Öne Çıkanlar mersin haber MERSİN mersin siyaset tarık akan 1 KASIM

MERSİN’İN 4 İLÇESİ İNSANİ GELİŞMİŞLİK AÇISINDA SINIFTA KALDI

İnsani Gelişme Vakfı'nın İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler başlıklı raporuna göre, Türkiye’de 161 ilçe içerisinde Mersin’in ilçelerinden insani gelişmişlik açısında Mezitli 137’inci, Toroslar 133’üncü, Akdeniz 115’inci ve Yenişehir 64’üncü sırada yer alıyor.

MERSİN’İN 4 İLÇESİ İNSANİ GELİŞMİŞLİK AÇISINDA SINIFTA KALDI

Hüsamettin TANRIKULU

28 İL İLE 161 İLÇE DEĞERLENDİRMEYE ALINDI

İnsani Gelişme Vakfı'nın İnsani Gelişme Endeksi 28 ili kapsayan 161 ilçeyi ele aldı. Raporda, Mersin’de Tarsus, Toroslar, Akdeniz, Yenişehir, Mezitli ve Erdemli ilçeleri yer alıyor. Kentin diğer kalan ilçeleri ise kapsam dışı olarak değerlendirildi. İnsani Gelişme Endeksi – İlçeler çalışmasında endeks skorlarından hareketle yapılan hiyerarşik kümeleme analizine göre 4 ilçe grubu belirlendi. Burada UNDP’nin kullandığı terminoloji benimsenerek, Çok Yüksek –Yüksek – Orta – Düşük İnsani Gelişme başlıklarına göre bir sınıflandırma yapıldı. Bu sınıflandırmalar, okunurluğun kolaylaştırılması için renklerle kodlanmıştı. Analizin sonuçlarına göre 161 ilçe arasında Çok Yüksek İnsani Gelişme (Yeşil Bölge) kümesine giren ilçe sayısı 30’du. Yüksek İnsani Gelişme (Mavi Bölge) grubunda 49 ilçe bulunurken, 66 ilçe Orta Düzey İnsani Gelişme (Sarı Bölge) grubunda sınıflandırıldı. 16 ilçe ise Düşük İnsani Gelişmenin (Kırmızı Bölge) belirlendiği ilçeler olarak tespit edildi.

İNSANİ GELİŞME AÇISINDAN TEPEDE 30 İLÇE YER ALDI

İnsani Gelişme Endeksi’nde en yüksek grup olan Yeşil Bölgede 8 ilden toplam 30 ilçe yer almıştır. İstanbul’dan Beşiktaş, Kadıköy, Şişli, Bakırköy, Maltepe, Üsküdar, Sarıyer, Ataşehir, Ümraniye, Beyoğlu, Fatih, Avcılar, Beylikdüzü, Tuzla, Çekmeköy ve Başakşehir, Ankara’dan Çankaya, Yenimahalle ve Keçiören, Antalya’dan Muratpaşa, İzmir’den Karşıyaka, Konak, Bornova, Gaziemir ve Balçova, Eskişehir’den Tepebaşı ve Odunpazarı, Bursa’dan Nilüfer, Kocaeli’den İzmit, Samsun’dan ise Atakum ilçeleri en Yüksek İnsani Gelişmenin tespit edildiği ilçeler olarak sıralanmıştır. İstanbul ili 16 ilçe ile gruptaki en baskın il olurken, İzmir 5, Ankara 3, Eskişehir 2, Antalya, Bursa, Kocaeli ve Samsun ise 1 ilçe ile temsil edilmiştir

İLK SIRADA BEŞİKTAŞ VAR

İnsani Gelişme Endeksi’nin genel sonuçlarına bakıldığında 161 ilçe arasında ilk sırayı Beşiktaş (İstanbul)’ın aldığı gözlenmektedir. Beşiktaş ilçesini bağlı olduğu il olan İstanbul’dan Kadıköy izlerken, Ankara’dan Çankaya ilçesi üçüncü sırada yer almıştır. İstanbul’dan Şişli, Bakırköy, Maltepe, Üsküdar, Ankara’dan Yenimahalle, Bursa’dan Nilüfer, Antalya’dan Muratpaşa, İzmir’den Karşıyaka ve Eskişehir’den Tepebaşı sıralamada öne çıkan ilçeler arasındadır. Diyarbakır’dan Ergani, Şanlıurfa’dan Siverek ve Ankara’dan Çamlıdere, Evren ilçeleri ise genel sıralamada sonlarda geldi.

MODERN İLÇE OLARAK BİLİNEN MEZİTLİ, TOROSLAR VE AKDENİZ’İN GERİSİNDE KALDI

Raporda,  Mersin'den hiçbir ilçe 'Çok Yüksek İnsani Gelişme' puanına ulaşamadı.  Bu kategorideki 30 ilçenin 17'sini İstanbul'un ilçeleri oluşturdu. Mersin'den 2 ilçe 'Yüksek İnsani Gelişme', 4 ilçe de 'Orta Düzey İnsani Gelişme' puanına ulaştı. 28 ildeki 161 ilçe arasında Yenişehir 64.sırada, Tarsus 76. sırada yer aldı. Akdeniz, Toroslar, Mezitli ve Erdemli ise ilk 100'e bile giremiyor. Bu ilçeler, ortalama endeks puanının da gerisinde kalıyor.

YENİŞEHİR VE TARSUS YÜKSEK, MEZİTLİ, TOROSLAR, AKDENİZ VE ERDEMLİ ORTA

Mavi bölgedeki yani Yüksek İnsani Gelişmişlik düzeyinde Mavi renk kodlamasında Mersin’de Yenişehir ve Tarsus ilçesi bulunuyor. Yenişehir ilçesi 0.516 endeks puanıyla 64. sıradan girerken Tarsus ilçesi 0.493 endeks puanıyla 76. sıradan girdi. Orta Düzey İnsani Gelişmişlik düzeyinde ise Mersin'den 4 ilçe yer aldı.  Akdeniz ilçesi 0.430 endeks puanıyla 115.sırada,  Toroslar ilçesi 0.391 endeks puanıyla 133. sırada, Mezitli ilçesi 0.376 endeks puanıyla 137.sırada,  Erdemli ilçesi 0.345 endeks puanıyla 143.sırada yer aldı.

BU SORULAR İLÇELERİN PUANLARINI BELİRLEDİ

İnsani Gelişme Vakfı'nın İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler başlıklı çalışması oluşturulurken, 'Gizli Vatandaş' adı verilen bir yönteme de başvuruldu. Buna göre, araştırmayı yürüten ekip ilçe belediyelerini bir vatandaş gibi aradı ve senaryo gereği bazı sorular sordu. Belediyelerin bu sorulara verdikleri yanıtlar ve sundukları çözüm önerileri de ilçenin insani gelişmişlik endeksi puanını belirledi. İşte 'Gizli Vatandaş'ın belediyelere sorduğu 18 soru:

1. Bir araştırma için belediyenizde bulunan aktif yeşil alan toplamını öğrenmeye ihtiyacım var?

2. Önemli kararlar alırken hiç referandum veya kamuoyu araştırması yaptırdınız mı?

3. Kız kardeşim engelli, tekerlekli sandalye yardımı yapar mısınız, nereye başvurmam lazım?

4. Komşum kocasından şiddet görüyor, ne yapmalıyım, nasıl yardımcı olursunuz?

5. Çöpler doğru dürüst toplanmıyor nereye başvurmalıyım?

6. Sokak lambaları yanmıyor kimle görüşmeliyim?

7. Böcek ilaçlama için nereye başvurmalıyım?

8. Yapılan park çok bakımsız kim ilgileniyor?

9. Anneme bakmak için yardıma ihtiyacımız var. Evde bakım hizmeti veriyor musunuz?

10. Babamın diyalize gitmesi gerekiyor, belediye ambulans verir mi?

11. Ev hanımıyım. Katılabileceğim bir mesleki kursunuz var mı?

12. Üniversite öğrencileri için burs veriyor musunuz, kriterleriniz nedir?

13. Belediyenizde kaç yaşın üstündeki insanlar için ulaşım yardımı yapılıyor? Bu hizmetten nasıl yararlanabilirim?

14. Kadın sığınma eviniz var mı?

15. Çocuk gelişimi ile ilgili eğitim almak istiyorum. Beni yönlendirir misiniz?

17. Kendi yaptığım takıları satmak istiyorum. Bunun için kermes veya düzenli bir organizasyonunuz var mı?

17. Yakacak yardımı için nereye başvurmalıyım?

18. Kardeşim askere gidecek. Maddi olarak zorlanacağız. Askerlik yardımınız var mı?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.