Öne Çıkanlar Lawala Sahip Çıktı mersin kültür sanat Mersin Narenciye Festivali Sona Erdi ıslah Rus

KESK 24 YAŞINDA

KESK'in 24'üncü kuruluş yıldönümünde basın açıklaması düzenleyen Mersin Şubesi üyeleri, demokrasi yürüyüşüne devam ettiklerini belirterek, kamu emekçilerine 21 Aralık'ta saat 15.00'da Eski Tevfik Sırrı Gür Stadı meydanında düzenlenecek olan 'İnsanca Yaşamak istiyoruz Mersin Bölge Mitingi'ne katılım çağrısı yaptı.

KESK 24 YAŞINDA

Haber: Hüsamettin TANRIKULU
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Mersin Şubesi üyeleri, KESK'in 24'üncü kuruluş yıldönümünü kutladı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şubesi'nde düzenlenen basın açıklamasında emekçiler, "Kamu emekçilerinin gerçek temsilcisi KESK’in 24'ün kuruluş yıl dönümü tüm emekçilere kutlu olsun" dedi. Basın metnini SES Mersin Şube Eş Başkanı Yılmaz Bozkurt okurken, açıklamaya çeşitli parti ve sendika temsilcileri de katıldı. 

KESK’in 24. kuruluş yıl dönümünün tüm emekçilere kutlu olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Bozkurt, "Kökleri toprağın derinliklerine inen KESK; ulu bir çınar gibi çeyrek asır’a bir kala kamu emekçilerinin gerçek temsilcisi ve mücadele örgütü olmaya devam ediyor. Faşizme karşı demokrasi, emperyalizme karşı bağımsızlık, savaşa karşı barış, baskılara karşı özgürlük, dinci gericiliğe karşı laiklik, ırkçılığa ve şovenizme karşı emeğin birliği ve halkların kardeşliği için mücadele eden KESK fiili ve meşru mücadele anlayışı ile yol aldı, yol almaya devam edecektir! 24.Kuruluş yıldönümümüzü dünyada emekçilerin ve ezilenlerin kapitalizmin bitmek bilmeyen saldırılarına karşı itirazların giderek yükseldiği bir dönemde karşılıyoruz. Neo-liberal hegemonyaya karşı Fransa’dan Arjantin’e, Peru’dan Kolombiya’ya, Şili’ye, Ekvator’a, Lübnan’a, İran ve Irak’a kadar uzanan geniş bir coğrafyada protesto eylemleri ve halk isyanları kapitalist sistemin meşruiyetini yitirmeye başladığını da göstermektedir. Dünya halkları gelir bölüşümü adaletsizliğine, işsizliğe, yoksullaştırma politikalarına, sosyal güvenlik haklarının her gün biraz daha budanmasına, emeklilerin sistem tarafından bir yük olarak görülmesine, güvencesizliğe, kadın bedenine ve emeğine yönelik saldırılarına başkaldırıyor, itirazlarını daha yüksek sesle ifade ediyorlar" diye belirtti. 

KESK’li emekçiler olarak, emek ve barış karşıtı politikalara karşı çıktıkları, sendikal hak ve özgürlükler mücadelesini demokrasi mücadelesinin ayrılmaz bir parçası olarak gördükleri için geçmişten bugüne emek ve demokrasi düşmanlarının hep hedefinde olduklarını söyleyen Bozkurt, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: "Temel hak ve özgürlükler mücadelesi yürüten, emeğin en yüce değer olduğuna inanan ve bunu yaşamlarıyla da kanıtlayan onlarca üyesini kurulduğu yıllarda faili meçhullerde yitiren KESK’in, aynı zihniyet ve ideolojiden beslenen iktidarın talimatıyla binlerce üyesi ihraç edildi, binlercesi açığa alındı. KESK ise önüne çıkarılan tüm engellemelerle, baskılarla yaratılan kuşatmaya inat dimdik ayakta olmaya devam edecek. Elbette emeğin, barışın, kardeşliğin dünyasını yakınlaştıracak mücadeleyi yükseltmeden bu karanlık bulutlar kendiliğinden dağılmayacak. Emeğin hakları mücadelesi sürdürenlerin,  demokrasi, barış ve özgürlük isteyenlerin önündeki engellerin hiç olmadığı kadar arttığı bugün bizim için sadece bir kutlama günü değil, mücadeleyi yükseltme günüdür.
    Bunun için; yolsuzluğa, yoksulluğa, ekonomik krize ve savaş bütçesine, Suriye’de emperyalist/kapitalist blokların sürdürdükleri savaşlara, AKP’nin halkları kutuplaştıran, kamplaştıran yayılmacı, fetihçi politikalarına karşı emekçilerin ihtiyacı olan adalet, demokrasi ve barışı güçlendirmeye yönelik olarak; Mersin Emek Ve Demokrasi Platformu tarafından 21 Aralık 2019 Cumartesi günü saat 14.00’de Edip Buran Kapalı Spor salonu yanında toplanıp saat 15.00 ‘de Eski Tevfik Sırrı Gür Stadı meydanında 'Demokratik Türkiye, Halk İçin Bütçe' şiarıyla yapacağımız 'İnsanca Yaşamak istiyoruz Mersin bölge mitingine' katılmaya çağırıyoruz.
    24.yaşımızı kutlarken; emekleriyle ve ödedikleri bedellerle bizlere bu onurlu tarihi bırakan arkadaşlarımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz.
 'Emek, Barış ve Demokrasi İçin Birlikte Mücadeleye' anlayışıyla bugünden yarına umudu ve mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz."
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.