banner141
banner142
Öne Çıkanlar Mersin İdmanyurdu Beraberliğe Üzüldü 1. Mersin Uluslararası Tiyatro Festivali 2017 Kış Konseri verdi. mersin haber 10 Kasım

İHD : “ROBOSKİ KATLİAMININ FAİLLERİ BULUNSUN”

İnsan Hakları Derneği Mersin Şubesi Roboski katliamının 9’uncu yıl dönümünde katledilenleri andı. İHD adına açıklama yapan İHD Şube Sekreteri Tahir Tüyben “Katiller bulunsun, sorumlular ortaya çıkartılsın. Roboski bir daha asla diyoruz” dedi.

İHD : “ROBOSKİ KATLİAMININ FAİLLERİ BULUNSUN”

Roboski Katliamının dokuzuncu yılında İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi adına açıklama yapan Sekreteri Tahir Tüyben 19’u çocuk,  tam 34 can,  ekmek kavgasının 34 yüreği, 9 yıl önce sınır yerleşkesi Roboski'de, TSK uçaklarından atılan bombalarla katledildi. Katiller bulunsun, sorumlular ortaya çıkartılsın. Roboski bir daha asla diyoruz” dedi.  

İnsan Hakları Derneği Mersin Şubesi Şırnak’ın Uludere ilçesinin Roboski köyünde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) bombardımanı sonucu 34 kişinin yaşamını yitirdiği Roboski Katliamının 9'uncu yıl dönümüne ilişkin basın toplantısı düzenledi. İHD il binasında düzenlenen basın açıklamasına siyasi parti temsilcileri ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri katıldı. İHD Şube Sekreteri yaptığı açıklamada, “Otoritesini, katliamlar, baskı, işkence ve yasaklamalarla korumaya çalışan egemenlerin Roboski Katliamı yeni katliamların da habercisi olduğunu belirterek, “  6-7 Ekim 2014 olayları ve sonrasındaki katliam, 20 Temmuz 2015 Suruç Katliamı, 10 Ekim 2015 Ankara Gar Katliamı vb. Ne yaparsak yapalım,  katledilen insanlarımızı geri getiremeyeceğiz elbet!  Bugüne kadar,  ne sorumlular açığa çıkarıldı, ne de katledilen bu köylülerin ailelerinden özür dilendi. Bırakalım devletin bunları yapmasını,  aksine ölenlerin aileleri yargılandı ve para cezalarına çarptırıldı. Roboski, on yıllardır tahrip edilen, birlikte barış içinde, özgür ve eşit yaşama arzusuna vurulmuş en ciddi darbelerden birisidir” dedi.

“EKMEĞİNİ KATIR SIRTINDA KAZANANLARA YAŞAM ŞANSI TANIMAMIŞ”

İHD Şube Sekreteri Tüyben, “Roboski,  ekmeğini katır sırtında kazanmaya mahkum edilmiş insanlara, yaşama şansı bile tanımayan bir vicdansızlığın sembolüdür” diyerek şunları söyledi: “Roboski, sonrasında yapılan yüz kızartıcı siyasi açıklamalarla, sadece Kürtlere değil insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak Türkiye tarihinde hak ettiği yere yazılacaktır. Roboski’de yaşanan katliamın sorumlusu tüm askeri ve siyasi karar vericiler cezalandırılmadıkça, geçmişle yüzleşme, darbecilerle hesaplaşma iddiası inandırıcı olmayacaktır. Roboski köylülerine yönelik bir özür mesajını bile çok gören yöneticilerin,  acıları paylaşmaya, ortak ve onurlu bir gelecek kurmaya yönelik söylemleri hiçbir karşılık bulmayacak, yıkılan güveni yeniden inşa edemeyecektir.”

“ROBOSKİ AYDINLATILMALI”

Türkiye’de demokratikleşme ve siyasette sivilleşmenin önünde engel olan Roboski katliamının  aydınlatılması gerektiğini vurgulayan Tüyben, şöyle konuştu:

“ Roboski aydınlatılmadıkça, Roboski’de yaşananlar halka açıkça anlatılmadıkça Türkiye siyasetinde sivilleşme ve demokratikleşme söz konusu olmayacaktır. Adalet olmadan barışın mümkün olamayacağı, adaleti tesis edemeyen rejimlerin değişime direnerek, haritaların da yeniden çizileceği kanlı iç savaşlara ortam hazırladıkları açıkça görülmektedir. Roboski’nin üstü örtülerek, Roboski’de yaşanan insanlık dramı unutturularak, yeni demokratik bir anayasanın yapılamayacağını biliyoruz. Öncelikle,  "Hakikatleri Araştırma Komisyonu"nun kurularak; sadece Roboski'yi değil bütün katliamları,  faili belli cinayetleri, karanlık sabotajları,  gözaltı kayıplarını ve tüm  insanlık  suçlarını ortaya çıkartıp,  suçluların adil mahkemelerde yargılanması sağlanmalıdır. Roboski’de yaşanan vahşetin 9. yılında, ülkeyi yönetenleri sorumlu davranmaya, kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz.”

OLAYIN GEÇMİŞİ

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011 gecesi saat 21.39 ile 22.24 arasında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Irak sınırından geçen köylülere 4 bomba atılmıştı. Grupta çocukların da olduğu 38 köylü ve en az 50 katır bulunuyordu. Bombardıman sonucu 34 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden 19’u, 18 yaşından küçüktü.

HABER: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.