banner141
banner142
Öne Çıkanlar Mersinde Kardeş Cinayeti Lütfi Elvan Evlilik Ve Çeyiz Fuarı Açıldı doktor beyaz

İMECE KENT SÖYLEŞİSİ NEŞET TARHAN, "MEZİTLİ GÜNEŞ KENTİDİR"

İmece Kent Söyleşileri'nin bu haftaki konuğu Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan. Başkanlığının 2. dönemini sürdüren Neşet Tarhan'la, yaşama geçirilen projeler ve devam eden çalışmalar üzerine konuştuk. Pompeiopolis ve limanın dünyada başka örneği bulunmadığına dikkat çeken Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, kültürel dünya mirası olan yaklaşık 3000 yıllık geçmişe sahip toprak altındaki yerleşim biriminin gün ışığına çıkarılması gerektiğini, hedeflerinin sosyal belediyecilik anlayış ekseninde toplumla bütünleşmek olduğunu söyledi. Sahildeki tahsis sorununu çözmek için çaba harcadıklarını dile getiren Tarhan, Mezitli Plajı'nda yeni düzenlemeye gidileceğini bildirdi.

İMECE KENT SÖYLEŞİSİ NEŞET TARHAN, "MEZİTLİ GÜNEŞ KENTİDİR"

-Başkanım sizi tanıyoruz tabii ama yine de bizim için kendinizi tanıtır mısınız?

40 yıldır Mersindeyim. Köken olarak doğumum Adana.  Ziraat Yüksek Mühendisiyim. İşletme bölümünde master yaptım. Master tez konum, ‘kırsal alanda demokratik halk kooperatiflerinde örgütlenme’ idi. 9 yıl kırsal alan çalışmaları yaptım. 12 Eylül 1980 koşulları nedeniyle, Mersin Belediyesine Başkan Yardımcısı olarak geldim. 24 yıl başkan yardımcılığı yaptım sonrasında emekli oldum. Kenti ve belediyeciliği tanımış oldum. Emeklilikten sonra belediye başkan adayı oldum ve 7 yıldır belediye başkanlığını yürütüyorum.

-Mezitli’nin sosyal ve fiziki konumunun tanıtımını özetler misiniz?

Mezitli’nin 3 bin yıllık bir tarihi var. Önce Yunanlılar’ın egemenliğinde olmuş, sonra Roma egemenliğine geçmiş. Ve Helenlerin etkisiyle zamanında Soli Kenti, güneş kenti olmuş. Romalı hükümdar Pompeio’nin gelmesiyle “Pompeio’nin kenti” anlamına gelen Pompeiopolis olmuş adı. Önemli bir tarihi var. Şu an Türkiye’nin en büyük ilçelerinden Mersin’in en gözde ve tercih edilen 205 bin nüfusa sahip, 50 bin kadar Suriyeli’nin yaşadığı, yaz aylarında yazlıkçıların gelmesiyle 400 bine kadar ulaşan nüfusuyla çok hızlı gelişen bir ilçe oldu. 2020 yılının başındaki nüfus artışı yüzde 5 buçuktu.  Ve bu Türkiye ve Mersin, nüfus artış ortalamasının 3 katına sahip bir göç hareketi var. Bir tarafı Toroslar, bir tarafı deniz. Denizde 15 kilometre kadar bir sahil var. İnsanlar aralık ayında denize giriyordu, bir taraftan da aynı zamanlarda Fındıkpınarı- Durnaz mevkinde de kar vardı. Bu, dünyada az olan bir durum. Burada daha çok emekliler, doktor eczacılar, iş sahipleri var. Kadınlar güvenli buldukları için burayı daha çok tercih ediyorlar. Sanayi durumu yok burada. Mezitli, kültür ve sanat ile tanınıyor. Eğitim düzeyi çok yüksek. 2014’te göreve başlarken, hedefimiz mutlu kent yaratmaktı. İkinci olarak Mezitli’ye değer katmaktı hedefimiz. Ve bunda başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Gerekli çalışmaları halkımız için yapıyoruz.  Mezitli sakin, dingin bir yer. Bunun yanında dirençli bir kent.

-Başkanım korona sürecini nasıl yönetiyorsunuz?

Bizler Mezitli Belediyesi olarak ve parti olarak bu konulara çok girmek istemesem de gerçekten sosyal demokrat belediyeler bu pandemi sürecinde çok başarılı oldular. Hepsi için söyleyebilirim bunu. Ellerinden geleni yaptılar. Bizler de aynı şekilde başarılı bir çalışma yürüttük. Bizim bir farklılığımız şu oldu; belediye bütçesine olan etkisini biz yüzde elliye indirdik. Yüzde ellisini biz kendi kaynaklarımızdan karşılarken, diğer yüzde ellisini Mezitli ve Mersin’deki hayırseverlerden karşıladık. Bunun da bir diğer sevindirici tarafı bu yardımı yapanlar benim mensup olduğum partiye mensup olmayan iş insanlarıydı. Biz burada aracıyız sadece. Ben buradan hayırsever Mezitli halkına teşekkür ediyorum. Herkes şöyle düşünebilir, “Belediye Başkanlığına herkes yardım eder.” Öyle değil bu iş. Vatandaş ve kurumlar şahsınıza güvenmiyorlarsa yardım etmezler. Bizim en başarılı olduğumuz iş budur bana göre halka karşı güven kazandık. Topluma güven verdik. Herkesi kucakladık. Burada siyasi düşünce farkı yapmadık. Kendi öz düşüncemizden de tabii ki de taviz vermedik. Biz burada sosyal demokrat ilkelerini savunan bir belediyeyiz. Bunlardan taviz vermeden diğer düşünceleri de kucaklayarak güveni sağladık. Onlarla beraber katılımcı bir anlayışla yönetim sergiliyoruz.

-Mersinlilerin gıpta ile baktıkları plajınız var. Bununla ilgili bilgi verir misiniz?

Mezitli’nin Güneyi Akdenizle kuşatılmış, Kuzeyi Toroslarla. Mezitli, Mersin’in vitrinidir. Bütün dünyada olduğu gibi sahiller, o kentlerin en önemli mekanıdır.  Denizin daha temiz olmasını istiyoruz. Mezitli’de pis su arıtma tesisi geçtiğimiz aylarda hizmete girdi. Bazı sitelerin maalesef illegal olarak denize pis su bağlantıları vardı. Bunlar önlendi. Bu uluslararası bir sorun. İsrail’den Cezayir’e kadar, Mısır’a, Yunanistan’a kadar denizdeki bir kirlilik. Dolayısıyla bu bizim sahilimizi etkiliyor. Bunu önlemek gerekiyor. Ama amacımız mavi bayraklı bir plaja kavuşmak. Sahil kısmına gelirsek burası hazineye ait mülkiyet. Bu konu hakkında yanlış bilgiler de var. Hazineye ait demek tapusu hazineye ait, kullanımı hazineye ait demek. Hazine buraya sahip çıkabiliyor mu? Doğrusu bana göre sahip çıkamıyor. Ben doğrusunu bilmiyorum hazine arazileri kime tahsis ediliyor. Bu tahsislerin açıklanması gerekiyor. Yönetimde şeffaf olunması gerekiyor. Biz nasıl her ay gelir giderimizi kamuoyuna açıklıyorsak, ne yapılıyorsa biz bilelim istiyoruz. Hazine arazilerinden satılan varsa kime satılmış hangi amaçla satılmış biz bilmek istiyoruz. Geçen dönemin sonuna doğru büyükşehir buranın kiralamasını aldı. Seçim geldi bir şey yapılamadı. 2019 seçiminden sonra büyükşehir üstlenmek istedi bu işi, biz de yapın dedik yardımcı olalım. Fakat bir süre sonra büyükşehir de vazgeçti bu kiralama işlerinden. Onlar da vazgeçince yine sahipsiz kaldı hazineye ait olan yerler. Bu defa biz başvuru yaptık, aradan uzun süre geçmesine rağmen çevre bakanlığından kiralama için talepte bulunduk. Ama bütün işlemleri bitmesine rağmen, Bakan onayı yapılmadı.  Bizler de gerekli çalışmaları yapacağız. Vatandaşın bizden istediği yürüyüş yolunun, bisiklet yolunun daha güzel olması ve kumsalın daha temiz olması için bunu gerçekleştireceğiz. Bize ait olmasa da yaptık. Mersin’den Tece’nin sonuna kadar bisikletle gidebilirsiniz ama çok beğenmiyorum bunu. Ama bize ait olursa bu yolları daha modern hale getireceğiz.

-Bir de sütunlu yolunuz var. Bir bölüm bitti. Prof. Dr. Remzi Yağcı’nın açıklamalarına göre bu sit kapsamındaki antik limanın yayılımı daha geniş bir alana sahip. Ancak bir türlü kamulaştırılması yapılmadığı için kamu çalışmaları yapılamıyor.  Bu durum ne olacak?

En dertli olduğum konulardan birisi bu. İki boyutu var bunun. Öncelikle, bizim kentlerimizi belediye başkanları gerek yurtiçinde gerek yurt dışında tanıtması şart. Belediye başkanlarının en temel görevlerinden birisi bana göre budur. Nasıl tanıtacağı çok önemli. Bu sadece yurt dışına gidip afiş asmakla olmuyor. Bunlar bizim yaptığımız yolla, temizlik çalışmasıyla, parkla olacak şey değil. Tarihi değerleri ile gideceğiz. Burada yeraltındaki bir kültürel miras, dünyanın ortak malı. Şu anda Akdeniz’de kalıntısı olan Antik limanın Doğu ve Batı mendireğin ucundaki taşlar deniz görülüyor. O iz duruyor, o antik Kenti çıkarmamız gerekiyor ki dünya bu sesi duysun. Bu ses dünyaya açılan kapı olacak bu Antik Liman. Bununla beraber olan yerleşim Pompeiopolis, Amfi Tiyatro ve Kuzeydoğusunda Aratos’un mezarı. Ve birinci derece sit alanları var. Maalesef bu birinci derece sit alanlarının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırılması yapılmıyor. Oysa burası tüm alanla beraber kamulaştırılsa ve yahut kamulaştırılmazsa  dahi, mevcut alanlar dahil bir arkeopark şeklinde Açıkhava Müzesi gibi tüm halka açık olması gerekir. Şu anda kimilerinin tarifine göre Pompeiopolis bölgesi Mersin’e küs bir alan olarak görünüyor. Buraya vatandaşı çekmemiz gerekiyor. Burada Büyük İskender yaşamış, bir çok daha bilim insanı gelmiş yaşamış. Cicero burada zamanında valilik yapmış. Aratos ilk uzay bilimcisi Ay’a ilk adım atıldığında kratere adı verilmiş. Uzun çalışmalardan sonra Anıt Mezarı kazısına başlandı. Ufak bir alan tamamlandı. Ve bu haber üzerine beni İtalya’dan, Amerika’dan birçok ülkeden profesörler aradı. Mezitli’nin adı böyle duyuldu. Niçin kamulaştırılmadığına gelecek olursam, bize yapılan yardımları yok sayamam tabii ki. Geçen yıl 120 bin lira brüt olarak kazı heyetine para sağlandı Kültür Turizm Bakanlığı tarafından bu tabii komik bir rakam. Bu böyle giderse bizim torunlarımız bunu görmeyecek. Böyle olmaz diyerek geçen yıl ilk defa başlattık. Katılımcı herkesin belediyeyle beraber bu şehri yönetmesi, herkes elini taşın altına sokması ve sorumluluk alması lazım diyerek 3 kuruluşu aradım. Ticaret Sanayi Odası, Deniz Ticaret Odasını ve Ticaret Borsasını aradım ve bu 3 kuruluş bir günde 120 bin lira para yardımı yaptılar. Belediyemize destek olmak için. Uğraşıyoruz. Bakanlar dereye giriyor. Hükümetten 120 bin lira alıyorsunuz, 3 kuruluştan alelacele bir kampanya ile 120 bin lira alıyoruz. Bu gidişle toprak üstüne çıkaramayız bu değerleri.

-İleriye dönük projeleriniz nedir? Sanayi sitesinin bir tartışması oldu. Bu konuları toparlayabilir misiniz?

Öncelikle plan konusunda söyleyeyim, geçtiğimiz 2019 öncesinde Burhanettin bey döneminde, 5 binlik nazım planlar çıkmıştı Mersin’deki merkez 4 ilçe için burada. En hızlı hareket eden Mezitli ilçesi oldu. Etapları ayırarak hazırladık. Akdeniz, Toroslar, Yenişehir’den bir kısmının hala Büyükşehir’e binlik revizyon planı gelmedi. Bu 3 ilçenin daha küçük bir parçası bile geçmedi ama bizim yüzde 90’ı bitmiş durumda. Bir kentteki yapılaşmayı arttırabilmenin en önemli yolu imar planının olmasıdır. Bu nedenle inşaat hızının artması konut satışlarının artması lazım. Şu an bile yeni projelerin gelmesinin nedeni budur. Çok hızlı hareket ettik bu kent planında. İçinde bulunduğumuz belediye binasının hemen yanında sanayi sitesi duruyor. Burası Mezitli’ye yakışmıyor. O arkadaşların da çalışma koşulları iyi olsun istedik. Kent dışına çıkmasını istedik sitenin. Sonunda Vali Bey, bakanlık kanalıyla devreye girdi. Büyükşehir başkanımız, bizler, büyükşehirdeki tüm temsil edilen partili büyükşehir meclis üyeleri, imar komisyonu başkanı, çevre müdürlüğü, tarım il müdürlüğü gibi geniş bir platformda konuşuldu edildi ye küçültüldü. Ama Davultepe’ye girmeden otobana doğru bir alan sanayi sitesi olarak 5 binlik plana işaretlendi.

-Oto galericilerin de talepleri varmış. Bunun hakkında da bizleri bilgilendirir misiniz?

Bu oto galericilerin konusu daha öncesine dayanıyor. Bakanlık geçmişte bir genelge yayınlamış, “kent içerisinde oto galeri olmayacak” diye.  Bu hala yürürlükte ve bakanlık genelgesine göre bütün belediyeler herkes meclis kararı almış, ama uygulanmış değil. Buna farklı yöntemler uygulayan belediyeler oldu. Galeri ruhsatı yerine trafik takip bürosu dediler, şu dediler bu dediler. Birbirimizi aldatmadan başka bir şey değil. Şimdi gidip GMK Bulvarına, Toroslar’a, Akdeniz’e,Yenişehir’e her taraf galeri dolu. Ama ortada bir bakanlık genelgesi var. Ve yasak genelgesi var. Ruhsat verilmemesi gerekir. Ama uygulanmadı. Bu arada birileri Toroslar bölgesinde bir oto galericiler sitesi yaptı. Onlar da orası dolsun istiyordu. O zamanlar boştu. Şimdi fazla bir sorun olduğunu sanmıyorum.

Herkes oraya gitmek istemiyordu. Bizim burada 3-4 galeri var. Mezitli’de o anlamda problem yok. Mezitli bölgesinde oto galericiler olsun denildi. Sanayi sitesi içinde olabilir dedik biz de. Oto galericiler değil sadece birinci el araba satanlar için de bir bölge olsun diye düşünmüştüm ben de, çünkü 1. el araba satanlar, şu anda GMK Bulvarı üzerinde çok kıymetli yerdeler. Bunlar tek katlı ya da 2 katlı binalarda gerçek değerini veremiyor. Onlar çok mutlu olurlar başka yere taşınsalar. Yani sanayi sitesi içinde bunlar olabilir dedik. Fakat sonra bu ikinci el araba satanlar başka yer arayışına girdiler. birinci el araba satanlar da aynı şekilde, “biz oto galericiler köyü yapacağız” dediler. Yüzlerce dönüm bir yer. O kadar büyük yer bulmak çok zor. Durum böyleyken sanayi sitesi 5 binliğe işaretlendi. İtirazlar oldu. Büyükşehir meclisinde görüşüldü, sonra binlik planlar bizim belediye tarafından otomatik olarak 5 binliğe bağlı olarak hazırlandı. Büyükşehir’den geçti, askıya çıktı şuan için kesinleşti. Oradaki arsalar ya kamulaştırılacak ya da satılacak. Kim yapacak Bakanlık mı? Mevcut sanayiciler sitesinin derneği var. Sayın Lütfü Elvan Maliye Bakanı da ilgileniyor. Bizlerden de bilgiler alıyorlar. 18 uygulamasıyla yolların açılması gerekiyor. O sürece girildi plan kısmı bitti artık. 18 uygulaması yapılacak ama 18 uygulamasını kimin yaptıracağı konusu var. Bir taraftan duyuyorum sanayi sitesi kooperatifi kurulmuş, onların da bir çalışması var. Bunlar bizim dışımızda olan şeyler. Ben şunu söylüyorum, “şehirden sanayi sitesi kalkmalı.” Çünkü hemen arka tarafımız büyük bir kent meydanı olacak. Mersin’in en büyük meydanı burada Vahap Bey’in yapmış olduğu programa göre de, “2022 yılında bu kent meydanını yapıp bitireceğiz” diye bir söylemi var. Böyle bir bölgede de böyle bir sanayi sitesi olmaması gerekir.  Kültür merkezimiz var. İnşaatını bitirdik, 13 milyon kadar para harcadık. Koltuk düzeni, 2 salonu olacak. Ses ışık düzeni bunlara bağlı inşaat işlerinin ihalesini yaptık. O kadar pahalı ki bunlar, inşaat 13 milyon. Bu tür şeyler için 17 milyon liralık ihalesini yaptık. Nisanın sonuna doğru bitiyor. Nisanın sonuna doğru bittiği için 2021 yılını ikiye ayırdık. Birinci 6 ay, ikinci 6 ay diye. Kültür merkezi bütçemizi biraz sarsıyor. Birinci 6 aya çok yoğunluk koymadık, çalışmalarımızı daha çok ikinci 6 aya sarkıtacak şekilde programlarımızı yaptık. Bu dönemdeki çalışmalarımızın öznesini çocuklar teşkil edecektir. Hayırseverlerimizin desteği ile anaokulu yapılıyor şu an. Cumhuriyetçi Atatürkçü çocuklar yetiştirmek için çabalıyoruz. Engelliler için engelli evi yapıyoruz. Otistik çocuklar için çalışmalarımız var.  Gençler için büyük bir spor kompleksi hazırlayacağız. İlk 6 ayda bunları yapacağız. Muhtarlara muhtar evi, engelli evi bitecek yakında. Gazeteciler cemiyeti üyeleri için basın evi yaptık.

-2. döneminizde bu süreç içinde yaşama geçirdiğiniz projeler hakkında konuşalım.

2014’te çalışmalarımızın öznesini kadınlar teşkil edecek demiştik. Hatta giderek 5 yıllık süreç içerisinde seçimlerden önce her gittiğim yerde söyledim, “Tekrar seçilirsem bu kadınlar sayesinde olacak” dedim. Ve seçildikten sonra da tekrarladım, seçilmemde en büyük etken kadınlar oldu. Bunu her yerde söyledim. Bu çok kolay olmadı. En büyük faktör, kendimin de Ziraat yüksek mühendisi olmamdan kaynaklı. Eskiden de kooperatifçilik deneyimim olmasından, üretici ve tüketiciyi buluşturduk. 7 ayrı yerde 700 kadın üreticimiz var. Bu kadın üreticilerimiz doğrudan yüzde 90’ı kırsal alanda, yüzde 10’u kentte el işi yapanlar. Kırsal alandaki kadınlarımız, tarımla uğraşanlar ürettikleri sebze meyveyi doğrudan kadın üretici pazarlarında tüketiciye ulaştırdılar. Bu tabii sadece ekonomik anlamda ucuz meyve sebze olayından çıktı. Daha organik ve daha sağlıklı gıda oldu. Kentteki ve kırsaldakileri buluşturduk. İlişkileri gelişti. Sosyal ve toplumsal yönden de beklediğimizin üzerinde bir proje oldu. Kadınların yüzde 80’i ile aynı partiden değiliz. Fakat seçim zamanı geldiğinde bu kadınlar siyasi görüşlerini bir tarafa bırakarak kendilerine yaptığımız destek sebebiyle ve bunu sürdürülebilir kılmak için onların da bize desteği olmuştur. Özlediğimiz yapı budur. Belli zamanlarda siyasal düşünce ne olursa olsun o devam eder. Ama yerelde kendilerine hizmet eden kişilere baksınlar diyoruz. Kim kendilerine destek veriyorsa onlara destek olsunlar. Çin’de ve Fransa’da dünya birinciliği ödülü aldık. Bunun dışında sokak ekonomisi dalında Malta’ya çağırıldık. Birçok ülkeye bu deneyimlerimizden dolayı çağırıldık. Mezitli’yi yurtdışında da tanıttık. Kendi öz kaynakları ile Türkiye’nin en güzel ifade edilen 2 ya da 3 belediye binasından birisini 10 ay gibi kısa bir sürede Mezitli’ye kazandırdık. Amfi tiyatro yaptık. Hayırseverimiz anaokul yaptı. Aktif yaş olma merkezleri, hobi bahçeleri, gönüllü evi yaptık. Emekli kenti olduğu için emekli evi yaptık. Kent konseyini belediye başkanlığından ayrı olarak yaptık. Yüze yakın sanat kursumuz var. Zirai ilaç yardımlarında bulunduk kırsal alanlarda da ciddi çalışmalarımız oldu. Aslında her alanda çalışmalar yaptık.

-Başkanın son olarak kamuoyuna dönük mesajınız varsa alalım?

Belediye başkanlıkları önemli ve bir anlamda lider diye tanımlanır. Liderler doğru karar vermesi gereken insanlardır. Belediye başkanlarının yenilikçe olması gerekir. Kendisine önder olması gerekir. Kendinde güven sağlaması gerekir. Kentliyle beraber yönetmesi gerekir. Her şeyin açık olması gerekir. Gizli saklı bir şeyin olmaması gerekir. Çalışanlarına destek olması gerekir. Yeni toplu sözleşme imzaladık. En az alan 3 bin 650 lira, en fazla alan 4 bin 800 lira. Örnek belediyecilik sergilediğimize inanıyorum. İnsanları daha çok mutlu etmek istiyorum. Temelde sevginin olmasını istiyorum. Sevgiyi egemen kılmamız lazım. Farklılıkları öne çıkarmamak gerekir. Burada önemli olan ortak özellikleri ortaya çıkarmaktır. Bizim ortak özelliğimiz, demokrasi ve cumhuriyet değerlerini öne çıkarmak, beraber olmak. Atatürk ilkelerini ve devrimlerini benimseyen savunan bir Mezitliyiz biz.

SÖYLEŞİ: GİZEM TOKKUZUN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.