizmet verdiğiniz engelliler fiziksel engelliler mi yoksa zihinsel engelliler mi? Kaç engelli üyeniz var? Üyelerinizden herhangi bir aidat alıyor musunuz?

Rojda İstegün: Bizden yardım isteyen, telefon açan herkesle ilgileniyoruz. Üyelerimizi elimizden geldiği kadar evlerinde ziyaret ediyoruz. Yaşlı, yatalak engellilerin daha çok özene ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum, gençler bir şekilde yaşamlarını idame ettiriyorlar ancak yaşlılar çocuk, gelin, torun bakımına muhtaçlar. Derneğimiz bünyesinde 720 engellimiz var. Tüzüğümüzde üyelerden yıllık 25 TL aidat alınır diye bir maddemiz var ancak gelir durumları iyi olmadığından aidat almıyoruz. Gönüllü bağışları ile ayakta duruyoruz.

Dr. Ruhsar: Engelli vatandaşlarımıza ne gibi hizmetlerle yardımcı oluyorsunuz?

Rojda İstegün: Mayıs ayında bir otelimizde ve sonrasında yine bir düğün salonunda yemekli, sanatçıların konserler verdiği programlar hazırladık. Geçen yıl bir farkındalık gecesi düzenlemiştik, tiyatro oyunu sergilenmişti. Urfa Ceylanpınar şubemizde yine çok güzel bir organizasyonla, Kaymakam Bey’in ve Milli Eğitim müdürünün desteğiyle engelli vatandaşlarımız ile bir araya geldik Yine 3 Aralık Engelliler gününde Toroslar Huzurevinde çok güzel bir programımız oldu. Engelliler gününde onların hatırlanması, birlikte keyifli zaman geçirmek, mutlu olduklarını görmek bizi de çok mutlu kılıyor. Sponsorlarımız desteğini buldukça engelli vatandaşlarımızla bir araya geleceğiz. Çoğunun ne yazık ki ciddi ekonomik sıkıntıları var, çok az dışarı çıkabiliyorlar, eğlenceli, yemekli zaman geçirme olanakları çok kısıtlı ama bizim hazırladığımız gecelerde onlarda çok mutlu oluyorlar, dertlerinden bir an olsun uzaklaşıyorlar ve bir arada olmak, biz sizin yanınızdayız mesajını vermek onlara büyük bir güç ve motivasyon sağlıyor.

Dr. Ruhsar: Derneğinize üye engelli vatandaşlarımızın sizden en çok talep ettikleri nelerdir?

Rojda İstegün: En çok engelli aracı, akülü araba ya da tekerlekli sandalye talebi ile karşılaşıyoruz. Bütçemiz yettiği kadar ya da bu konuda destek veren gönüllü bağışçı bulduğumuz müddetçe taleplerini karşılıyoruz. Akülü araba ihtiyacı olan engellilerimizin ancak yarısı bu arabalara sahip çünkü araçların fiyatları çok yüksek ve Devlet tarafından karşılanmıyor. Ev ziyaretleri yaparak istek ve taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. Hastane de bir sıkıntıları olduğu zaman onlara iştirak ediyoruz yardımcı olmaya çalışıyoruz. Telefonum sürekli açık benden yardım isteyen herkese koşullarımız imkân verdiği müddetçe el uzatmaya çalışıyoruz. Derneğimiz bünyesinde bir lokalimiz var, işleticisi ve geliri olmayan bir lokal. Engelli vatandaşlarımız ve gelir durumu iyi olmayan vatandaşlarımız bu lokalde kına gecesi yapabiliyor ya da cenaze toplanmasında kullanabiliyorlar. Birkaç hayırsever iş adamımız bu tür toplantılarını burada yaparak ve karşılığında derneğimize bağışta bulunarak katkı sundular. Lokalimiz Büyükşehir Belediyesine ait, Dernek binamızda Akdeniz Belediyesine aittir.

Dr. Ruhsar: Engelli vatandaşlarımız yaşadıkları şehirde ne gibi sıkıntılar yaşıyorlar ve yerel yönetimlerden bu konuda ne gibi talepleriniz var?

Rojda İstegün: Hala tüm kaldırımlarımız engelli vatandaşlarımızın arabalarıyla rahat hareket edebileceği şekilde düzenlenmedi. Kaldırımların çoğuna vatandaşlarımız ne yazık ki arabalarını park ediyorlar ya da dükkân sahibi esnaf kardeşlerimiz tezgahlarını kaldırımlara kadar taşırıyorlar. Engellilerimizin oturacakları bir parkımız yok. Akdeniz Belediye başkanımız Kaymakam beyle çok güzel istişarelerimiz oluyor, kendilerinin Akdeniz bölgesinde engelli vatandaşlarımızın kullanabilecekleri bir park projesi var ve içinde yer alacak kafe de engelli vatandaşlarımız çalışabilecekler.

Dr. Ruhsar: Engelli vatandaşlarımıza Devletin verdiği bir maaş var mı?

Rojda İstegün: Bakım ücreti adı altında çok cüzi bir maaş veriliyor ama bu bile ihtiyaç sahibi engelli vatandaşımızı rahatlattı. Verilen para her ihtiyacı karşılamıyor çünkü çok sıkıntıları var, önemli sağlık problemi yaşayanlar var, sık sık hastaneye gitmesi gerekiyor, araçları yok, taksi tutmak zorunda kalıyorlar ya da alt bezi, mama kullanan yatalak hasta engellilerimiz var tüm bu sıkıntıları gidermede verilen bakım ücretleri bir nebze olsun hastalarımızı rahatlattı.

Dr. Ruhsar: Unutamadığınız anılarınız var mı?

Rojda İstegün: Geçen sene yatalak bir bakım hastamızı ziyarete gitmiştik. Hastaya evladı değil torunu bakıyordu o kadar güzel, o kadar temiz bakılmıştı ki hasta tril trildi. Bu beni çok etkilemişti. Yine geçen yıl mide ameliyatı olması gereken ancak maddi durumu yerinde olmayan bir hastamızın tüm masraflarını hayırsever bir iş adamımız üstlenmişti. İstanbul’da hastanın A’dan Z’ye tüm masraflarını bütün samimiyeti, içtenliği ve ilgisi ile karşılamıştı bu olayda beni çok etkilemişti.

Dr. Ruhsar: Topluma vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Rojda İstegün: Toplumda eskiye nazaran ciddi bir bilinç değişikliği var, engelli vatandaşlarımıza karşı daha duyarlılar. El ele vererek Mersin halkı olarak engelli vatandaşlarımıza sahip çıkalım. Hepimiz engelli adayıyız. Engellilerin her şeyden önce sevgiye ve ilgiye ihtiyaçları var. Ciddi maddi sıkıntılar ile boğuşanlar var, desteklerimizi onlardan esirgemeyelim, elimizi uzatalım.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124