Öne Çıkanlar Ankara Uyuşturucuya Başlamada En Önemli Etken Arkadaş Çevresi MTSO Başkanı Aşuttan Kur Uyarısı imza günü altın koza

“KAYIP KUŞAK” TEHLİKESİ

Bu yıl ilk kez uygulanan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçlarının açıklanmasının ardından ortaöğretim kurumları için oluşturulan 1 milyon 268 bin kontenjanın 342 bini boş olmasına rağmen yerelde 91 bin öğrenci açıkta kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı,  ek kontenjan ile soruna geçici bir çözüm bulurken, velilerin isyanı dinmek bilmiyor. Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, sınav sisteminin eğitimde kayıp kuşaklar yaratacağını söylüyor.

“KAYIP KUŞAK” TEHLİKESİ

Liselere giriş sınavı Türk Eğitim sisteminde büyük bir yara açtı.


Gökhan KURT

Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, Mersin’de yüzlerce öğrencinin açıkta olduğunu dile getirerek öğrencilerin istekleri dışında imam hatip liselerine ve meslek liselerine mecbur bırakıldıklarını söyledi. Muşlu, “Bu politikalar devam ederse İşsiz güçsüz,  yeterince aydınlanmamış, meslek sahibi olamamış ve üniversite okuyamamış bir kayıp kuşak ortaya çıkacaktır” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, LGS sonuçlarını ve tercih kılavuzunu geçen günlerde açıkladı. Kılavuza göre her öğrenci, merkezi yerleştirmeyle puan esasına dayanarak öğrenci alan okulları tercih etmeden önce ilk olarak mahalli tercihlerini sıralamak zorunda. Çünkü öğrenciler mahalli yerleştirme sistemi kapsamında 5 lise tercihini yapmadan, sınav sonucuna göre tercih etmek istediği liselerin sayfasına erişemiyor. Öğrenciler mahalli tercihlerinde, aynı okul türünden en fazla 3 okul seçebiliyor. Bu da mahalli tercihlerde, imam hatip ve meslek liseleri de olmak üzere muhakkak her okul türünden bir tercihin bulunması zorunluluğunu getiriyor.

“İMAM HATİPLERE VEYA MESLEK LİSELERİNE MECBUR BIRAKILIYOR”

Mersin başta olmak üzere tüm ülkede yüz binlerce öğrenci açıkta kaldı. Velilerden gelen yoğun bir şikayetin olduğunu belirten Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, “Liselere geçiş sınavlarıyla ilgili esas hedef öğrencileri istekleri dışında imam hatiplere veya meslek liselerine mecbur bırakmaları. İktidardaki hükümet eğitim öğretim temelini imam hatip üzerinde oluşturmak istiyor. Fakat halkın ve öğrencilerin imam hatip liselerine yeteri ilgisi gelişmemiş. Öğrencileri sadece 5 tercih yapmak zorunluluğunda bırakarak bunun sonucunda hem imam hatiplilere hem de ucuz iş gücü olarak değerlendirecekleri meslek liselerine daha fazla öğrenci kaydırma amacı taşıdılar” dedi.

“SINAVLAR, BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE DEFORME ETME AMACI TAŞIR”

Ek kontenjanlarının da kalıcı bir çözüm olamayacağını söyleyen Muşlu, sınavların bilinçli bir şekilde deforme etme amacı taşıdığını söyleyerek “Yeni atanan Milli Eğitim Bakanı bu sınav sistemlerini oluşturan sınav müsteşarlarını görevden alması veya soruşturmaya tabi tutması bunun apaçık bir göstergesidir. Milli Eğitim Bakanlığı,  bütün geçmiş yıllardaki sınav sistemini masaya yatırıp,  derli toplu bir sisteme kavuşturarak  bu sorunları çözmesi gerekir. Olan bu genç kuşaklarımıza oluyor. Yazık değil mi bu gençlere. Aynı sistem üniversite giriş sınavı içinde geçerli. Üst üste iki günde iki sınav yapılıyor. Bu sistemde çok karmaşa var. Öğrenciler, tercih konusunda sıkıntı yaşıyor. Öğrencilerin çok ciddi bir rehberlik desteğine ihtiyaç duyabileceği bir pozisyon var ortada” ifadelerini kullandı.

“İŞSİZ GÜÇSÜZ,  YETERİNCE AYDINLANMAMIŞ BİR GENÇ KESİM ORTAYA ÇIKACAK”

Öğrencileri imam hatip liselerine veya meslek liselerine mecbur bırakılmaları gelecekte kayıp kuşakların ortaya çıkmasına neden olacağını vurgulayan Muşlu, bunun sonucunda da çok ciddi toplumsal sorunların meydana gelmesine sebep olacağını söyledi. Muşlu, “Kayıp kuşak ne demektir. İşsiz güçsüz, yeterince aydınlanmamış, meslek sahibi olamamış, üniversite okuyamamış genç kesim anlamına gelir. İşi olmayan mesleği olmayan,  akademik olarak bir meslek sahibi olamayan gençleri hangi yollara sapabileceği asla kestirilemez. Bu en önemli toplumsal sorunlardan birisidir. Bunun için şimdiden tedbir almak lazım. Eğitim sisteminin tam anlamıyla bilimsel, laik ve demokratik  bir sisteme kavuşturmak gerekiyor.  Herkesi bu anlamda özgür bırakmak gerekiyor” diye konuştu.

“TEK ÇÖZÜM TÜM SINAV SİSTEMİNİ ORTADAN KALDIRMAK”

Sinan Muşlu son olarak tek çözümün sınav sistemlerini tamamen ortadan kaldırılarak ortaokuldan itibaren öğrencilerin yeteneğine bağlı olarak istedikleri okula başvurarak okuması gerektiğini savundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.