banner141
Öne Çıkanlar vali su Hırsızlık Zanlılarına Şafak Operasyonu Mersinde 20 Bin Paket Kaçak Sigara Ele Geçirildi kavga Sokak Köpeği Av Tüfeğiyle Öldürülmüş Halde Bulundu

“MERSİN LİMANI YÜZDE 90'I YABANCILARIN OLDU”

2021 Yılı Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda söz alan Cumhuriyet Halk Partisi Büyükşehir Meclis Üyesi Özgür Emire, Mersin Limanı'nın yüzde 90'ının yabancıların olduğunu vurguladı.

“MERSİN LİMANI YÜZDE 90'I YABANCILARIN OLDU”

 Mersin Limanının yüzde 90’ının yabancılarda olduğunu söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi Büyükşehir Meclis Üyesi Özgür Emire  2021 Yılı Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda detyalar da vererek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Meclis Üyesi Emire, “Mersin Limanı 9 Mayıs 2007 tarihinde 36 yıllığına 755 Milyon Dolara özelleştirilmiştir. Özelleştirme dosyasında liman özellikleri yazılıdır. Yaklaşık 112 hektar alana sahip olan Mersin Limanı’nın toplam uzunluğu 3.255 metre 25 rıhtım bulunmaktadır. Konteyner,  genel kargo, proje kargo, Ro-Ro, yolcu, canlı hayvan gemilerine hizmet verilen limanda, -13 metre drafta kadar olan gemilere hizmet verilebilmektedir.Sıvı dökme yük kısmen kabul etmediğinden dolayı İskenderun limanına gemiler gitmektedir. Devir ortaklık payının % 50 sine sahip olan Akfen Holding,% 50 Singapurlular sahip iken,Mersin Uluslararası Limanı'ndaki yüzde 50 hissesinin yüzde 40'lık payını AKFEN 31.07.2017’de 869 milyon dolara Avustralyalı altyapı fonuna devretti. Böylece Mersin Limanı'nın yüzde 90'ı yabancıların oldu. 755 Milyon dolara aldıkları Limanını değeri 10 yıl sonra 2 172 500 000 dolara çıkmış durumdadır. Akfen’in hisse oranı %10’a düşmesine rağmen, imtiyazlı ortak olarak yönetim kurulu başkanlığını sürdürmektedir. Liman devir sözleşmesinde rıhtım ve açık alan ve devir konusu olan menkul ve gayrimenkuller bellidir. 755 Milyon Dolara bu alanlar için verildi. Fazlası haksız kazanç sağlamaktır’’ diye konuştu.

“BU KARAR, HAKSIZ VE HUKUKSUZDUR”

Mersin Büyükşehir Meclisi meclis kararıyla komisyonda ve mecliste ‘şehrin kalbine platform kurulmasında sakınca yoktur’ şehrine karşılık meclis talebi reddederek, Mersin adına doğru karar verildiğinin altını çizen Emire, ‘’İşletmeci firma plan değişikliği için Mersin Büyükşehir’e başvurmadan doğrudan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvurmuştur. Bakanlık Firmanın alan büyütme talebi için Mersin Büyükşehirden 23.07.2018 tarihinden görüş sormuştur. Mersin Büyükşehir Meclisi 10.09.2018 gün ve 631 sayılı meclis kararıyla komisyonda ve mecliste şehrin kalbine platform kurulmasında sakınca yoktur şehrine karşılık meclis talebi ret ederek Mersin adına doğru karar vermiştir. Değerli Meclis Üyelerimiz Mersin halkının iradesi, yani meclisin ret kararı 2200 sayfalık ÇED dosyasının içerisinde yer bulamamıştır. Firma adeta Mersin’in sahibi gibi, Mersin’in ret kararına rağmen işlemi devam ettirmiş ve dolgu yapmak suretiyle alan büyütmek istiyor. Bu karar haksız ve hukuksuzdur. Dolayısıyla Mersin bunu şöyle okumalıdır. Polipropilen neyse, MİP’in yapmak istediği odur. Davultepe Yüzüncüyıl ağaç katliamı neyse, MİP’in yaptığı odur. Balık çiftlikleri neyse MİP’in yapmak istediği odur. Nükleer santral neyse, MİP’in yaptığı odur’’ diye belirtti.

“ANKARA BU SESİ DUYMALIDIR”

Mersin’in ihtiyacı ana konteyner limanı olduğunu vurgulayan Emire, “Ankara bu sesi duymalıdır. Mersin’in ihtiyacı ana konteyner limanıdır. Mevcudun büyütülmesi değildir. Ana konteyner liman kalkınma planlarında yer almıştır. Ana Konteyner limanı yeni yapılan 1/100 000’lik ve 1/5000’lik planlarda yer almaktadır. Mersin, ana konteyner limanıyla geleceğe hizmet edecektir. Değerli Meclis Üyelerimiz, çünkü mevcut limanın derinliği 13 metre iken, kapasitesi 2 milyon TUİ’dir. Yeni liman 12 milyon TUİ olacaktır. Ana konteyner limanı altı kat istihdam demektir. Mevcut Liman 2020 yılında yük elleçleme miktarı 2 milyon TUİ’nin üstüne çıkmıştır. Bu şekilde azami kapasiteye ulaşmıştır. Hamdi Akın limanın yıllık kazancı dışında şimdiden hisse değerini 3 katına çıkarmışken, Mersin ve Türkiye’yi oyalamakla yeni karlar peşindedir. Mersin buna hiç razı değildir. Mersinliler mevcut limanın genişleterek ilave kazanç peşinde olan Hamdi Akın’ın değil, 2010 yılında başlanması gereken ana konteyner limanının yapılmasını ister. Bu limanIa başta Mersin Büyükşehir Belediyesi olmak üzere; MTSO, Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO), Mersin Ticaret Borsası (MTB), MESİAD, MÜSİAD, Uluslararası Nakliyeciler Derneği(UND), Esnaf ve Sanatkarlar Birliği gibi kurumların oluşturacağı konsorsiyum yapımına talip olabilir. Yapım maliyeti yeni liman için öngörülen maliyet 2030 yılında dahi 696 milyon Euro olarak hesaplanmıştır. Mevcut Liman genişlemesine Mersin Büyükşehir Belediyesini haklı davasına, Kent Konseyleri, İlçe Belediye Meclisleri, MTSO Meclisi, Deniz Ticaret Odası Meclisi ve Borsa Meclisleri, diğer STK’lar ve basın karşı çıkmalıdır.  Mersin Ana Konteyner limanının bir an önce ihale edilmesini talep etmelidir’’ diye konuşmasını sonlandırdı.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner196

banner162

banner195