banner141
Öne Çıkanlar Kayıp Şahıslar Sahil Güvenlik Ekiplerince Bulundu Mersin Büyükşehir Belediyesi: 76 - Anadolu Efes: 81 Mersinde Akdeniz Anemisi Anlatıldı Mersin Büyükşehir Belediyesi: 91 - Dunav 8806 Ruse: 62 Mersinde Kadınlar

GÜLTAK’A MOBBİNG TEPKİSİ

Akdeniz Belediyesinde çalışan 3 kadın işçi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle akşam saatlerinde düzenlenen ‘Feminist Gece yürüyüşü’ne katıldıkları için 11 Mart tarihinde hiçbir gerekçe gösterilmeden Fen İşleri Müdürlüğü’nde süpürgeci olarak çalıştırılması ile mobbing uygulandığı ileri sürüldü.

GÜLTAK’A MOBBİNG TEPKİSİ

Akdeniz Belediyesinde çalışan 3 kadın işçi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle akşam saatlerinde düzenlenen ‘Feminist Gece yürüyüşü ’ne katıldıkları gerekçesiyle 11 Mart tarihinde hiçbir gerekçe gösterilmeden Fen İşleri müdürlüğü’nde süpürgeci olarak çalıştırılmak üzere mobbing uygulandığı ileri sürüldü. DİSK Başkanı Kemal Göksoy, DİSK Genel-İş Mersin Şubesi Sendikasına üye kadrolu 5 işçi ve sendika işyeri temsilcisi Ramazan Taman ile Ramazan Kaya’nın makam şoförü kadrosunda olmalarına rağmen mobbing uygulanarak çöp kamyonu arkasına verilerek işten çıkmalarına neden olduğunu açıkladı.

Mersini’n merkez Akdeniz Belediyesi’nde işçilere yönelik mobbing, baskı ve sürgün iddiaları gündeme geldi. DİSK/ Genel İş Şube Başkanı Kemal Göksoy, sendika binasında yaptığı açıklamada  “Akdeniz Belediyesi işçileri yalnız değildir” başlıyla bir basın açıklaması yaptı. Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, Mart ayı sonu itibarı ile yerel seçimlerin ikinci yılını tamamlayarak 3’üncü yıla gireceğini anımsattı. Başkan Göksoy, Akdeniz Belediyesi Başkanlığına AKP’li Mustafa Gültak’ın geldiği günden beri işçiyle uğraştığını ve işçilere mobbing uyguladığını söyledi. Gültak’ın kendini yargı yerine koyduğunu belirten Göksoy, işçilerin haksız hukuksuz uygulamalarla asılsız ve mesnetsiz suçlamalarla işten çıkarıldığını ifade etti.

“8 MART ETKİNLİĞİ MOBBİNGE NEDEN OLDU”

 DİSK/Genel İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yürüyüşe katılan 3 kadın işçi ve 7 işçiye mobbing uygulanmasına tepki gösterdi. Başkan Göksoy,  AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın üyelerine mobbing uyguladığını ve zorla sendikalarından istifa ettirmeye çalıştığını da ileri sürdü.

Başkan Göksoy şöyle konuştu: “8 Mart Kadınlar Gününde billboarlarda, sosyal medyada “güçlü kadın, güçlü ülke ve güçlü ekonomi demektir. ‘Kadına şiddete en ağır cezalar verilmelidir.’ ‘1 gün değil, 365 günün kadınlar günü olması gerektiğini dile getiren AKP’li Başkan Gültak çelişkilerle dolu bu açıklamasının ardından; işçileri siyasi parti ve derneklerde üye ve yönetici olmasının önünde yasal bir engel yokken, mesai dışında sendika, siyasi parti ve 8 Mart etkinliklerine katılan işçileri adeta cezalandırırcasına mobbing uygulayarak temizlik işlerine göndermiştir. Her belediyede olduğu gibi işçilerin unvanlarına ve vasıflarına uygun değişiklikler yapılabilir. Ancak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne gitti diye çalışana mobbing uygulanmaz. Farklı siyasi partilerin ve sendikamızın etkinliğine katıldı diye mobbing uygulanmaz”

“BU YANLIŞTAN GERİ DÖNÜN”

DİSK Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy,  AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın üyelerine mobbing uyguladığını ve zorla sendikalarından istifa ettirmeye çalıştığını söyledi. Başkan Göksoy AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Gültak’ı İşçilere mobbing uygulamak ve sürgüne göndermekle eleştirerek, bu yanlışlardan geri dönmeye çağırdı.

 Başkan Göksoy “DİSK/Genel İş Sendikası olarak uyarıyoruz; belediyeler seçilmiş başkanlara miras değildir, başkanların işyeri şirket hiç değildir. Belediyeler yerelde yaşayan halkların vergiler ile beslenen kurumlardır. Siyasetçiler, başkanlar gelir geçer ama işçiler, emekçiler her zaman var olur ve var olacaktır. AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ı kendisini yargı ve yasa yerine koyarak bu tür uygulamalardan derhal geri dönmeye ve eşitlikçi, demokratik bir şekilde ayrım yapmadan sürgüne gönderlen işçileri bir an evvel işyerlerne geri getirilmesinin hem iş, hem de iş barışı açısında önemini vurgulayarak, işçiyle uğraşanın iflah olmayacağının altını çizerek sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz”

“DİREKT ÜST YAZI OLARAK SOKAK SÜPÜRGECİLİĞİ İŞİNE VERİLMİŞİZ”

Normalde çocuk gelişim uzmanı olarak görev yapan, 2018 yılında taşerondan sözleşmeli işçi personeli olarak kadroya geçirilip belediye şirketi bünyesinde çalışan Fatma Kılıç, “Annelik iznindeydim iki hafta önce başladım. Bir de bu pandemiden kaynaklı hamilelere idari izin verildi. 11 Mart Perşembe günü görev yerimiz değiştirildi. Olabilir tabii görev yeri değiştirebilir. Bunda herhangi bir sıkıntı yok. Ama direkt üst yazı olarak sokak süpürgeciliği işine verilmişiz. 3 kadın 7 erkek arkadaş olarak bu işe verildik” dedi.

“RAPORA RAĞMEN BU İŞİ DAYATTIRIYORLAR”

Kılıç ayrıca  kalp ameliyatı geçirdiğini de aktardı ve ‘ağır şartlarda ve efor sarf ettiren işlerde çalıştırılamaz’ şeklinde heyet raporu sunmasına rağmen bu işi kendisine dayattırıldığını söyledi.Kılıç, “Erkek işçilerin bazılarını çöp kamyonunun arkasına bazılarını da süpürgeciliğe vermişler. İşin tuhaf yanı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne katıldıktan bir gün sonra yapıldı bu bize. Emin değilim lakin tarih çok manidar. 3 kadın arkadaşı mesleğimize bakmadan direkt olarak bizi oraya verdiler. Dilekçemizi verdik. Dilekçemizin sonucunu bekliyoruz dedik ama dilekçemiz uygun görülmemiş kendilerince ve ret yazısı geldi. Biz de yazılı talep ettik. Ama şuanda bize mobbing ve baskı uygulayarak ‘ya süpürgeciliği kabul edersiniz ya da her gün tutanak yersiniz ve beş tutanaktan sonra savunmanızı isteriz ve savunmadan 7 gün sonra da işten çıkışınızı veririz’ diye tehditler ediliyoruz. Bu tehdidi şirket müdürü yapıyor ama kendilere üst talimattan geldiği söyleniyor. Bize mobbing uyguluyorsunuz diyoruz ama müdür sadece gülüyor. ‘Yapabileceğim hiçbir şey yok, şimdi siz bu süpürgeleri kabul ediyor musunuz etmiyor musunuz?’ diye sorunca kabul etmediğimizi söyledik. O da bize tutanak tutmamızı söyledi. 5 tutanak tutulacağını 5 tutanaktan sonra da bizden savunma isteyeceklerini savunmadan 7 gün sonra da işten çıkarılacağımız söylendi. Arkadaşlarımızdan biri peyzaj teknikeri, diğer arkadaş daha önceden park ve bahçelerde park sorumlusuydu. Sonra kadın ve aile hizmetleri müdürlüğüne temizlik personeli olarak verildi ve proje kapsamında evlere temizliğe gidiyordu. Biz avukata danıştık ve avukat bize kendisinin yaptığı işten daha ağır bir iş veremeyeceklerini söyledi. Çünkü zaten yaptığı işin ağır olduğunu söyledi. Bunu dayatamazlar diye de beyan verdi. Buna göre de dilekçelerimizi yazdık” diyerek bir arkadaşlarının da 10 içinde 2 defa yerinin değiştirildiğine de dikkat çekti.

HABER: Gizem TOKKUZUN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner196

banner162

banner195