banner141
Öne Çıkanlar Mersin Büyükşehir Belediyesi: 91 - Dunav 8806 Ruse: 62 Balıkesirspor: 1 - Mersin İdmanyurdu: 1 Mersinde Ayın Polisleri Ödüllendirildi latif doğan Samos Adası

MERSİN'İN ZEMİNİ DEPREME DAYANIKLI DEĞİL!

İzmir ve çevresini vuran deprem felaketi, Mersin'de gündeme gelmedikçe unutulan deprem gerçeğinin sorgulamasının kaçınılmazlığını gözler önüne serdi. Jeoloji Mühendisleri ve Şehir Plancıları, Mersin’de deprem gerçeğinin gözardı edildiğini, risk taşıyan yapı stokunun geliştirilecek projelerle güncel deprem yönetmeliklerine uygun olarak tez zamanda yeniden inşa edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

MERSİN'İN ZEMİNİ DEPREME DAYANIKLI DEĞİL!

Türkiye'nin en büyük, 600 kilo metre uzunluğunda 3-20 kilometre genişliğinde aktif 4 fay zonundan biri olan Ecemiş fay hattı, Adana ve Mersin'den başlayarak sırasıyla Gülek Boğazı'nı takip edip Niğde Çamard'ından geçerek Kayseri'ye ulaşıyor.

Mersin her ne kadar 3.derece deprem bölgesi olarak işaretlense de, zemin yapısı ve yaşlanan yapı stoku nedeniyle olası depremlere karşı korunaksız olduğu savunuluyor.

1970'li yıllarda apartmanlaşmaya yönelimle inşa edilen, Yeni Mahalle, Pirireis, Palmiye, Gazi vb. mahallerde çoğu bitişik nizam yapılar yaklaşık 50 yaş seviyelerinde.

Bilindiği gibi üçüncü kuşak yapılar arasında yer alan Pirireis Mahallesindeki 84 Evler, çürük raporu verilmesi sonucu yıkılmıştı.

Mersin’de deprem gerçeğinin gözardı edildiğini, risk taşıyan yapı stokunun geliştirilecek projelerle güncel deprem yönetmeliklerine uygun olarak tez zamanda yeniden inşa edilmesi gerektiğinin altını çizen Jeoloji Mühendisleri ve Şehir Plancıları, “Toroslar'ın eteğinde konumlanan yerleşim alanları risk altındadır. Mersin’in toprak yapısı dağlardan inen kum, çakıl, alüvyon ve benzeri malzemelerden oluşuyor. Bilinen gerçek şu ki, yapılan 2 metrelik bir temel kazısında su çıkar. Böylesi yumuşak bir malzemeden oluşan tabakanın depreme dayanıklı olması düşünülemez. Depremi meydana getiren fay hatlarına göz atacak olunursa, Mersin’e yakın Orta Anadolu Fay Zonu, Doğu Anadolu Fay Zonu, Ölü Deniz Fay Zonu, ve Akdeniz’de bulunan Kıbrıs Fay Zonu ile kuşatılmış durumdadır. Yaklaşık 600 kilometre uzunluğundaki Ecemiş Fayı hattı ise bölgenin tam ortasından geçmektedir. Bu olgular göz önüne alındığında Mersin ve çevresinin 3. ve 4’üncü derecede deprem kuşağında değerlendirmesi yapılarak risk gerçeği geçiştirilemez. 

Jeolojik araştırma ve analizlere göre bölge 1.derece deprem kuşağındadır. İddiayı  destekleyen ana veriler ise tarih sürecinde görülen depremler, Ecemiş Fay hattı merkezli 1940 tarihinde 5.8 büyüklüğünde bir deprem yaşanmıştır. Anılan depremlerin tekrarlama periyodu 500-800 yıl arasında olup uzun dönemdir suskun olan bu fay hattında büyük bir enerji birikiminin olduğu ve bu enerjinin açığa çıkması ile fayın ciddi hasarlara yol açabilecek bir deprem yaratacağını düşünülmektedir.

Ayrıca zemin yumuşaklığına ek olarak kentin yaşlanan yapı stoku başlı başına ayrı bir sorundur. Tehlike arz etmesine bakılmaksızın, özellikle 2000 yılı öncesinin tüm yapıları taranarak riskli olanlar vakit geçirmeksizin saptanmalı ve son çıkan 2007 deprem yönetmeliğin uygun olarak inşa edilmelidir” ifadelerini kullandılar.

Haber: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.