banner141
banner148
Öne Çıkanlar yaralı köpek Bağırsak Kanseri Hemoroide Neden Olabiliyor şerafettin aşut gmk bulvarı artvin

İŞSİZLİK 6,5 MİLYONA YAKLAŞTI

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfedarasyonu (DİSK) Araştırma Dairesinin yayınladığı raporda ülkemizde gerçek işsiz sayısının 6 milyon 223 bin olduğunu duyurdu. Öte yandan DİSK, işçilerin aldıkalrı asgari ücretin milli gelir ve döviz karşısında eridiğini ve dar gelirlilerin borç yükü arttığını belirtti.

İŞSİZLİK 6,5 MİLYONA YAKLAŞTI

DİSK Ak Parti’nin 16 yıllık iktidarlığından işçi ve emekçilerin neler kaybetttiğine dair rapor yayınladı. DİSK Araştıma Dairesi’nin raporuna göre;  İşsizlik oranları AKP iktidarı açısından önemli bir başarısızlık göstergesi olarak görmek mümkündür. 2001 kriziyle birlikte yüzde 8’lik bir ortalamadan yüzde 10’luk bir ortalamaya sıçramış olan işsizlik oranı, ölçme yöntemlerinde yapılan ve oranın düşmesine yol açacak değişikliklere rağmen yüzde 10’lar düzeyinde çakılı kaldı. TÜİK tarafından açıklanan dar tanımlı (standart) mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik AKP’nin iktidara geldiği dönemde yüzde 10,8 seviyesinde gerçekleşti. 2012 yılında 9,2 olan işsizlik oranı 2013 yılında yüzde 9,7’ye 2017 yılında ise yüzde 10,9’a yükselmiştir . Şubat 2017 döneminde ‘istihdam seferberliği’ adı altında yapılan uygulamalar hükümet iddialarının tersine istihdam yaratmada başarısız oldu. Devasa istihdam teşviklerine karşılık işsizlik düşmedi ve istihdam artışı yetersiz kaldı. Öte yandan sadece dar tanımlı işsizlik değil geniş tanımlı işsizlik de yükseliştedir. Bilindiği üzere dar tanımlı işsizlik hesaplamasının yanında alternatif bir işsizlik hesaplaması olan geniş tanımlı işsizlik diğer işsizlik türleriyle birlikte hesaplanmaktadır. Buna göre 2014 yılında 5 milyon 932 bin olan işsiz sayısı, 2017 yılında 6,2 milyonu geçmiştir. 2017 yılı itibariyle gerçek işsiz sayısı 6 milyon 223 bindir

ASGARİ ÜCRET MİLLİ GELİR ve DÖVİZ KARŞISINDA ERİDİ

 Asgari ücret sosyal devletin en önemli göstergelerinden biridir. Asgari ücret, genel ücret seviyesini etkilemesi yanında, emekli aylıklarından sağlık hakkına kadar asgari ücretli çalışanlardan çok daha geniş bir kesimi ilgilendirmektedir. AKP döneminde asgari ücret ülkedeki ekonomik büyümeden pay alamadı. Tersine AKP döneminde reel asgari ücret artışı reel milli gelir artışının oldukça gerisinde kaldı. 2004 yılı 100 kabul edilirse 2017’de reel asgari ücret reel milli gelir artışı karşısında yüzde 30 kayba uğradı.Asgari ücret döviz karşısında da ciddi bir erimeyle yüz yüzedir. 2018 yılının ilk günlerinde 3,75 TL olan dolar kuru 25 Mayıs 2018 tarihi itibariyle 5 TL’ye yaklaştı. 1 Ocak 2018 itibariyle asgari ücret ile çalışan bir işçi 427 dolar alabilirken bugün 340 dolar almaktadır. Dolayısıyla 2018 ocak ayına göre bir asgari ücretli bugün 93 dolar daha az kazanmaktadır. Sadece 2018 yılında asgari ücret dolar karşısında yüzde 28 erimiştir. 2008 yılı başında aylık 414 ABD doları olan asgari ücret 2018 Mayıs ayı itibariyle 340 dolara geriledi. Benzer biçimde asgari ücretin işverene maliyeti de dolar cinsinden geriledi. Döviz kurlarında halen devam eden hızlı yükseliş asgari ücreti ABD doları cinsinden aşınmasını hızlandırmaktadır. Kurlardaki artışın fiyat artışlarını tetikleyeceği dikkate alınırsa asgari ücret reel olarak da düşmeye devam edecektir.

BORÇLANMA ARTTI

AKP döneminde çalışanların, dar gelirlilerin borç yükü artmıştır. 2002’de hane halkı borcunun harcanabilir hane halkı gelirine oranı yüzde 4 civarında iken, bu oran AKP döneminde artarak 2012’de yüzde 50’nın üzerine çıkmıştır. 2015 itibariyle hane halkları harcanabilir gelirlerinin yüzde 51’i oranında borçludur . Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, ekonomik zorluk çekenler kredi kartlarından nakit avans çekmeye yönelmiştir. 2011 yılında 27 Milyar olan kredi kartı nakit avans çekimi 2017 yılı sonunda yaklaşık yüzde 150 artarak 67,2 milyara yükselmiştir. TÜİK Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2016 yılı verilerine göre, nüfusun yüzde 68’i konut alımı ve konut masrafları dışında taksit ödemeleri veya borçları olduğunu yüzde 65’i yıpranmış ve eskimiş mobilyalarını yenileme ihtiyacını ekonomik nedenlerle karşılayamadığını ve yüzde 17’si konut masraflarının hanelerine çok yük getirdiğini beyan etmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.