banner141
Öne Çıkanlar maaş kılıçtaroğlu Gülnar KIZKALESİ Gülen

MERSİN POLİPROPİLEN TESİSİNE KARŞI TEK YÜREK

Akdeniz İlçesine bağlı Karaduvar Mahallesi’nde kurulmak istenen Polipropilen Tesisinin iptali için açılan davada, mahkemenin belirlediği bilirkişi heyeti sahada incelemelere başladı. Kararın iptali edilmesi için siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları bölgede bir araya geldi. Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen “Polipropilen Tesisi sağlığı tehdit edicidir. İnsanların yaşam alanını sağlık açısından çok ciddi etkileyecektir” dedi. Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ise “Önce insanı daha sonra yaşamayı kutsayalım” ifadelerini kullandı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Adil Aktay da “Bilim insanlarını, uzmanların görüşünü esas alıp ona göre iş yapmazsanız sonuç felaket olur” diye konuştu.

MERSİN POLİPROPİLEN TESİSİNE KARŞI TEK YÜREK

Karaduvar Mahallesi sınırları içinde bulunan bin dönümlük arazi Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ‘Özel Endüstriyel Alan’ ilan edildi. Bunu üzerine Toroslar Gübre A.Ş tarafından söz konusu alanda plastik üretiminin yapılması için Polipropilen Fabrikası kurma çalışmaları başladı. Kentte bulunan çevre koruma dernekleri, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri kararın  iptali için Mersin Adliyesi 2’inci İdare Mahkemesine iptal davası açtı. 2’inci İdare Mahkemesine açılan itiraz davası kapsamında bilirkişi heyeti bölgede inceleme yapmak için söz konusu alana geldi. Bilirkişi heyetinin incelemelere başlamasından önce kentte bulunun Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri Toroslar Gübre A.Ş önünde açıklama yaptı.

“ÖNCE İNSANI DAHA SONRA YAŞAMAYI KUTSAYALIM”

Burada konuşan Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, insan yaşamının öncelikleri olduğunu ifade etti. “Biz diyoruz ki önce insanı daha sonra yaşamayı kutsayalım” diyen Yeşilboğaz, “Türkiye’nin yüzde 20 yeşilliğini neredeyse Mersin karşılıyor, Karaduvar karşılıyor. Ancak sisteme baktığınızda buradaki yer altı sularını kullanacaklarmış. Bu yer altı suları sadece Karaduvar’ın değil tüm Mersin’in kaynağıdır. Mersin’in kaynaklarını kurutacaklar. Buradaki yanıcı maddelerin bir anda infilak etmesi sonucunda tüm Mersin yok olacak” dedi.

“YAŞAM HAKKIMIZI SAVUNUYORUZ”

Karaduvar Mahalle Muhtarı Fikret Altan ise yaşam haklarını savunduklarını belirterek, “Yaşam hakkımız elimizden alınmasın istiyoruz. Biz yıllardır Ak Gübre’nin bıraktığı sıkıntılarla problemler yaşıyoruz. Özellikle etraf düşünüldüğünde yaklaşık 200 bin insanı etkileyebilecek bir ortamdayız. Biz sadece doğru düzgün bir çevrede yaşamak istiyoruz. Yaşam hakkımızı savunmak istiyoruz” ifadelerini dile getirdi.

“DOĞAMIZ TALAN EDİLECEK”

Ardından konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Adil Aktay da, ÇED raporuna karşı iptal davası açıldığını hatırlatarak, “Bu tip yatırımlara her türlü planlama yapılırken bilim insanlarının uzmanların görüşüne ve kamuoyunun sesine kulak vermek gerekir. Eğer kulak verilmezse yapılan işten felaketler çıkar. İşte en iyi örnek olarak İzmir depremini yaşadık. Eğer siz bilim insanlarını, uzmanların görüşünü esas alıp ona göre iş yapmazsanız sonuç felaket olur” ifadelerini kullandı. 

“YAŞAM ALANIMIZIN KİRLETİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Karaduvar Çevre Platformu Sözcüsü Yusuf Uygur Yener ise, “Biz Polipropilen Tesisinin kurulmasını istemiyoruz. Çoğunlukla balıkçılık ve tarımla ilgilenen bir halk var. Dolayısıyla oradaki balıkçılar geçimlerini sağlayamayacaklar.  Yeraltı kaynak sularının alınmasıyla tarımın neredeyse bitmesi söz konusu olacak. Denize bırakılan sularla denizdeki balıkların ölmesine sebep olabilecek. Bu tesisin kurulması demek sularımızın ve havanızın kirletilmesi demek oluyor. Denizdeki balıklarımızı zehirleyecek. Yüzyıllardır burada yaşayan bir halkız. Mahkeme heyeti bili kişileri keşfe geldi. Buradan çıkacak sonuca göre biz de eylem planını gerçekleştireceğiz. Yaşam alanımızın kirletilmesine izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen Karaduvar Mahallesinde kurulacak olan Polipropilen Tesisin yaratacağı sıkıntıları anlattı. Dr. Antmen şöyle konuştu; “ Kurulacak olan Polipropilen Tesisi özellikle yaşam alanı, tarım ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı bir yerde gerek doğayı gerek insanların yaşam alanını sağlık açısından çok ciddi etkileyecektir. Özellikle kanserojen maddelerin salınımıyla ilgili çok ciddi sıkıntılar olacaktır. Genetik hastalıkların, cilt hastalıklarının oluşmasıyla ilgili çok ciddi hastalıklar meydana gelecektir. Çok kısa bir süre sonra burası yaşam alanı olmaktan çıkacaktır. Bu açıdan ÇED raporunun özellikle bağımsız ve bilimsel bir kurum tarafından yapılması halinde olumsuz çıkacağına inanıyoruz.  Ama bu inancımızı da korumak istiyoruz. Buraya ÇED raporu için gelen yetkilileri bir kez daha uyarmak istiyoruz. Tabip Odası olarak İnsan sağlığı, tarım ve hayvancılığın çok yoğun olduğu bir yerde böyle bir tesisin yapılması asla ve asla uygun değildir.”

Bilirkişi heyeti alanda inceleme yapmak için endüstriyel alan ilan edilen bölgeye geçti. İnceleme raporu sonrasında Mersin 2’inci İdare Mahkemesi kararını açıklayacak.

HABER: Seren SABUNCU-Gizem TOKKUZUN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158