Öne Çıkanlar TEDES İlk Toplantısını Yaptı Mersin AK Partide Temayül Yoklaması Yapılacak Forum Mersinde Kurban Bayramı Renkli ve Eğlenceli Geçti TOROSLAR BELEDİYESPOR SEZONU AÇTI YÜKSEL

"LOGONUN FATURASI 2 TANTUNİ 1 AYRAN"

Mersin Büyükşehir Belediyesinin 2020 yılı bütçesi 2 milyar 254 milyon TL olarak kabul edildi. Bütçenin, oy birliğiyle kabul edilmesi dolayısıyla Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, meclis üyelerine teşekkür etti. Kamuoyunda sık gündeme gelen Logo tartışmasına ilişkin de konuşan Başkan Seçer, "Logonun faturası 2 tantuni 1 ayran" dedi.

"LOGONUN FATURASI 2 TANTUNİ 1 AYRAN"

Haber: Turan DAL
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı 4'üncü Birleşim Toplantısını gerçekleştirildi. Toplantıda Belediyenin 2020  yılı bütçesi onaylandı. Öte yandan belediyedeki işten çıkarılmalar ve logo tartışmaları da mecliste konuşulan önemli konular arasında yer aldı.
Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirilen meclis toplantısında, aralarında 2020 yılı bütçesinin de yer aldığı 3 komisyon raporu ile idareden gelen 6 ve gündem dışı 1 olmak üzere 10 gündem maddesi görüşüldü.
Büyükşehir Belediyesinin onaylanan 2020 yılı mali bütçesi hakkında tüm partiler kentin yararına yürütülecek iyi çalışmalara vesile olmasını diledi. 
"BU 'PERFORMANS'I ÇÖZEMEDİK"
MHP'li Meclis Üyesi Mehmet Topkara meclis süresince kendisine whatshap mesajları geldiğini ve 45 işçinin iş akdinin sonlandırıldığını aktardı. Topkara, "Biz burda bütçeye hayırlı olsun derken şuan whatshaplarımız hızlı bir şekilde çalışıyor. Bugün itibariyle yaklaşık 45 işçimizin iş akdi feshedildiğine ilişkin şuan mesajlar aldık. Bu durumun durudurulmasını ve yeniden değerlendirilmesini istiyoruz. Bu 'performansı' da çözemedik. Çünkü bu 'performans' Mersin'in en moda deyimi oldu. Bu da size yapışmasın başkanım. Bu yenilikle alakalı değil. Çalışanların ekmeği ile alakalı. Çünkü çocuklu insanlar bunlar. Kış günü çıkışlarının verilmesi sıkıntılı bir durum. Vicdanınıza ve kamuoyuna bırakıyorum" dedi. 
"İŞTEN ÇIKARMALAR DEVAM EDECEK"
İşten çıkarmalara ilişkin konuşan Başkan Seçer, "Önemli bir konu. Yine bir çok arkadaşım bu konuya girdi. İşçi çıkartmaları. Bunun gerekçesi performanstır. Bunun gerekçesi tutanaktır. Her ne iş ise de demek ki bu çalışan arkadaşlarımızdan aldığımız katkı bizim açımızdan yeterli değil. Ya işe gelmiyor. Ya işe geliyor işini yapmıyor. Ya işine geliyor, işini yapıyor gibi görünüyor, kurumu karıştırıyor. Şimdi bizim bu insanlarla yürüme şansımız yok. Değerli arkadaşlar ben tekrar tekrar söylüyorum. Bunu meclis önünde tartışmayı uygun görmüyorum. Sizler meclis üyelerisiniz. Benim meclis üyelerimsiniz. PArtileriniz ayrı olabilir. Ama bir belediye başkanı olarak sizlerle bu kurumu yönetiyorum. Tam tersi ben sizin belediye başkanınızım. Bu konuları zaten bire bir de konuşmamızda bir beis var mı? Bu güne kadar bir engel oldu mu? Şunu söylüyorum: Bazı personellerle yolumuzu ayırmaya devam edeceğiz. Ama personel alımları da devam edecek. 100 kadın çalışan aldık. Niye aldık? Sokaklar kirli. Mevcut personeli çalıştıramıyoruz. Olmuyor, bir türlü olmuyor. Parklar kirli. Mevcut personelle bakım yaptıramıyoruz. 100 kadın çalışan aldık. Biz bu alımlarda sen filanca partilisin, sen filanca partilisin ayrımı yapmadık. Bunu içinizde az evvele bu eleştiriyi yapan arkadaşlarımda biliyor. Biz çalışacak personelle yolumuza devam etmek istiyoruz. 73 şoför alındı. 40 kadın arkadaşımız müracaat etti. Bu başvurulardan 33'ünü almışız. Gidin kendiniz araştırın kimdir bu kadınlar? Ben eminim ki içinde farklı partilerden elemanlar var. Ben burda Mersin'e, topluma en iyi katkı yapacak personelle çalışmak istiyorum. 150 kadın eleman arıyoruz. İlana çıktık. Herkes gelebilir. Arkadaşlar biz Mersin'e hizmert etmek zorundayız. Bugüne kadar işine son verdiğimiz personel sayısıyla bugün mevcutta MESKİ'de Büyükşehir'de çalışan personellerle aralarında rakamsal olarak uçurumlar var. 300 kişinin işine son verilmiş. Çalışan 9 bin 700 kişi ne? Herkesin mi işine son veriyoruz" ifadelerini kullandı. 

"LOGO KONUSUNDA BİZİ AYDINLATIR MISINIZ"
HDP'li Ali Tanrıverdi logo tartışmasını meclise taşıyarak Başkan Seçer'den kamuoyunu aydınlatmasını talep etti. Tanrıverdi, " Daha önce meclisimize tanıtıldığı bir logo meselesi var. Bu logo meclise tanıtılırken ben şahsen, biraz değişime uğramalıyız, çağdaşlık ve sadelik olmalı yönüyle değerlendirdiğimde kişi olarak, logoyu çok beğendiğimi ifade etmek istiyorum. Ancak bu tanıtımdan sonra gerek yerel, gerekse deulusal basında bir çok taratışmalara neden oldu. Örneğin büyük bir rant kapısı denildi. Rant kapısı nedir, ben anlayamadım. Bunun kaynağı nedir? Burada bizi aydınlatmanızı istiyorum. Yine bir yerlerden kopya çekilmiş, bu da basına yansıdı. Çok farklı şeyler geliştirildi. Halen bu tartışmalar devam ediyor. Eğer, başkanım bu logo konusunda bizi aydınlatırsanız" dedi. 
"FATURASI 2 TANTUNİ 1 AYRAN"
Logo tartışmalarına ise Seçer şu cevabı verdi:
"Logo konusu aslında biraz iyi anlaşılmadan tartışma farklı mecralara gitti. Bu konuda değerlendirme yapan kalemlerde bildiğini okudu. Bildiğinden de değil. Konuyu bilmiyor ama kendi bildiği üzerinden yorumlar yaptı. Efendim bu logo meclsin dışında,kabul edilmemiş. Valla çok teşekkür ederim. Ben meclis yönetmeliğini bilmiyorum, kuralları bilmiyorum hatırlattılar. Oysaki bilmedikleri bir konu var. Daha bu logo ilk gündeme geldiğinde biz belediyenin stratejik planını sunduğumuzda meclis üyelerimizle paylaştık. Bizatihi sunumu ben yaptım. 78 meclis üyesi ordaydı. Bu her kurum için olabilecek bir çalışmadır. Şehirler canlı birer organizma gibidir. Nefes alıp verdikçe arızalar da olur, yenilenmeler de olur. Bir kentin logosu olabilir. Bir kurumun logosu olabilir. Kurum ila nihai sonsuza kadar devam edecek diye bir kural yok. Bu sunumda bizim büyükşehir belediyesinin logosu ve diğer ilçe logoları sanki tek aklemde çıkmış gibi. 13 ilçenin logolarına bakın hepsi daire içinde, büyük bir çoğunluğunda deniz dalgaları, ortada bir güneş, birinde martı var. Birinde martı çıkmış. Logo da illa köfte görmek istiyor. İlla tantuni görmek istiyor. Okumuyorsunuz bari dinleyin bu eleştirilerimi. Szie sunum gönderdim. Sosyal medyada da bazı arkadaşlarımız bunu paylaşmış. Dünyada marka kentler var. bunların logolarına bir bakın. Bizim logomuza, sunumumuza bir bakın. Mersin'in 'M''si dedik. Sonsuzluk işaretinden. Değişim, dönüşüm, devinim... Hiçbir yerden çalıntı da değil. Hırsız gibi bir tarafımız var mı? Buna intihal denir. Bugünde gazetelerde vardı. Müthiş bir rant yaratıyormuşuz. Doğru bir fatura ödedik yalan mı söyleyelim şimdi. bunu hazırlayan kişi benim çok yakın arkadaşım. Gerçekten muazzam zeki bir adam. Biz kampanyayı kendi başımıza yapmadık. bugün topluma verdiğimiz mesajları, okuyan, düşünen, alim düzeyinde beyinlerin ürettiği o mottoları halka sunuyoruz. Öyle oturup 2 makale yazmakla kendini logo uzmanı zannediyor. Her konuda uzman adamlar. Oturmuş bir yere yazıyor. Limonu o biliyor. Portakalı o biliyor. Logoyu o biliyor. Siyaseti o biliyor. Ortadoğuyu o biliyor. Bırakta herkes kendi işini yapsın. Bu arkadaşımıza rica ettik. Böyle bir logo yaptı. Borcumuz ne dedik? Dediki ben MErsin'e geliyorum, beni tantuniciye götür. Giitk tantuniciye. Bunun faturası 2 tantuni bir ayran arkadaşlar. Yapmayın böyle ayıp oluyor. bu logo kabul edilir ya da edilmez. Yüce meclis burda. Kamuoyu tartışıyor. Ben tekrar size gelecem."
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.