Öne Çıkanlar Evlilik Ve Çeyiz Fuarı Açıldı Başbakan Ahmet Davutoğlu CHPlilerden Başkan Özcana Nezaket Ziyareti Mersin kent protokolü Kemik:

"Meclis üyeleri bilgi sızdırır" tartışması damga vurdu

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı toplantısına, şu anda İmar Komisyonu’nda olan 1/50 Binlik Çevre Düzeni Planı’nın meclis üyelerine CD olarak verilmesiyle dışarıya bilgi sızabileceği yönündeki tartışmalar damga vurdu. Bunu bir hakaret olarak değerlendiren bazı meclis üyeleri, komisyon üyelerinin bu yöndeki endişelerine tepki gösterdiler.

"Meclis üyeleri bilgi sızdırır" tartışması damga vurdu
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı toplantısının birinci birleşimi Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, açılışta yaptığı konuşmada, 15 Temmuz 2016 akşamı Türkiye’de yaşanan darbe girişimine tepki göstererek kınadı. Darbe girişimini, ‘olağan üstü bir hadise’ olarak niteleyen Kocamaz, “Keşke geçmişten aldığımız tecrübelerle böyle bir olayı yaşamamış olsaydık. Maalesef yanlış, yanlışı getiriyor. Aslında demokrasinin gereği, herkese eşit muamele. Belli bir zümre ya da gruba en ufak bir ayrıcalık tanıdığınızda işin nereye kadar gidebileceği bugün çok açık bir şekilde ortaya çıkmıştır. Maalesef yaşanan bu olayda kurunun arasında yaş da yanmıştır. Maalesef aldığı emri yerine getirmekten başka hiçbir suçu, günahı olmayan o gencecik vatan evlatlarının bir kısmı hunharca, güya demokrasiye sahip çıkma adına katledilmiştir. Hem böyle bir darbe girişiminde bulunanları hem de meydanlara dökülerek birçok iyi niyetli vatandaşın gözleri önünde bu nahoş hadiseleri yaşatanları da şiddetle, lanetle, ibretle kınıyorum. Allah bir daha bu millete IŞİD canilerinin uyguladığı yöntemleri uygulayacak hainlere fırsat vermesin” dedi.
Türkiye’deki gelişmelerden ve teknolojideki değişimlerden habersiz 30-40 yıl öncesinin mantığıyla bu ülkede darbe yapmak isteyen hainlerin ortaya çıktığını belirten Kocamaz, “Allah bunları da şaşırttı. Akşam 20.30’da herkesin uyanık olduğu bir döneme rastladı bu darbe girişimi ve millet kendi meselesini sahiplendi. Gerçekten milletimizin vakur duruşu, meseleyi sahiplenmesi bu işin bu kadar kolay olmayacağını da dost, düşman herkese gösterdi. Asker ve sivil olarak 208 vatandaşımız hayatını kaybetti. Hepsine Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı diliyorum. Ülkemiz bir terör belası ile uğraşırken bir de kendi içinden böyle bir darbe ile karşılaştı. Her şeye rağmen bütün bir millet olarak sonuna kadar eşitlik, sonsuza kadar demokrasi anlayışı içerisinde el ele, gönül gönüle, birlik ve beraberlik içerisinde geleceğe uzanmak mecburiyetindeyiz. Ortak paydamız Türkiye Cumhuriyeti olmalıdır. İnşallah temennimiz bugüne kadar bir türlü gösterilemeyen bu ortak paydada birleşme, bütünleşme olayı bu vesileyle bir uyanışa dönüşür ve istişare ederek, görüşleri bir ortak noktada birleştirerek, daha güzel günlere hep birlikte yelken açarız. Tüm milletimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Allah bir daha böyle bir olayla hem devletimizi hem milletimizi karşılaştırmasın” diye konuştu.
Kocamaz’ın konuşmasının ardından idareden gelen 27, komisyonlardan gelen 26 gündem maddesi ile gündem dışı 13 teklif görüşüldü.
Meclis’te meclis üyelerine hakaret tartışması yaşandı
Meclis toplantısına damga vuran tartışma ise toplantının sonunda yaşandı. Başkan Kocamaz, şu anda komisyonda görüşmeleri devam eden 1/50 Binlik Çevre Düzeni Planı’na ilişkin bazı meclis üyelerinin planı CD olarak istediklerini, kendilerinin de başlangıçta kabul ettiklerini, ancak bunun sakıncalı olabileceğinin dile getirildiğini söyledi. Kocamaz’ın, bu nedenle isteyen meclis üyelerinin komisyon toplantısına katılabileceğini belirtmesi üzerine söz alan Meclis Üyesi Mustafa Güler, komisyonda görüşülen bir konuyla ilgili görüş belirtmenin meclis üyelerinden esirgenmemesi gerektiğini ifade etti. Güler, “Meclis eğer müzakere ve en üst karar organıysa burada meclis üyeleri kendi sorumluluklarını bileceklerdir. Gerektiğinde sır saklama, bunu korumak gibi çok temel bir sorumlulukları da vardır. Gerektiğinde kentin sırlarının saklanması konusunda sorumlu olmaları gerekir. Bu nedenle meclis üyelerinden bu tür bilgilerin saklanması doğru değildir ve sağlıklı kararların çıkmayacağını da gösterir. Çevre Düzeni Planı aylardır beklediğimiz ve takdir ettiğimiz bir konudur. Burada küçük katkılarımız olursa bundan şeref duyarız, görevimizi de yapmış oluruz. Dolayısıyla bu bilginin meclis üyelerine verilmesini ben kendi adıma talep ediyorum” ifadelerini kullandı.
“Arsa spekülatörlerine fırsat doğar endişesi var”
Bunun üzerine, meclis üyelerinden hiçbir şey esirgemediklerini dile getiren Kocamaz, komisyon üyelerinde, buradaki bilgilerin dışarıya sızabileceği endişesi olduğunu kaydetti. Çevre Düzeni Planı’nın spekülasyona açık bir konu olduğunu vurgulayan Kocamaz, “Daha önce bu zaten burada defalarca tartışıldı. Çoğu arkadaşımız bunların resimlerini bile çekti, belli yerlere ulaştırdı. Bunu hepimiz biliyoruz. Onun için zaten burada çekilen resimlerden dolayı bazı konularda itirazlar başladı. Burada endişe edilen durum ne? Arsa spekülatörlerine fırsat doğar diye arkadaşlarımızın endişesi var. Merak eden arkadaşlarımız bu konuyla ilgili toplantılarda yer alır, fikirlerini ortaya koyar, arkadaşlarımız da bundan faydalanmış olur. Burada gizli, saklı bir şey yok ama böyle bir endişe var. Bu endişeden dolayı arkadaşlarımız bu konunun komisyonlarda görüşülmesi için bana başvuruda bulundular” şeklinde konuştu.
“Biz meclis üyesi olarak spekülatörlere plan mı dağıtıyoruz?”
Bunun meclis üyelerine bir hakaret olduğunu öne süren CHP’li Meclis Üyesi Tuncay Gökçel ise tepkisini şöyle dile getirdi: “Meclis üyeleri, eline bir plan geçtiğinde piyasaya çıkacak, piyasaya dağıtacak endişesi yanlıştır. Planlar zaten şeffaf olmalı. Bir hafta sonra gündeme gelecek olan bir planı meclis üyesinin görmesinde ne sakınca var? Biz meclis üyesi olarak spekülatörlere plan mı dağıtıyoruz? Ben şahsım adına böyle bir şeyi kabul etmiyorum.”
Meclis Üyesi Tufan’dan Güler’e tepki
Tartışmalar üzerine söz alan MHP’li Meclis Üyesi Kerim Tufan da Meclis Üyesi Güler’e tepki göstererek, bu mecliste bu kadar hassas bir konuda bu kadar hassas çalışılmadığını vurguladı. Daha önce Valilik, kaymakamlar, belediye başkanları ve sivil toplum örgütleri davet edilerek, planın anlatıldığını ifade eden Tufan, şöyle devam etti: “Şimdi konu komisyonda. Biz meclis üyelerimizi davet edip, hazırlayan firmayla beraber onlara bir sunum yaptıracağız zaten. Biz ayrıca Sayın Başkanımdan izin aldık, Macit Özcan Tesisleri’nde bir oda hazırlayıp, planları, paftaları asalım, meclis üyelerimiz ihtiyaç hissediyorlarsa zaman zaman gelip baksınlar, sorsunlar. Bu kadar hoşgörü, bu kadar açık ve şeffaf hangi çalışma yapılmış bugüne kadar?”
Mustafa Güler’in bu talebini 20’nci defadır söylediğini ama bir defa gelip de İmar Komisyonu’na ‘ben şu toplantıya katılayım’ demediğini belirten Tufan, “Kendisine çok açık söylüyorum, oy hakkı olmamak kaydıyla İmar Komisyonu’na gelir izler, görüşünü bildirir. Biz her meclis arasında 5-6 kez İmar Komisyonu’nu topluyoruz, bir kere geldiniz mi Mustafa Bey? Ama her mecliste çıkıp konuşuyorsunuz” dedi.
Bunun üzerine Güler ile Tufan arasında sözlü atışma yaşanırken, Başkan Kocamaz, iki meclis üyesini aynı anda konuşmamaları konusunda uyardı.
“Bürokrattan, memurdan dışarıya bilgi sızmaz, meclis üyesinden rantiyecilere bilgi sızar. Bu doğru ve hoş değil”
Meclis üyelerinin hassasiyetinin doğru olduğunu dile getiren AK Parti’li Meclis Üyesi Kadir Canlı ise meclise bir öneri getirerek, İmar Komisyonu’nda HDP dışında her partiden meclis üyesi olduğunu söyledi. Her parti grubunun farklı günlerde ayrı ayrı davet edilerek bilgilendirilebileceğini ifade eden Canlı, sorunun bu şekilde çözülebileceğini bildirdi. Meclis üyelerinin dışarıya bilgi sızdırabileceği endişesini eleştiren Canlı, “Şu da hoş değil, bürokrattan, memurdan dışarıya bilgi sızmaz, meclis üyesinden rantiyecilere bilgi sızar. Bu doğru değil” diye konuştu.
Tartışmalara dahil olan AK Parti’li Meclis Üyesi Özgür Barış Sanal da Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, meclis üyesine dosya verilmesi gibi bir yetki olmadığının altını çizdi. Bu kararın artık komisyona geldiğini söyleyen Sanal, Mustafa Güler’e tepki göstererek, “O zaman binlik ve 5 binlik planların dosyası da size gelecek, siz takip edeceksiniz, böyle bir şey yok. 50 binlikleri ilk önce komisyon inceler, bütün meclis üyelerini davet eder, bütün meclis üyeleri orada fikrini söyler. Bugüne kadar da herkese anlatıldı, bütün ilçelerin meclis üyeleri de geldi. Kimse tribüne oynamasın” ifadelerini kullandı.
Tartışmaların devam etmesi üzerine bu konuyu kapattıklarını söyleyen Kocamaz, tartışmalara son noktayı koydu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.