banner141
Öne Çıkanlar mersin haber 5 Milyar Dolara Çıkardık! BDPden Duvar Protestosu Trafik Denetleme Müdürlüğünden Okul Taşımacılığı Bilgilendirme Toplantısı MERSİN

MERÇED VE MİMARLAR ODASI : “İTİRAZIMIZ VAR”

Mezitli, Belediye Meclisi’nde, Davultepe Mahallesinde kurulması planlanan Küçük Sanayi Sitesi tartışmaları yeniden alevlendi. Mezitli Belediyesi’nin 1/1000 ölçekli uygulama imar planına itiraz eden çevreciler, plandan Küçük Sanayi Sitesi’nin iptal edilerek yerinin tarım alanı olarak işaretlenmesini istediklerini belirtti. Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) Başkanı Sabahat Aslan, itiraz dilekçelerini kentteki tüm sivil toplum kuruluşlarının imzasına açtıklarını açıkladı. Narenciye bahçe sahiplerinin Avukatı Kübra Erşahin ise, uygulamalı nazım imar planına itiraz etmek üzere bin 500 adet itiraz dilekçesinin imzalandığını ve yetkililere teslim edildiğini söyledi.

MERÇED VE MİMARLAR ODASI : “İTİRAZIMIZ VAR”

Mezitli Davultepe’de narenciye bahçeleri yok edilerek Küçük Sanayi Sitesi yapılmak istenen ancak tepkiler üzerine geri adım atılan bölge ile ilgili  Mimarlar Odası Mersin Şubesi ve Mersin Çevre Doğa Derneği (MERÇED), Mezitli Belediyesi’ne gönderilecek itiraz dilekçelerini hazırladı. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan 1/1000 ölçekli uygulama imar planına itiraz eden Davultepe bahçe sahiplerinin itirazlarını değerlendireceklerini ve görüş olarak Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunacaklarını açıklamıştı. Şimdi gözler, planın yeniden görüşülmesi için söz verilen Mezitli ve Büyükşehir Belediye Meclislerinde alınacak karar heyecanla bekleniyor.

Mersin’in Mezitli ilçesi Davultepe Mahallesi’nde yaklaşık 60 bin narenciye ağacı kesilerek yapılacak olan Mezitli Küçük Sanayi Sitesi çalışmalarına günlerdir tepki gösteren çiftçiler, geçen ay sessiz bir eylem yaparak duruma itiraz etmişti. Bunun üzerine AKP, MHP ve CHP koalisyonu narenciye bahçe alanına yapılmak istenen projeden geri adım atıldı.

Mezitli Belediyesi geçen hafta yaptığı toplantıda planın herkesin içine sinecek şekilde yeniden görüşülmesi talebi oy birliğiyle kabul etmişti. Tüm olayların yaşanmasının ardından konunun peşini bırakmayan Mersin Çevre Doğa Derneği (MERÇED) ile Mimarlar Odası Mersin Şubesi, Mezitli Belediyesi’ne gönderilecek itiraz dilekçelerini hazırladı.

“TARIM ALANI OLARAK İŞARETLENSİN”

MERÇED Başkanı Sabahat Aslan, itiraz dilekçesini kentteki tüm sivil toplum kuruluşlarının imzasına açtıklarını duyurdu. MERÇED tarafından hazırlanan itiraz dilekçesinde şu ifadelere yer verildi; “Mersin İli, Mezitli İlçesi, 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Plan Değişikliği Mezitli Belediye Meclis’nin 01/12/2020 tarh ve 149 sayılı kararı ile kabul edilen Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 11.01.2021 tarih ve 15 sayılı kararı ile onaylanmıştır. Askıda bulunan planda yer alan Küçük Sanayi Sitesinin büyük bir kısmı özel mülkiyete aittir. Bölgenin tamamı 1. Derece tarım alanı özelliğine sahip olup yaklaşık 200 kişiye ait narenciye bahçesi bulunmaktadır. Bu planın uygulanması halinde bölge insanı yerinden göç etmek zorunda kalacak olup işsizleştirilecektir. Yaklaşık 60 bin ağaç kesilecektir. Bu nedenle Davultepe Küçük Sanayi Sitesinin 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planında yer alması; Planlama, Şehircilik ve Kamu yararı ilkelerine aykırıdır. Mezitli Belediyesi’nde askıya çıkan; Mersin İli, Mezitli İlçesi, Küçük Sanayi Sitesi 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Plan Değişikliğine itiraz ediyorum. Plandan Küçük Sanayi Sitesinin iptal edilerek yerinin tarım alanı olarak işaretlenmesini istiyorum”.

“KENTSEL BASKI OLUŞTURUYOR”

Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ünal Şahin “Mersin ili Mezitli ilçesi Davultepe mahallesi sınırlar içerisinde yer alan Mezitli Küçük Sanayi sitesi 1/1000 ölçekli uygulama İmar planı 02.17.2021 tarihinde onaylanan ve askıya çıkartılan imar planlarına itirazımız aşağıda sıralanmıştır” diyerek belediyeye verdikleri dilekçede şu görüşlere yer verdi :  “Bölgede yapılması düşünülen küçük sanayi sitesi narenciye bahçeler içerisinde kalmakta olup 2017 yılında verilen tarım dışı kullanım kararına açılan davaların sonuçlanmadan işlem yürütülmemesi gerekmektedir. Bölge 1/5000 ölçekli nazım imar planında ilk olarak emsal 0.40 organize tarım alanı olarak planlanmış ancak daha sonra küçük sanayi sitesine dönüştürülmüş bu bölgede küçük sanayi sitesi yapılması ileriki süreçte tarım alanlarını kentsel anlamda tehdit edecek ve tarımsal üretim boyutunda düşüşe neden olacaktır. Yapılması düşünülen küçük sanayi sitesi 32 hektar olup mevcutta ki sanayi sitesi yollar ve donatı alanları ile birlikte yaklaşık 4 hektarlık alanı kapsamakta olup bu ölçekteki bir yatırım kentsel anlamda bir yatırım olup bölgesel anlamda tüm çevresi tarım alanı narenciye bahçesi olarak kullanılan alanlar için kentsel baskı oluşturacaktır.

 “TARIMA DEVAM EDİLSİN”

En önemlisi bölge 2001 yılından beri belirli kısmı konut alanı olmasına rağmen insanlar tarım alanlarını bozmamış ve tarımsal bütünlük bozulmamıştır. İnsanların tarım ürünlerine ulaşmasının zor olduğu bu yüzyılda tarım alanlarının tarımsal üretme destek verecek düşük yoğunluklu kentsel alan kullanımları le desteklenmeli konut, sanayi, ticaret vb kullanım alanları üretilen plan kararları iptal edilmelidir. Yukarıda yazılı tüm koşullar dikkate alındığında söz konusu 1/1000 ölçekli uygulama imar planının reddine üst ölçek planlarda değişklik yapılmasını talep etmekteyiz”.

“BİN 500 İTİRAZ DİLEKÇESİ VERİLDİ”

Avukat Kübra Erşahin ve narenciye bahçe sahipleri askıda olan 1 /1000 ölçekli uygulama imar planına itirazlarının devam ettiğini söyledi. Avukat Erşahin “Mezitli ilçe Belediyesine ve Büyükşehir Belediyesinde askıya çıkan 1/5000’lik nazım imar planına itiraz etmek üzere bin 500 adet itiraz dilekçesinin imzalandığını söyledi.

Avukat Erşahin şunları söyledi : “Başka yere taşınması için Mezitli Meclisi üyeleri değerlendirme görüşü kararı alarak Büyükşehir Belediyesine meclisine sunacaklardır.  Bizim yaptığımız itirazlar ile birlikte Başkan Davultepe konusunu gündeme aldı. Alınan karar doğrultusundaki değerlendirme görüşü tutanaklara da geçti. Bu değerlendirme kararı bir görüş olarak kurulacak Küçük Sanayi sitesinin başka bir alana taşınması için Büyükşehir Belediye Meclis üyelerine sunulacaktır. Ben başka yere taşınacağı umudunu taşıyorum” dedi.

HABER: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner196

banner162

banner195