banner141
Öne Çıkanlar Ayşe öğretmen Vali Güzeloğlu Başbakan Ahmet Davutoğlu Antalyaya Tünellerle Bağlanıyor yag fabrikası

İHD: “HAK İHLALLERİ RAPORU YAYINLADI”

İHD, ÖHD ve TUHAD-Der Mersin Şubeleri, Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerine ilişkin raporu yayınladı. Raporda, hak ihlallerinin, işkence ve kötü muamele iddia/tespit edilen uygulamaların son bulması için öneriler sundu.

İHD: “HAK İHLALLERİ RAPORU YAYINLADI”

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi, Özgürlük için Hukukçular Derneği Mersin Şubesi ve Cukurova Tutuklu Aileleri ile Dayanışma Derneği (TUHAD-DER), Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerine ilişkin basın açıklaması yaptı.

 İHD Şubesinde düzenlenen basın açıklamasına Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, PM Üyesi Barış Karabıyık, HDP Mersin İl başkanlarıda destek verdi.

CEZAEVİNDE DARP VE İNSAN HAKKI İHLALİ

Açıklamada konuşan İHD Mersin Şubesi Cezaevi Komisyonu Sözcüsü Avukat Gazi İnci,

Savaş Deli isimli tutuklunun yaklaşık 20 gün önce Tarsus T1 veya T2’den,T3’e sevki sırasında görevlilerce dövülerek sağ kaburgasının kırıldığını söyledi. İnci, tutuklu Deli’nin yüzünün ve gözünün şiştiği, burnunun zarar gördüğü, yüzünde ve gözünde darp izlerinin çıplak gözle açıkça hala belli olduğunu ifade etti. Ayrıca burnunun hala zaman zaman kanadığı, darp olayından sonra yapılan muayenesinde cezaevi doktoruna darp edildiğini söylemesine rağmen, doktorun bedenindeki darp izlerini görmezden geldiğini belirten İnci,  herhangi bir darp izine rastlanmadığına ilişkin rapor hazırlandığına sözlerine ekledi.

T3 Hapishanesinde bulunan tutuklu Osman Uçar, Ünal Gümüş ve İbrahim Yiğit’in ise, tek kişilik hücrelerde tutulduklarını belirten İnci, bu tutukluları ile herhangi bir şekilde iletişim kurulamadığını, tam bir izolasyon ve tecrit uygulandığı öğrenildiğini aktardı.

Yapılan görüşmelerde kötü muamele, darp, tehdit, hakaret, onur kırıcı sözlü ve fiziksel saldırıların yer yer devam ettiği iddia edildiğini ifade eden İnci,  “Bu yöndeki şikayetlerin halen artarak devam ettiği göz önüne alındığında, iddiaların üstü örtülmeden ve delillerin kaybolmaması için geciktirilmeden kanunlara ve evrensel değerlere aykırı, ulusal ve uluslararası sözleşmelerle mutlak olarak yasaklanan işkence, darp, kötü muamele, tehdit, hakaret ve onur kırıcı davranışların önlenmesi bakımından etkin adli ve idari soruşturmaların yapılması, delillerin araştırılması, iddia sahiplerinin ve tanıkların beyanı alınarak bu davranışlarda bulunan görevlilerin tespit edilmesi ve haklarında işlem yapılması gerektiği açıktır” diye konuştu.

HASTA TUTUKLU TEDAVİ EDİLMİYOR

İnci, Mehmet Akyüz (T3) isimli tutuklunun ciddi sağlık sorunlarının olduğu, bu nedenle psikolojisinin de bozuk olduğunu, her geçen gün daha da bozulduğunu belirtti. İnci bir ayağının sakat olduğu 3-4 gündür makatından çok fazla kan geldiği, zaman zaman akan kanın adeta fışkırdığı, aşırı derecede kan kaybettiği, revire çıkartılması için sözlü olarak başvuruda bulunduğu ancak sonuç alamadığı, cezaevi doktorunun revir talebi olanları muayene etmeden önce gardiyanlardan birini koğuşa gönderip mazgaldan hasta olan kişiye sorular sordurup hastayı hiç muayene etmeden görevlinin beyanına göre ilaç yazdığı ve bunun giderek rutin bir uygulamaya dönüştürüldüğünü ifade etti.

HAK İHLALLERİNİN SON BULMASI İÇİN ÖNERİLER

İnci, söz konusu hak ihlallerinin, işkence ve kötü muamele uygulamaların son bulması için öneriler sundu. İnci şöyle devam etti; “Buna göre; Cezaevlerindeki haksız sevk, usulsüz saldırı niteliğindeki arama, askeri düzen sayım, haberleşme, hücre, iletişim ve görüş disiplin cezaları, sağlığa erişim ve sair hak ihlalleriyle ilgili acil çözümlerin üretilmesi. En temel insani haklar olan hijyen malzemesi, sağlığa erişim, iyi beslenme, spor ve bilgi edinme, kitap ve gerekli şahsi eşya bulundurma v b. haklarının ihlaline yol açan  kötü cezaevi koşullarının ivedilikle düzeltilmesi,  Hasta mahpusların sağlık durumlarının acil takibi ve tedavilerinin geciktirilmeden yapılması,İnsani/makul taleplerinin yerine getirilmesi, Ailelerine yakın yerlerdeki hapishanelere sevk taleplerinin kabul edilmesi, Davaları devam eden mahpusların hukuksal savunma hakkının temini için yargılama yerlerine sevk edilmeleri, Beyanlarda ve başvurularda belirtilen insanlık onuru ile bağdaşmayan işkence, darp  ve kötü muamele iddiaları karşısında Adalet Bakanlığı ve cezaevi savcıları tarafından gereken hassasiyetini gösterilmesi,  iradi veya ihmali davranışlarıyla kusur veya kastları tespit edilen kamu görevlileri hakkında ivedilikle adli ve idari soruşturmaların başlatılması, darp edildiğini kötü muamele gördüğünü belirten mahpusların beyanlarının tanık/mağdur/şikayetçi sıfatıyla alınarak can güvenlikleri sağlanmak koşuluyla sağlık raporlarının aldırılması ve cezaevi kamera kayıtları da incelenmek suretiyle sorumluların tespit edilmesi ve tatmin edici bir yargılama yapılması, Hak ihlallerine yolaçan,  mahpusların yaşamlarını çekilmez hale getiren cezaevi koşullarının düzeltilmesine yönelik idari çalışmaların yapılması,  cezaevlerinde görevli tüm personellere insane hakları eğitimi verilmesi ve uygulama takibi yapılması, Cezaevlerinin bağımsız uzmanlardan oluşan sivil toplum heyetlerinin ve kamu Yönetiminin Ortak Denetimin eaçılarak, sorunların tespiti ve çözüm yollarının birlikte üretilmesi gerekiyor.”

HABER: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.