banner141
Öne Çıkanlar Milli Eğitim Bakan Genç Kadın 15 Gündür Kayıp Gülen Gülnar Mersin Büyükşehir Belediyesinde Galibiyet Sevinci

“KAZANILMIŞ HAKLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Mersin Kent Konseyi Kadın ve Siyaset Komisyonu İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararına tepki göstererek basın açıklaması düzenledi. Komisyon Sözcüsü İlksen Sorguç Dinçer, “İktidar kadına karşı şiddet ile değil, kadınların kazanılmış haklarını ortadan kaldırmaya yönelik,  ısrarlı bir politika izliyor. Kazanılmış haklarımızdan ve mücadeleden kesinlikle vazgeçmiyoruz” dedi.

“KAZANILMIŞ HAKLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine bir tepki de Mersin Kent Konseyi Kadın ve Siyaset Komisyonu’ndan geldi. “İstanbul Sözleşmesi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararı yok hükmündedir, sözleşme yürürlüktedir” diyen Mersin Kent Konseyi Kadın ve Siyaset Komisyonu Sözcüsü İlksen Sorguç Dinçer, iktidarın izlediği bu politikayı eleştirerek kazanılmış haklarından ve mücadeleden vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi.

“ÇEKİLME KARARI YOK HÜKMÜNDEDİR”

“Milletin Meclisi’nin bir çekimser, oybirliği ile kabul ettiği bir sözleşmeden bir kişinin iradesi ile çıkılamaz” diyen Dinçer, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararını eleştirerek, “Milletin iradesiyle Meclis’te oybirliği ile kabul edilen İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı Kararı ile çıkılamaz. Meclis’in iradesi tek kişiye devredilemez. Mecliste yasa ile kabul edilen ve Anayasa’nın 90. Maddesinden güç alarak bu sözleşmeden bir Cumhurbaşkanı kararıyla çekilmek Anayasaya açık aykırılıktır. Anayasanın 104.Maddesi gereğince, temel hak ve özgürlükler konusunda bir kararname düzenlenemeyeceği için, bu çekilme kararı yok hükmündedir” dedi.

“SÖZLEŞMEYE İMZA ATMAKLA ÖVÜNEN İKTİDAR PARTİSİ!”

İktidarın kadın üzerinden yürüttüğü bu politikayı yanlış bulduklarını söyleyen Dinçer, “Böylesi bir girişim, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, İşkenceye Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi gibi tüm uluslararası sözleşmelerin ve bu sözleşmelerle güvence altına alınan temel insan haklarının tek kişinin keyfine bırakılması anlamına gelmektedir. Daha da vahimi, hukuk devletinin tamamen ortadan kaldırılması, Meclis’in ve demokrasinin tamamen tasfiyesi anlamına gelmektedir” diye konuştu. Sorguç, Türkiye’nin on yıl önce İstanbul Sözleşmesi’ni ilk imzalayan ülke olduğunu hatırlatarak, “O gün hükümette olup sözleşmeye imza atmakla övünen iktidar partisi, bugün kadınlara vermiş olduğu şiddeti önleme, şiddete maruz kalanları koruma, failleri gerektiği şekilde cezalandırma sözünü yerine getirmekten vazgeçtiğini tüm dünyaya ilan ediyor. Başta eşit yurttaşlık hakkı olmak üzere, kadınların insan haklarını tanımadığını, kadına karşı şiddetle mücadele etmeyeceğini, kadınların insan onurunu gözetmeyeceğini söylüyor” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ”

“Seçimler için pazarlık malzemesi yaptığınız İstanbul Sözleşmesi’nden de mücadeleden de vazgeçmiyoruz” diyen Sorguç, “İktidar, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve cinskırıma varan kadın cinayetleriyle mücadelede hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması yönünde toplumsal desteğe sahip değil. Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından gerçekleştirilen ‘Türkiye’nin Nabzı 2020 Temmuz Ayı’ araştırmasına göre İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini onaylamayanların oranı yüzde 63.9, fikri olmayanların oranı yüzde 19; sözleşmeden çıkılmasını açıkça isteyenlerin oranı ise sadece yüzde 17 idi. Kadın hareketinin mücadelesi ile bu oran bir ay sonra yüzde 7’ye düştü” diye konuştu.

“KAZANILMIŞ HAKLARIMIZI ELİMİZDEN ALMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Sorguç, “Küçücük oy oranlarına bile muhtaç duruma gelen ve bir avuç marjinalin istemiyle hareket eden iktidar, geçen aylarda Saadet Partisi ile yaptığı görüşmelerde İstanbul Sözleşmesi’ni siyasi pazarlık konusu yaptı. Kadına şiddetle mücadele edeceğini beyan ettiği İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıklarken İstanbul Sözleşmesi’nin adını bir kez bile anmadı. Kadın STK’lar, geçen yıllar içinde, iktidara, İstanbul Sözleşme’den doğan yükümlülüklerini yerine getirmediğini,  kadın cinayetlerinin politik olduğunu, İstanbul Sözleşmesini Uygula söylemlerini dile getire durdu. Bu gün geldiğimiz noktada, kadına yönelik şiddetin politik olduğu tamamen ortaya çıktı. İktidar, kadına karşı şiddet ile değil, kadınların, kazanılmış haklarını ortadan kaldırmaya yönelik,  ısrarlı bir politika izliyor” diyerek kazanılmış haklarından ve mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerine vurgu yaptı.

Basın açıklamasına Mersin Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi’nin yanı sıra birçok STK başkanları ve STK üyeleri destek verdi.

Haber: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner151