banner141
Öne Çıkanlar latif doğan Mersinde Ayın Polisleri Ödüllendirildi Balıkesirspor: 1 - Mersin İdmanyurdu: 1 Mersin Büyükşehir Belediyesi: 91 - Dunav 8806 Ruse: 62 Samos Adası

MERSİN’İN POLİPROPİLEN SINAVI

Mersin Karaduvar da yapılaması planlanan Polipropilen Fabrikasına karşı açılan davaların keşfi yarın yapılacak. Hükümet, ithalatı azaltmak için yatırımcıya destek kapılarını sonuna kadar açarken, yöre halkı, ekolojistler ve bilim insanları kirlilikten endişe ediyor. Kent dinamiklerinin de polipropilene karşı mücadele vermesi bekleniyor.

MERSİN’İN POLİPROPİLEN SINAVI

ersin'in Akdeniz İlçesine bağlı Karaduvar Mahallesi'nde kurulmak istenen polipropilen (plastik) fabrikasına karşı açılan davaların yarın keşfi yapılacağı öğrenildi.

KARARA TEPKİLER SÜRÜYOR

Tekfen Holding, bağlı ortaklığı Toros Tarım aracılığıyla Mersin’de 500 bin ton kapasiteli polipropilen üretim tesisi kurulmasına karşı Karaduvar bölgesindeki vatandaşlar, çevre felaketine yol açacağını öne sürdükleri tesis için tepkilerini sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 28 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanan kanunla, "TOROS Tarım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Mersin Özel Endüstri Bölgesi" ilan edilmesine dair karar verilmiş, mahallelinin ve kentte birçok çevrecinin tepkisine neden olmuştu.

DAVALILAR KEŞİF ALANINDA OLACAK MI?

Tesisle ilgili proje geliştirme çalışmaları devam ederken; arazinin topografi ölçümlemeleri tamamlanmış ve resmi Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci de başlatılmıştı. Şirket ayrıca arazinin imar planlarındaki niteliğinin özel endüstri bölgesine dönüştürülmesine yönelik başvuru yaptı. Bunun üzerine Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED), Mersin Barosu, Büyükşehir Belediyesi ve CHP Milletvekilleri Alpay Antmen, Cengiz Gökçel ve Ali Mahir Başarır ile HDP’de parti olarak ÇED raporunun iptal edilmesi için hukuk süreci başlatılarak dava açılmıştı.3 Kasım sabahı saat 10:00’da Akgübre sahasında başlayacak keşif sahasında bu kent dinamiklerinin de hazır olması bekleniyor. Polipropilen Tesisi için 10 Mart 2020'de nihai ÇED raporu çıkmıştı.

VERİMLİ TOPRAKLARA KURULMASI YANLIŞ

Çukurova havzasının batısında, Tarsus ile Mersin arasında bulunan Karaduvar, Kazanlı, Adanalıoğlu köyleri geçmişten bugüne Mersin’in en verimli tarım alanları arasında yer alan bölgede kurulmasına bilim insanlarında da tepkiler geliyor. Bu tür tesislerin tarım ve gıda üretim alanlarının ortasında yapılmasının prensip olarak yanlış olduğunu işaret eden bilim insanları benzer plastik hammadde fabrikalarındaki en büyük riskin, sızıntı olduğunu vurguluyor.

Karaduvar’da 550 dönümlük alanının Özel Endüstri Bölgesi ilan edilmesine tepki gösteren Mersin Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan, “Bizim dava açmamızın bilimsel nedenleri var. En önemli nedenimiz, o bölgeye ciddi anlamda bir kirlilik yaratacağı konusunda. Bu kirlilik, tarımı bitireceği gibi insanların sağlığını da bozacak. Bunun yanında bu kirliliği ve insan sağlığını bozacak etmenlere baktığımızda polipropilen tesisinde kullanılacak malzeme, tesiste işlendikten sonra hava ve su kirliliği yaratacak. Dolayısı ile bu kirlilikler hem insan sağlığını olumsuz etkileyecek hem de zamanla toprağın kirlemesine neden olacaktır. ÇED raporunu incelediğimizde tesisin soğutulması için yeraltı suyunun kullanılacağı ortada. Yeraltı suyu bu tesis için kullanıldığında bölgede iki üç sene içinde toprak çoraklaşacak. Burada sadece Karaduvar’ı kastetmiyorum. Bundan Kazanlı, Çay ve Çilek Mahalleleri ve Mersin halkı da çok ciddi etkilenecek. Hava kirliliği, su ve deniz kirliliği oluşacak. Çünkü soğutulması için kullanılan su tekrar denize aktarılacak. Bunun yanında bu tesis bölgenin içine Karaduvar’ın hemen yanında kurulmak isteniyor” diye konuştu.

Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir teknolojinin yaşam alanı içerisine kurulamayacağını da ifade eden Başkan Aslan, “Yaşam alanı içinde kurulması demek ayrı bir kirlilik yükünün gelmesi demektir. Oradaki insanlara hem sosyal hem ekonomik çok zararları olacak. Zeytin Kanunu’na da karşı bir durum söz konusu. O bölgede zeytincilik yapan birçok yurttaşımız var. Bu, Zeytin Kanunu’na da aykırı olduğu için de buna karşıyız. Bu Polipropilen Tesisi, kentimizi hem sosyal hem ekonomik anlamda ciddi etkileyecektir. Kurulum yeri burası olmamalı. ÇED Raporu’nda bunu savunanlar şunu ifade ediyorlar; ‘plastiği dışarıdan ithal ediyoruz. Bunu kurarsak ithalatımız azalacaktır.” Bunun hammaddesi yine yurtdışından ithal edilecek. Hem teknolojisini hem hammaddesini yurtdışından ithal edeceğimiz için burada savunulan görüşün tam tersini görüyoruz. Bu cari açığımızı kapatmayacak. Türkiye yaklaşık 10-15 yıldır Avrupa Birliği’nin kullanmadığı kirliği, teknolojileri bize transfer ediyorlar. Bu bir kirli teknolojidir. Bunların insan sağlığına ve çevreye verdiği zararlar açıktır. Plastiğin insan sağlığına ne kadar zarar verdiği bilimsel olarak ortadayken, bizim burada plastiğin hammaddesini içeren bir fabrika kurmamız akılcı değil. Hep birlikte plastiğin kullanımını azaltarak bu tesisin kurulmasını önlemeliyiz” ifadelerine yer verdi.

HABER: Seren SABUNCU-Gizem TOKKUZUN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.