banner202
banner205
Öne Çıkanlar recep galip ülkü 10 Kasım Gurbetteki Tekeliler Futbol Maçına Buluştu akkuyu Herkesin Yapabileceği Birşey Var Etkinliği Düzenlendi

Mersin’de vahşi depolama alanlarına son

Mersin’de vahşi depolama alanları yok edilip yaklaşık 90 bin konutun aydınlanma enerjisi çöplerden karşılanıyor. EMAN(şimdiki adıyla KALDE) şirketi arasında yapılan ihalede bahsi geçen CNG gazının yüzde 5’lik kısmının idareye verilmesi konusunda yaşanan eksikliğin, elektrik enerjisine çevrilmesiyle elde edilen gelirin yüzde 5’lik kısma tekabül edilen değerden daha yüksek bir gelir olarak belediyeye katkı sağlıyor.

Mersin’de vahşi depolama alanlarına son

2014 yılında Mersin Büyükşehir Belediyesi ile EMAN yani şimdiki adıyla KALDE firması arasında Mersin’de çıkan çöplerin değerlendirilmesi, geri kazanımı ve düzenli depolama yapılması ihalesiyle birlikte Mersin’de vahşi depolama alanları yok edilerek kârlı bir iş elde ediliyor. Tesis kurulduktan sonra 2015 yılında elektrik elde eden belediye, yaklaşık 90 bin konutun aydınlanma enerjisi ihtiyacını çöpten karşılıyor. Ortaya çıkan metan gazının CNG gazına dönüştürülerek toplu taşıma araçlarında kullanılması hükmünün neden gerçekleştirilemediğini anlatan Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bülent Halisdemir, “İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanan Teknik Rapora istinaden yapılacak tesisin rantabl olmayacağı kararı verilmiştir. İhale konusu olan CNG gazının yüzde 5’lik kısmının idareye verilmesi konusunda yaşanan eksikliğin elektrik enerjisine çevrilmesiyle elde edilen gelirin yüzde 5lik kısma tekabül edilen değerden daha yüksek bir gelir olarak belediyemize katkı sağladığı görülmüştür” dedi.

VAHŞİ DEPOLAMA ALANLARINA SON VERİLİYOR

2014 yılının Kasım ayında Mersin Büyükşehir Belediyesi ve EMAN şimdiki adıyla KALDE firması ile yapılan ihale neticesinde, Mersin’de çıkan çöplerin değerlendirilmesi, geri kazanımı, ve düzenli depolama yapılması konusunda anlaşmaya varılmıştır. Mersin’de vahşi depolama alanlarına son verebilmek adına büyük bir adım atıldığını kaydeden Büyükşehir Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bülent Halisdemir süreci şöyle anlattı, “Günlük 1.700 ton çöp çıkıyor. Biz bu çöpleri Mersin merkez, Tarsus ve Silifke’de Katı Atık Düzenli Depolama Alanlarında bertarafını sağlıyoruz. Mersinde yaklaşık 47 tane vahşi depolama alanı bulunmakta olup şu anda kurduğumuz katı atık aktarma istasyonları sayesinde Vahşi depolamaya son verilmiştir. Vahşi depolama alanlarının rehabilitasyon çalışmaları ise bir yandan devam etmektedir. Mut, Gülnar, Erdemli, Aydıncık, Bozyazı, Anamur ilçelerine ait atıklar Silifke; Tarsus ve Çamlıyayla ilçelerine ait atıklar Tarsus; Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli ilçelerine ait atıklar ise mersin merkez sarıibrahimli Katı Atık düzenli depolama tesisine aktarma istasyonları vasıtasıyla gelmektedir. İlçe belediyeleri tarafından toplanan atıklar Belediyemize ait aktarma istasyonlarımıza getirdikten sonra Belediyemiz Katı Atık Düzenli depolama sahalarımıza semitreyler vasıtasıyla taşıtıyoruz. Bozyazı’da da düzenli depolama alanı yapmak için hazırlık yaptık sonuçlandırılmasını bekliyoruz”

90 BİN KONUTUN AYDINLANMA ENERJİSİ ÇÖPTEN KARŞILANIYOR

“Sahalarımıza gelen atıklar öncelikle mekanik ayrıştırma tesisinde ayrıştırmaya tabi tutularak geri dönüşüm ekonomisine katkı sağlamaktadır” diyen Başkan Halisdemir,  “Tesisimizi kurduktan sonra Ekim 2015’te elektrik ütemeye başladık ve yaklaşık saatte 9 MW elektrik üretimi gerçekleştiriyoruz. Üretilen elektrik, enerji nakil şirketlerine satılmaktadır. Tesiste üretilen elektrik yaklaşık 90 bin konutun aydınlanma enerjisini ihtiyacını çöpten karşılamaktadır. Mersin Sarıibrahimli ve Silifke Tosmurlu Katı Atık Düzenli Depolama sahalarımızda sözleşme gereği EMAN yani şimdiki adıyla KALDE firmasına kurdurduğumuz ayrıştırma tesislerimiz var. Gelen çöpler burada ayrıştırılıyor” dedi.

YÜZDE 42’LİK GELİR BELEDİYEYE GİDİYOR

Bu anlatılanların hepsinin 2014 yılında yapılan ihaleye göre sözleşme gereği kurulduğunu ve hâlâ da devam ettiğini söyleyen Halisdemir, ihalenin süresinin 29 yıl olduğunun altını çizerek yapılan, yenilenen her şeyin firmanın sorumluluğunda olduğunu ifade etti. Şimdiye kadar ise şirketin elde ettiği tüm gelirlerinden yüzde 42’sini belediyeye verildiğini aktaran ilgili Başkan Halisdemir, bunlar gizli saklı olabilecek şeyler olmadığını ve Sayıştay tarafından düzenli denetlendiklerini söyledi.

CNG KONUSUNA AÇIKLIK GETİRİLDİ

Ortaya çıkan metan gazının bir kısmının katı atık taşıyan ve/veya diğer araçlarda (toplu taşıma araçlarında vs.) kullanılabilmesini sağlayacak tesisin (LFG-CNG gazına dönüştürülerek) projelendirilmesi konusuna da değinen Başkan Halisdemir, “İhalede belirtilen sözleşme ve ekleri gereğince rantabl olması durumunda yatırımın gerçekleştirilmesi hükmü yer almıştır.  Yapılan teknik incelemeler, değerlendirmeler sonucunda ve ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanan Teknik Rapora istinaden yapılacak tesisin rantabl olmayacağı kararı verilmiştir. İhale konusu olan CNG gazının yüzde 5’lik kısmının idareye verilmesi konusunda yaşanan eksikliğin elektrik enerjisine çevrilmesiyle elde edilen gelirin yüzde 5’lik kısma tekabül edilen değerden daha yüksek bir gelir olarak belediyemize katkı sağladığı görülmüştür” dedi. Belediye ve KALDE Enerji Elektrik Üretim A.Ş. arasında gerçekleştirilen bahse konu hizmet alım sözleşmesi kapsamında idareleri tarafından rutin ve sürekli olarak gerekli incelemelerin ve denetimlerin gerçekleştirildiğini söyleyen Halisdemir, görülen aksaklıklara istinaden gerekli idari yaptırımları uygulamaya da devam ettiklerinin de altını çizerek bugüne kadar yaklaşık 4 milyon TL idari yaptırımlar uygulandığını ifade etti.

Haber: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner198

banner162

banner199

banner204