Öne Çıkanlar Ankara MHP Mersinde Kardeş Cinayeti aytuğ atıcı muhtar

KIZILTAN, “YEP’İN HEDEFİ GERÇEKÇİ”

Yeni Ekonomik Program’ın (YEP) niyet ve hedeflerden oluştuğunu belirten Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, "Böylece kamunun nasıl bir ekonomik aktivite içinde olacağını, kendi politikasının bütçe çerçevesinde nasıl şekilleneceğini ve tabii ki dış konjonktürü de dikkate alarak ekonomik göstergelerin nasıl hareket edeceğini bize gösteriyor. Tahminlerden oluşan, hedeflerden oluşan bir niyet mektubu var. Bir de devletin mali disipline çok önem vereceğini anlıyoruz" dedi.

KIZILTAN, “YEP’İN HEDEFİ GERÇEKÇİ”

Haber Merkezi

MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından Orta Vadeli Plan olarak açıklanan 'YEP' ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kendi içinde tutarlı bir program olduğunu kaydeden Kızıltan, "2018 yılı büyüme tahmini 3.8 olarak, 2019’da da büyümenin 2.3’e çekileceği öngörülüyor, 2020 yılında da yüzde 3,5’ta tutulacağı hesabı yapılmış. Ekonomide YUMUŞAK İNİŞ benzeri bir program var. Türkiye’nin kısa ve orta vadede ekonomik ihtiyaçlarını karşılar mı karşılamaz mı konuşulabilir ama gerçekçi bir programla karşı karşıyayız, bu önemli" şeklinde konuştu.

"Bütçe disiplininin bozulmadı"

YEP’de iki önemli beklentinin öne çıktığını belirten Kızıltan, "Özetle tarımın, ihracatın desteklenmesi, KOBİ’lerin borçluluklarını artıracak adımlardan vazgeçilip borçlarının yapılanmasının sağlanması. Çalışan kesimin gelirini artırıcı yöntemlere gidilip piyasada sıcak paranın dönmesinin sağlanması. Maliye bakanımızın sunumunda bütçe disiplinine bakınca bütçe disiplininin bozulmadığını görüyoruz. Ekonomi küçülmesine rağmen kamu bütçe açığının 1.8 civarında tutulacağı, harcamalarımızı artırmayıp biraz da tasarruf ederek mali disiplinin bozulmayacağı söyleniyor. Buna bağlı olarak da cari açığımızın 2018’de 4.7, 2019’da 3.3’e, 2020’de de 2.7’ye düşürüleceği ifade ediliyor" diye konuştu.

"2021’de normalleşeceğiz"

İşsizlikle ilgili ön görü ve hedeflerinde büyüme rakamlarıyla uyumlu olduğunu ifade eden Kızıltan, "Çünkü bir ekonomi yüzde 2.3 büyüyeceğiz diyorsa, yönetimin doğal olarak 12.1 işsizlik doğuracağını da bildirmesi lazım. O nedenle bunun adına yumuşak iniş diyebiliriz. Bu gerçekçi hedefler ve durum bilinirse iş dünyası da ayağını yorganına göre uzatır. Sorunların ve durum tespitinin gerçekçi olması daha etkin çözümler oluşturur. Cari açığı kontrol eden bir yaklaşım sergilendiğini görüyoruz çünkü Türkiye’nin çevirmesi gereken bir dış borç sorunu var. Uluslararası daralan likidite ortamında böyle bir tedbir hedeflenmiş. 2018’de yüzde 20,8 enflasyon hedefleniyor. 2019’dan itibaren yavaş büyümeye geçiyoruz 15.9, 2020’de 9,8, 2021’de de 6’ya düşecek ve normalleşeceğiz deniyor. Buna göre normalleşmemizi 2021’de dengeleyeceğiz deniyor. Zaten programa bunun için dengeleme programı da deniyor" diye konuştu.

“İş dünyasının önümüzdeki süreç için öneriler”

YEP ile 60 milyar TL tasarruf hedeflendiğini aktaran Kızıltan, Bu tasarruf yapılınca yaklaşık iki yılda 2020’ye kadar 600 ila 800 bin arasında işsiz ortaya çıkabileceğini söyledi. Tasarruf edilen bu paranın tarıma, ihracatçı, üretici sektörlere sübvansiyon desteği şeklinde verilmesi gerektiğini belirten Kızıltan, ekonomide bu işsizliğin daha da artmasını engelleyebileceğini ifade etti.

Kızıltan’ın açıklamasını devamı şu şekilde;

“Bankacılık sektörü kredilerinin dağılımına bakınca bu dağılımda kurumsal, büyük kredilerin payı toplam kredi payı içinde yüzde 56’lara ulaştı. Bu da kredilerin KOBİ ve tüketicilerin payının ciddi anlamda düştüğünü gösteriyor. Tüketici kredilerinin payı toplam krediler içinde yüzde 22. KOBİ’lerin yaklaşık yüzde 22-23. Bu durumda tabana yayılmayan bir kredi mekanizması var. Bu da piyasada ciddi likidite sıkıntısı ortaya çıkarıyor. Doğal olarak bu sıkıntı artan faiz ortamında, artan kur ortamında banka kredi faizlerine yansıyor. Bu da çok ciddi anlamda firma borçluluklarını hızlı arttırıyor. KOBİ’lerin borçluluk oranlarını artırıyor ve bu borçlar ödenemez hale geliyor.

Oysa şu anda yeniden yapılandırma 100 milyon TL’nin üzerinde krediye sahip firmalara yapılıyor. Dolayısıyla bu rakamın mutlaka düşürülmesi ve küçük işletmeleri de kapsayacak hale getirilmesi gerekiyor. KOBİ’lerimizi korumalıyız.  Yapılandırmayı KOBİ boyutuna indirmeliyiz. Bankaların burada seçici olması gerektiğini, özellikle sektörleri de bozan firmaları ayıklamaları gerekir. Bu ayıklama ister küçük, ister orta ister büyük firma olsun ayırt edilmeden yapılmalı. Sektörleri zehirleyen firmalar dışındaki firmaları, iyi niyetli, ödeme konusunda moralitesi olan, iş potansiyeli olan firmaların borçlarının makul faizle yeniden yapılandırılması daha yerinde olacaktır. Firmalarımız çok ciddi sıkıntı içindedir. Ekonomik faaliyetler daraldıkça özellikle KOBİ boyutundaki işletmelerimizde ciddi finansman, nakit sorunu ortaya çıkacaktır. Bu artırılmamalı.

Hükümetin gayrimenkulde rayiç bedeller gibi özellikle kayıt dışını kayda almaya yönelik çalışmalarını da destekliyoruz.

Sonuçta;  şu an yaşadığımız ekonomik sorunların nedenleri ne olursa olsun, iç veya dış, siyasi veya küresel her ne ise bunları konuşmanın zamanı değil. Millet olarak top yekün mücadele vermek zorundayız. Bugün en çok ihtiyacımız olan şey moraldir. Ülke olarak çok badireler atlattık, ‘önce vatan’ diyerek bunu da atlatacağımıza inanıyoruz. Yeter ki akılcı olalım, bir olalım, ekonomide tabanın sesine kulak verelim.

Tabii, YEP açıklandıktan sonra düzenlemelerin, uygulamaların nasıl olacağı da çok önemli.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.