Öne Çıkanlar İyi ki Varsın! Teşekkür Ederiz BİK mersin mersin toplu taşıma Toroslarda Öğrencilere Mandalina Dağıtıldı abdullah ozdemir

MERSİN TABİP ODASI;“EMEKLİ HEKİM MAAŞLARI DÜZELTİLSİN”

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, emekli hekim maaşlarının yükseltilmesi ve hekimlere fiili hizmet süresi zammı verilmesini talep ederek, “bu talepler karşısında sessiz kalan AKP hükümetleri ısrarlı mücadelemiz sonucunda 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere hekimlerin emekli maaşlarının iyileştirilmesine yönelik bir torba yasa çıkardı. Ancak bu yasayı izah edebilecek tek cümle, “Dağ fare doğurmuştur” dedi.

MERSİN TABİP ODASI;“EMEKLİ HEKİM MAAŞLARI DÜZELTİLSİN”

Mersin Tabip Odası emekli hekim maaşlarına yönelik basın toplantısı düzenledi. Oda Başkanı Mehmet Antmen, “ Türk Tabipleri Birliği ve Mersin Tabip Odası olarak yıllardır emekli hekim maaşlarının yükseltilmesi ve hekimlere fiili hizmet süresi zammı verilmesi için mücadele ediyoruz. Başlangıçta bu talepler karşısında sessiz kalan AKP hükümetleri ısrarlı mücadelemiz sonucunda 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere hekimlerin emekli maaşlarının iyileştirilmesine yönelik bir torba yasa çıkardı. Ancak bu yasayı izah edebilecek tek cümle, “Dağ fare doğurmuştur”.Yürürlüğü giren yasa ile emekli uzman hekimler için yaklaşık 2.000 TL, emekli pratisyen hekimler için yaklaşık 1.500 TL’ye karşılık gelecek bir ek ödeme tanımlanmıştır. Yasayla bu ilave ödemenin emekli hekimlerden sadece Emekli Sandığı’na tabi olanlara yapılması uygun görülmüştür. Bu nedenle Bağ-Kur ve SSK emeklisi hekimler bu artıştan yararlanamamışlardır. Bu düzenleme adil olmadığı gibi bütün sosyal güvenlik kurumları birleştirilmişken emekliler arasında yapay ayrımlar doğru da değildir” ifadelerini kullandı.

Hükümetin hekimlere adaletsiz davrandığını belirten Antmen, “ hükümet hekimler arasında çok ciddi bir ayırım yapmakta ve çok adaletsiz davranmaktadır. Hatta zam yapmış gibi göstererek ödeme yapmama konusunda bir kararlılıkları olduğu da ortadadır. Bizler gerek TTB ye gerekse de Mersin Tabip Odası olarak gerekli itirazlarımızı yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Ancak bu bir yasal düzenleme olduğu için ya Ana Muhalefet partisi tarafından Anayasa’ya aykırılık davası açılması ya da Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkının kullanılması suretiyle hekimlerin bireysel başvurularına açık bir uygulamadır. Şehrimizin milletvekilleri ile görüşme sağlanmış ve bu konudaki hukuksal girişimlerin yapılması için bir çalışma başlatılmıştır.Bu anlamda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu uygulamanın adaletsizliğine, haksızlığına yönelik mücadelemizi sürdüre kararlığında olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunuyoruz” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.