banner141
banner148
Öne Çıkanlar Eski Belediye Meclis Üyesine Maskeli İnfaz Güzeloğlu Alaköprü Barajı Deniz Geçişi İsale Hattı İnşaatını İnceledi Haber Doğru Gezi Eylemcilerinin Davası Ertelendi Veliler Alkışlarla Destek Verdi

MERCİMEK VE NOHUT HASATI BAŞLADI

Ulusal Baklagil Konseyi ve Mersin Ticaret Borsası (MTB) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir kırmızı mercimek ve nohut için yeni başlayan sezona ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kırmızı mercimek ve nohut üretim alanlarındaki bitki gelişimi, verimlilik, hastalık durumu ve rekolte tahmini amacıyla her yıl incelemelerde bulundukları bilgisini veren Özdemir, bu incelemeler sonucundaki tespitlerini paylaştı.

MERCİMEK VE NOHUT HASATI BAŞLADI

"Kırmızı mercimek ekim alanlarında ve verim oranlarında düşüş var"

Bu yıl kırmızı mercimek ekim alanlarının azaldığını belirten Özdemir, hem verimin bu yıl düşük olması hem de olumsuz hava şartları nedeniyle oluşan hasarlı ve tebeşirli taneli mercimeğin, piyasaya iç tüketim için sunulan kırmızı mercimek rakamını düşüreceğini ifade etti. Özdemir, "Geçen yıl dekar başına 140-160 kg olan mahsul, bu yıl 80-120 kg seviyesinde bulunuyor. Ayrıca, hasat öncesi yağan yağışlar bitkileri yere yatırdı. Bunun sonucu olarak da bitkiler çürüdüğünden maalesef çoğunlukla ölü ve cılız taneler ortaya çıktı. Diğer yandan, özellikle Silvan, Ergani, Batman ve Bismil gibi önemli üretim bölgelerinde hasat öncesi dönemde 23 gün boyunca yağışlar vardı. Bu yağışların etkisiyle toprak ve hava nemliydi. Bu iklim şartları ise tebeşirli tanelere neden oldu" dedi.

Bir önceki yıldan devreden yaklaşık 40-50 bin ton düzeyinde kabuklu kırmızı mercimek stoku bulunduğunu kaydeden Ulusal Baklagil Konseyi ve MTB Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir, kırmızı mercimekteki olumsuz tabloyu bir nebze bertaraf edecek en önemli unsurun bu stoklar olduğunu belirtti. Şu anda piyasaya gelen kırmızı mercimeğin daha çok iç piyasa ihtiyacını karşılamak amacıyla ağırlıklı olarak Mersin'li tüccarlar tarafından satın alındığına dikkat çeken Özdemir, "Kanada, Kırgızistan ve Rusya gibi rekabet içerisinde olduğumuz ülkelerde üretilen kırmızı mercimeğin fiyatı, Türk mercimeğine kıyasla daha ucuz olduğundan, mevcut fiyat seviyesine rağmen ihracat şansımız çok düşük" ifadelerini kullandı.

"Bu yıl nohut üretimimiz iç tüketime fazlasıyla yeter, ihracat da yapabiliriz"

Nohut açısından bakıldığında ise Türkiye'de bu yıl nohut üretiminin geçmiş yıllara nazaran çok daha iyi olacağının ve iç tüketimi fazlasıyla karşılayarak ihracat dahi yapılabileceğinin altını çizen Özdemir, bu yılki ürünlerin hem hasarının az hem de homojen ve renklerinin güzel olmasının olumlu faktörler olduğunu vurguladı.

Özdemir, "Geçmiş yıllarda oluşan yüksek fiyat seviyesinden dolayı bu yıl nohut ekim alanları fazlasıyla arttı. Geleneksel nohut ekim bölgeleri olan Konya, Karaman, Kırşehir, Ankara, Çorum ve Yozgat gibi yerlerde ürünler piyasaya gelmeye başladı. Verim her yıl olduğu gibi 100-120 kilogram seviyesinde bulunuyor. Adana ve Güneydoğu illeri gibi önceki yıllarda nohut ekimi yok denecek kadar az olan bölgelerde ise bu yıl çok fazla ekim yapıldı. Üstelik bu yeni ekim alanlarında verimlilik oranları Türkiye ortalamasının neredeyse iki katı daha fazla. Geçmişteki 3-4 yıla kıyasla ülkemizde nohut üretimi bu yıl çok daha fazla. Uzun yıllardan sonra bu üründe ihracat fırsatı bulabileceğiz. Ancak burada önemli olan, yine geçmişteki astronomik nohut fiyatlarından dolayı dünya genelinde de nohut ekim alanlarının artırmasıdır. Bu nedenle önemli bir arz fazlasının oluşması ve dış ticarette yoğun bir rekabet yaşanmasını bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) nohut üretim bölgelerinde alıma başlamasının önemli bir adım olup, TMO'nun bu şekilde kendisinden beklenen regülatör rolünü yerine getirdiğini belirten Ulusal Baklagil Konseyi ve MTB Başkanı Özdemir, TMO'nun alacağı nohutları ilerideki aylarda piyasaya arz etmesiyle hem nohut fiyatlarındaki dalgalanmayı önleyeceği hem de çiftçilerin sonraki sezonda da nohut ekimine devam etmesini sağlayacağı saptamasında bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.