banner141
banner142
Öne Çıkanlar SİNAN KOÇ Narenciye Festivalinde Akdenizin Standı Yoğun İlgi Gördü Van Depremi Ders Olmadı Kaza Kurşunu Öldürdü AK Parti Mersin İl Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Levent Ali Bostan

İMECE İŞ İNSANLARI SÖYLEŞİSİ Aynur Sakuçoğlu:"Hedefimiz yaşayan sanatçılarımızı destekleyip onurlandırmak"

İmece İş İnsanları Söyleşisinin bu haftaki konuğu, iktisatçı, ressam ve sanat dostu Aynur Sakuçoğlu.

İMECE İŞ İNSANLARI SÖYLEŞİSİ Aynur Sakuçoğlu:"Hedefimiz yaşayan sanatçılarımızı destekleyip onurlandırmak"

Sevgili Sakuçoğlu'yla resim anlayışı, fahri olarak yürüttüğü Yenişehir Belediyesi'nin sanat faaliyetleri ve Mersin'in sanat ortamı üzerine konuştuk.

-Aynur Hanım merhaba, öncelikle okurlarımıza sizi tanıtalım.

-1969 doğumluyum, ilk orta ve lise öğrenimimi Mersin’de tamamladım. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümünden mezun oldum. Konumla ilgili eğitimci ve mali müşavir olarak çalıştım. Her zaman ilgi duyduğum resim sanatına, 2000 yılından itibaren İlhan Çevik ve Sait Işık hocaların atölyelerinde çalışarak yön verdim. Emeklilik sürecimle birlikte 5D sanat ortamında Veli Mert Hoca ile çalışmalarımı sürdürüyorum. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, İçel Sanat Kulübü gibi Platformlarda yer almaktayım. Aynı zamanda Yenişehir Belediyesi bünyesindeki Ahmet Yeşil Sanat Galerisi ve Yenişehir Belediyesi Sanat Galerisinde danışma kurulu üyesiyim.

-Yenişehir Belediyesinin sanat galerilerini oluşturma süreci nasıl başladı?

 - Yenişehir Belediye Başkanımız Sn. Abdullah Özyiğit, göreve başladığı günden itibaren Yenişehir’in kültürün ve sanatın kenti olması yönünde çalışmalar yapacağını bildirmişti.

Belediye strateji planını oluştururken, belediye ilkeleri başlığı altında platformlar oluşturup, konusunun uzmanlarından “Yenişehir için ne yapılırsa en iyisi olur?” sorusunun cevabını almak üzere toplantılar düzenlendi, raporlar hazırlandı, değerlendirildi ve stratejik planlar bu doğrultuda tamamlandı. Bu belediyecilik anlamında örnek teşkil eden bir çalışmaydı, başkanımıza bir kez daha Yenişehirli olarak teşekkür ediyorum.

 Bu süreçte ben de sanatsal projeler ortamında yer aldım ve Mersin’de ki sanat galerisi eksikliğinin giderilmesi gereğinden yola çıkarak Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi içerisinde sanat galerileri oluşturmak konusunda fikrimi beyan ettim. Başkanımızın projeyi memnuniyetle kabul etti ve galerilerin fiziksel ve yönetimsel oluşumunu sağlamam için beni görevlendirmesi ile galeri oluşturma sürecini gönüllü olarak üstlenmiş oldum. An itibariyle, Yenişehir Belediyesi’nin prestijli sergilere ev sahipliği yapabileceği iki büyük, modern, yüksek standartlı sanat galerileri sanat severlere hizmet vermek üzere hazır durumda. Başkanımıza güveninden ve çalışmamı sürdürürken verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum.

-Mersin’in sanat ortamlarının eksikliği konusunda siz ne düşünüyorsunuz?

-Mersin sanatsal potansiyeli çok yüksek bir şehir, sanatsal aktiviteleri takip eden çok sağlam bir kitle var. Bunun sonucudur ki örneğin, İçel Sanat Kulübü’nün 30 yılı aşkın bir geçmişi var. AKOB 10 yıldan fazladır opera ve baleye hizmet veriyor. Mersin Uluslararası Müzik Festivali Avrupa Festivaller Birliği(EFA)üyesi bir kuruluşumuz ve 19.yılında Uluslararası müzik boyutunda çalışmalarını başarıyla sürdürmekte. Bunlar gibi Mersin’de sanata emek veren tüm kuruluşları ve yöneticilerini tebrik ediyor ve çok değerli bulduğumu belirtmek istiyorum. Ancak plastik sanatlar alanında çalışan çok sayıda sanatçımız, güzel sanatlar fakültemizle birlikte öğrenci potansiyelimiz olmasına rağmen, eserlerini toplumla paylaşacak alanların olmaması büyük eksiklikti. Sonuçta sanat paylaşılınca anlam kazanır ve kentleri yaşatan sanatsal ortamları ve paylaşımları olmalıdır. Başkanımız Sn .Abdullah Özyiğit’in destekleri sonucunda şu anda Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde oluşturduğumuz sanat galerileri ile Yenişehir’e ve Mersin’e yeni sanat ortamları ve yeni bir kimlik kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

-Galerilerden biri Ahmet Yeşil’in adını taşıyor, yaşayan bir sanatçının ismini vermek fikri nasıl oluştu?

 - Yaşayan sanatçılarımızı desteklemek benim için çok önemli, çünkü onlar potansiyel değerlerimiz, birikimlerimiz. Onları yaşarlarken onore etmek, motive etmek, ortam hazırlamak dolayısıyla potansiyellerini arttırıp, üretimlerini, bilgi ve birikimlerini toplumla paylaşmalarına fırsat vermek gerekiyor. Başkanımız Sn. Abdullah Özyiğit’in onayı, konuyu meclise taşıması ve alınan meclis kararı ile mekanların birine, kentimizin dünyaca ünlü ressamı Ahmet Yeşil’in adı verilmiş ve “Ahmet Yeşil Sanat Galerisi” olarak isimlendirilmiştir. Galerinin açılış sergisi de değerli ressamımız Ahmet Yeşil’in “YER ZAMAN MEKAN” başlıklı resimleriyle gerçekleşecektir. Bu galeride, uluslararası ve ulusal ölçekte, prestijli sanatsal etkinliklere yer verilmesi hedeflenmektedir. Diğer mekan ise “Yenişehir Belediyesi Sanat Galerisi” olarak adlandırılmıştır. Bu galerideyse yerel sanatçılara ve yerel sanat etkinliklerine destek sağlanacaktır.

-Yenişehir Belediyesi’nin bu projelerdeki temel amacı nedir?

-Belediyemizin bu projelere yönelimindeki öncelikli amacı, Mersin kentinin yüksek standartlı sanat galerisi ihtiyacını karşılamaktır. Kültür merkezimize sanatsal ek bir kimlik kazandırmak ve yaşayan sanatçılarımızı desteklemek, onurlandırmak, onların bilgi ve deneyimlerini toplumla paylaşmalarına olanak sağlamak da amaçlarımız arasındadır. Bu noktadan bakıldığında galerimize Ahmet Yeşil’in adının verilmesi daha da anlamlı hale gelmektedir. 

-Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?

-Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi içerisinde oluşturduğumuz “Ahmet Yeşil Sanat Galerisi” ve “Yenişehir Belediyesi Sanat Galerisi “ Ahmet Yeşil’in “YER ZAMAN MEKAN” başlığı ile 80’li yıllardan başlayıp günümüze kadar süregelen eserlerinden oluşan en kapsamlı sergisine ev sahipliği yapacak. Ahmet Yeşil sergisinin açılışına tüm Mersinli sanat severlerimizi bekliyoruz. Ahmet Yeşil sergimiz 16 Aralık 2020 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Daha sonraki günlerde de farklı sanatçılarımızın sergileriyle hizmet vereceğiz. Galerilerimiz her zaman online olarak www.ahmetyesilsanatgalerisi.com adresinden gezilebilecek. Teşekkürler.

-Biz teşekkür ederiz...

 

Haber : Gizem TOKKUZUN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.