banner141
banner142
Öne Çıkanlar Kaza Kurşunu Öldürdü SİNAN KOÇ Van Depremi Ders Olmadı basın içki

İMECE MUHTAR SÖYLEŞİLERİ ALAVLI: "DEMİR KÖPRÜ YERİNE DÖNER KAVŞAK İSTİYORUZ"

İmece Muhtar Söyleşilerinin bu haftaki konuğu Yenişehir Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Mehmet Alavlı oldu. Alavlı ile mahalle ve sorunları üzerine konuştuk.

İMECE MUHTAR SÖYLEŞİLERİ ALAVLI: "DEMİR KÖPRÜ YERİNE DÖNER KAVŞAK İSTİYORUZ"
  • Sayın Alavlı öncelikle sizi tanıyalım.

-Ben Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Mehmet Alavlı. Mahallenin yüksek seçimiyle burada bulunmaktayım. Mahallemiz tarafından sevilen, mahallemizi seven, Atatürk’ü seven biriyim. Mahallemizin çalışmalarından dolayı belediyelerimizde çalışmalarımızı ciddi anlamda destekliyor. Onlarla paylaşıyoruz projelerimizi. Şu anda Bakanımızdan, Müftü Deresindeki demir köprü’nün kaldırılıp döner kavşak yapılmasını talep ettik. Şimdi duyduğumuz kadarıyla metro da yapılacak. Metro yapılmasından dolayı orası çok daha önem arz ediyor. Oradan geçecek olan araçların Hürriyet Mahallesi'ne, Hürriyet Mahallesi'nden direkt kuzeydeki mahallelere büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Metro da yapılıyor, metronun yapılmasından dolayı da büyük bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Yalnızca hizmet değil aynı zamanda devletin de KDV'si, işyerleri 4 tane mahalle ciddi anlamda sıkıntı içerisinde. Bu battı-çıktıdan dolayı. Sayarsak Piri Reis Mahallesi, Gazi Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Palmiye Mahallesi’ni sayabiliriz. İnsanların trafik yönünden de sıkıntılarını şöyle anlatabilirim. Vatandaş deniz tarafına gitmek istediğinde Hilton Otel'in oraya geldiğinde, uygulama olduğu zaman eve gideceği yerde tekrar çarşıya gidip çarşıdan evine gelmek zorunda kalıyor. Onun bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Ve vatandaşın da büyük desteklerini istiyorum. Belediyemizin bunu mutlaka yapmasını rica ediyorum.

- Muhtarım mahallenizin yaklaşık seçmen sayısı ne kadar?

- Net olan 12 bin 466 seçmenimiz var.   Cumhuriyet zaten mahallemizde iş yerlerimiz çok fazla ondan dolayı vatandaşların devamlı giriş çıkış yapılan merkezi bir mahalle. Bizim için mutlaka olmazsa olmazlarından bir tanesi oranın dönen kavşak olması, araçların Çetinkaya istikametinden buraya gelmesi. Birinci caddeyi ve ikinci caddeyi ve kuzeydeki bütün caddeleri  rahatlatacağına inanıyorum.

 -Nüfusunuz ne kadar?

- Nüfus yaklaşık 20 binin üzerinde nüfusumuz var.

-  Muhtar olarak sıkıntılarınız nedir, istekleriniz nedir?

  -Vatandaşların talepleri doğrultusunda muhtarlık. Muhtarlıktan sonra belediyeler belediyelerden sonra devletimiz var. Vatandaş sürekli şunları söylüyor, siz seçime girdiğiniz zaman ya da her hangi bir şey yaptığınızda, “belediyeler ile iyi anlaşıyor musunuz, anlaşamıyor musun” onu soruyor. Ona göre oy veriyor. Biz de belediyemize, bize söylenenleri söyleyip onlardan hizmet istiyoruz. Çünkü vatandaş bunu istiyor. Metro burada ihtiyaç duyulan bir şey. Yürüyen merdiven var . Üst geçitte yürüyen merdiven talep ettim başkanımızdan gelen asansörümüz şey var başkanımızdan. Kıdemli olan abilerimiz ablalarımız var. Bu insanlar yürüyemez engelli arkadaşlarımız var. Bunun acil ihtiyaç olduğunu söyledim. Ve bunun bir an önce yapılmasını istiyorum.

- Bir de sıklıkla görüyoruz,  caddelere ve sokaklara gelişigüzel atıklar bırakılıyor. Tadilat molozu olsun, eski eşyalar konuluyor. Bu konuda ne yapılabilir?

-Şimdi belediyeler zaten muhtarlıklarımıza yazı gönderdi. Yenişehir belediyesi bütün muhtarlıklara yazı gönderdi. Diyor ki “atmayacaksınız”. Bunun cezası var. Kendi ustaları ile anlaşacak ve ustalar bunu götürecek. Büyükşehir belediyesinin çalışmalarını da takdir ediyorum.  Neden, çünkü vatandaş kendi ustalarına da vermiş olsa adam götürüp dere kenarına döküyor. Boş bir arsaya döküyor. Artık yine atık oluyor. Ama kendileri para karşılığı yapıyor Çok güzel bir şey bu mesela ağaç budamışlar Yenişehir'de yapıyor, Büyükşehir’de yapıyor. Vatandaş sorumluluk almadan hizmet almasını talep ediyor belediyemizden.

-Önümüz kış, biliyorsunuz her yağan yağmurda öyle veya böyle Mersin bir şekilde sular altında kalıyor. Buna göre ne önlemler alınmalıdır?

-Benim mahallemde aksayan bir sitemim yok, yani hepsi çalışıyor. Yalnızca birinci caddede sıkıntım var. Onunla ilgili de belediyeye dilekçe verdim.  Orayı Müftü Deresi ile bağlarlarsa benim hiçbir sıkıntım yok ve kuzeyden gelen suları da tahliye edecek büyük çalışmalarımız oldu.

             -Pandemi süreci mahallenizde nasıl geçti hala nasıl devam ediyor?

-Vatandaş ilk aşamada hastalığa inanmadı. Çok söyledim, işyerlerinde gördüğümde ve buna benzer durumlarda uyardım herkesi, “maskenizi takın, gerekmedikçe çıkmayın” dedim.

Hep vatandaşları uyardım bu dünyayı ilgilendiren bir hastalık ve insanın kendini koruması gerektiğini söyledim. Vatandaş bu pandemi dolayında, muhtarla diyalog kurduğunda mesela kaymakamlığımız da Belediyeler de hep vatandaşı 199'a yönlendirdiler. 112’ye, 155'e yönlendirdiler.  Bizim işimiz yalnızca kılavuzluk oldu yani yönlendirdik. Belediyelerimiz de vatandaşın T.C. kimlik numarası olmadan ne yardım yapabildi ne de sosyal yardımlaşmada bulunabildi. Vatandaş da bunu anlayamadım mesela T.C. kimlik numarasını vermek istemedi. Birçok konuda sıkıntı yaşattı bize. Yani bu pandemide sıkıntılı bir dönem geçirdim. Herkes bin lirayı muhtardan istiyor, erzaklarını  muhtardan istiyor benim belediyemizden veya devletimizden istediğin iki şey var. Vatandaşın huzur ve mutluluğu için birisi korona virüse yakalandığı zaman özellikle de ekonomisi iyi olmayan insanlarda bunu gördüm ben. Çok zor durumdalar.  Yemek alamıyorlar o zaman devreye biz giriyoruz.  Büyükşehir Belediyesinde Yenişehir Belediyesi Destek alıyoruz bu konuda, onları aşevinde veya Büyükşehir belediyemizin yemekhanesinden onlara yemek ya d erzak temin ediyoruz. Ben de belediyelerden destek alarak onların evlerine kadar ekmek götürüp. Gerekli denetimlerimi yapıyorum.

-Muhtarlık biriminin hemen yanında bir sosyete pazarı var bu pazarın size olan artı veya eksilerinden bahseder misiniz?

-Bu pazar mahalleye çok katkı sağlıyor. Bütün iş yerleri kapalı izbe şeklindeydi çok kötü durumdaydı şu anda burada KDV’si yüksek  dükkanlar oldu. Mahallemiz ekonomik  yönden de heyecanlı.  Mesela her konuda yaşam anlamında da heyecanlı. Ben yavaş mahalleleri  sevmiyorum. Hareket istiyorum, insanlar çalışsın çabalarsa katkı sağlasın. Merkezi bir yer olduğumuz için dışarıdan gelen iş yeri sahiplerimiz de var. Gelenler asla gitmiyor. Bizim buradaki Sosyete Pazarı bize faydası ve zararı yok.

-Peki hemen sosyete pazarını geçince bir de okul var. Mahallede ki okulların durumu nedir?    -Eğitim ben çok seviyorum. İki okulumuz var.  Ben geldiğim dönemde öğrenci sayıları çok azdı.  Ama eski dönemdeki belediye başkanlarının da yeni dönem belediye başkanlarımızla bu okulları üst düzeye getirdik. Yani eğitimdeki seviyemiz yükseldi sayımız arttı Ben okullarımızı çok iyi durumda olduğunu biliyorum ve vatandaşları da bunları devamlı söylediğinden mutluluk duyuyorum.

-Muhtarlığınızın bitişiğinde küçük de olsa bir park var.  Mahallenizin parklara ihtiyacı var mı ve parklarınızın durumu nasıldır?

-Yenişehir Belediyemiz ile daha önce Atölye Park diye bir çalışma grubu oluşturmuştuk. Mahallemiz ve parklarımız eski olduğu için bunlara başladık. Ve dereye kadar olan yerleri yenileyecektik. Ama pandemi olduğu için ara verdik. Bekledik çünkü belediyelerimizdeki engelli vatandaşlarımız izinli olduğu için çalışmayı yürütemedik. Ama umarım kendimizi izole ederek dikkat ederek bunların üstesinden geleceğiz.  Mahallenize yaşayan ve buraya gelip giden misafirlerim de özeldi rica ediyorum hastalığı ciddi Aslında her insan bir dünya dünyamızı korumak zor bir şey değil marifetli ve merhametli olalım. Ve ülkemize sahip  çıkalım.

-Kamuoyuna bir mesajınız var mı?

- Ben tecrübeli bir muhtarım. Bunu belediye başkanımız da biliyor. Bizim fikirlerimizi düşüncelerimizi alsınlar. Biz vatandaşın fikir ve düşüncelerini alıyoruz. Vatandaşın isteklerini geciktirmeden yaparlarsa biz çok memnun oluruz.

Söyleşi: Hüsamettin TANRIKULU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.