banner141
Öne Çıkanlar vali su Göçük Altındaki Günleri Voleybol Oynayarak Unutmaya Çalışıyor Hırsızlık Zanlılarına Şafak Operasyonu Mersinde 20 Bin Paket Kaçak Sigara Ele Geçirildi kavga

“İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkez Başkanı Şirin Güner kadına yönelik şiddeti önlemeyi amaçlayan uluslararası sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesine ilişkin açıklama yaparak, “Uzun yıllar sürdürülen mücadeleler sonucunda hazırlanan İstanbul Sözleşmesi’nden ve bu sözleşme doğrultusunda düzenlenen kazanımlardan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

“İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”

Haber: Seren SABUNCU

İstanbul Sözleşmesi'nin iptaline ilişkin tartışmalar gündeme geldiğinden bu yana tepkiler devam ediyor. Bu karara ilişkin basın açıklama yapan Mersin Barosu Kadın Hakları Merkez Başkanı Şirin Güner, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerinin altını çizerek, “Sayın Cumhurbaşkanını  Anayasaya aykırı olan bu işlemi kaldırmaya davet ediyoruz. Kadının insan hakları kazanımlarından geriye gidişe neden olacak her türlü düzenlemenin karşısındayız” diye konuştu.

“İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİDİR”

Türkiye'nin 2011 yılında imzaladığı İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına yönelik Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi adına açıklama yapan merkez başkanı Avukat Şirin Güner, “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye  yönelik Cumhurbaşkanı kararının  Anayasamıza, kanunlarımıza ve uluslararası mevzuatlara aykırı olmasına rağmen; Türkiye Barolar Birliği, barolarımız, dernekler, siyasi partiler tarafından Danıştay 10.Dairesinde açılan iptal davalarında yürütmeyi durdurma talebinin reddi nedeniyle 1 Temmuz tarihinde ülkemiz sözleşmeye taraf olma sıfatını kaybetmiştir. İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik şiddeti; ayrımcılığın ve eşitsizliğin bir sonucu olarak gören, kadına, çocuğa yönelik şiddeti engellemek için taraf devletlere, kadına yönelik her türlü şiddetin, ev içi şiddetin önlenmesi, şiddet mağdurlarının korunması, suçların kovuşturulması, suçluların cezalandırılması, kadına karşı şiddetle mücadele alanında bütüncül, eş güdümlü, etkili iş birliği içeren politikaların hayata geçirilmesi görevlerini yükleyen bir insan hakları sözleşmesidir” dedi.

“MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

“Kadının insan haklarının ihlaline yol açan şiddeti önlemek için öncelikle devletlere kadın-erkek eşitliğini sağlama, ayrımcılığı önleme yükümlülüğü getiren sözleşme kadınlar için çok önemlidir” diyen Avukat Güner şöyle devam etti, “Uzun yıllar sürdürülen mücadeleler sonucunda hazırlanan İstanbul Sözleşmesi’nden ve bu sözleşme doğrultusunda düzenlenen kazanımlardan asla vazgeçmeyeceğiz. Danıştay’ın Anayasamıza açıkça aykırı olan bu işlemi iptal edeceğine inancımız tamdır. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediğimizi belirterek, Sayın Cumhurbaşkanını  Anayasaya aykırı olan bu işlemi kaldırmaya davet ediyoruz. Kadının insan hakları kazanımlarından geriye gidişe neden olacak her türlü düzenlemenin karşısındayız. Türkiye’nin her yerinde barolar ve baroların kadın hakları merkezleri olarak; kadın haklarının korunması, geliştirilmesi ve İstanbul Sözleşmesi’nde imzanın çekilmesi işleminin geri alınması için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla saygılarımızla paylaşıyoruz.”

“ŞİDDET TOPLUMUN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN BİR UNSURDUR”

Mersin Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Jini Güneş Keskin de şiddetin önlenmesine yönelik imzalanan İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerinin altını çizerek şiddetin toplumun sağlığını tehdit eden bir unsur olduğuna dikkat çekti. Keskin, “Türk Tabipler Birliği olarak ve Mersin Tabip Odası olarak Türkiye’nin dört bir yanından haykırılan ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz’ sloganına destek verdiğimizi buradan duyuruyoruz” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner196

banner162

banner195