Öne Çıkanlar mersin siyaset mersin haber MERSİN spor basri güzeloğlu

Mersinliler karar verme sürecine katılmalı

Önceki dönem Makine Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı, CHP’li siyasetçi Serdar Erkan, Mersin’in son 15 yıldır gerileme eğiliminde olduğunu belirterek, “Mersin’e kaybedilen yılları kazandırabilmek, gücünü yerelden alan bir atılımla mümkün olabilir. Özellikle Mersinlilerin, karar verme süreçlerine aktif katılımı, Mersin’in potansiyelini değerlendirmede ve sorunları çözmekte büyük önem taşımaktadır” dedi.

Mersinliler karar verme sürecine katılmalı
banner123
 

Erkan, Mersin’in böyle bir atılım yapabilmesi için, 2019’da yapılacak belediye seçimlerinde, belediye başkanlarının, meclis üyelerinin ve kadrolarının ‘siyasi veya etnik, mezhepsel adam kayırmacılıkla gelen değil, liyakat sahibi olması’ gerektiğine işaret etti. Makine Mühendisleri Odası Mersin Şubesi’nde 4. Ve 5. Dönem başkanlık yapan, CHP’de uzun süredir çeşitli kademelerde rol alan Serdar Erkan, “Mersin İçin Yerelden Bir Gelişme Programı Önerisi” başlıklı çalışmasını kamuoyuyla paylaştı.

“Mersinliler önümüzdeki yerel seçim sürecinde geleceğini aramalı, sorgulamalı, katkı yapmalı, yaşadıkları kentlerinin, mahallelerinin, sokaklarının sakini değil, sahibi olmalıdır” diyen Serdar Erkan’ın açıklamalarından bazı satırbaşları şöyle:

 

 ‘Kaynaklar İstanbul odaklı harcanıyor’

 

 

 

“Mersin dahil, birçok ilin gerilemesinde, ülke kaynaklarının İstanbul ve Marmara odaklı olarak kullanılmasının ve gelişmenin rüzgarının Mersin gibi illerden esirgenmesinin birer politik tercih olduğu göz ardı edilirse, sorunlara doğru teşhis de, doğru önermeler de mümkün olmayacaktır.  Bölgenin lojistiğini, sanayi birikimini, tarımsal sanayi, enerji,  iç ve dış ticaret potansiyelini, onları tamamlayan zengin turizm varlığını değerlendirecek, göçmüş nüfusu toplumla barış içinde yaşam temelinde bütünleştirecek, ilçeler arası gelişmişlik farklarını en aza indirecek, kentleri uygar yaşama mekanları haline getirecek, kültürel altyapıya önem verecek, bütün bunları yerelden yükselen bir anlayışla, katılımcı belediyecilikle yapacak yeni bir paradigmaya ihtiyaç var. Kentleri ve yaşam mekânlarını değiştirme ve iyileştirme faaliyetlerini, ancak yerele odaklanarak çözmek mümkündür.”

 

 

 

‘Bölgeler arası eşitsizlik büyüdü’

 

 

 

“Türkiye'nin 2002 sonrası 15 yılda yakalamış göründüğü büyüme performansı, bölgeler arası eşitsizlikleri azaltmak yerine, büyüten bir karakterdedir. Gelişme her zaman olduğu gibi başta İstanbul ve çevre illerinde gerçekleşirken, azgelişmiş  Anadolu bölgelerine büyümenin ışığı pek düşmemiş, yerlerini korumaya çalışan bazı Anadolu havzaları da gerileyenler arasına katılmıştır. Çukurova bunlardan biridir.  Bu vahim sonucun hem politik, hem ekonomik nedenleri vardır.   Planlamayı dışlayan, vahşi piyasacı anlayışa teslim olan, AKP iktidarının izlediği İstanbul odaklı inşaat-kent rantına dayalı büyüme modeli, İstanbul ve yakın çevre illerin gelişimine yaradı. Büyüme rüzgarından  yeterince yararlanamayan diğer illerde aynı tempoda gelişme yaşanmadığı gibi, Adana-Mersin bölgesini bile içine alacak bir eşitsizlik, daha da artırmıştır.”

 

 

 

‘Mersin adeta cezalandırılıyor’

 

 

 

“Mersin, kişi başına gelir açısından da Türkiye ortalamalarının altına inmiştir. 2014 yılında kişi başına gelirin Türkiye ortalaması 12 bin 112 dolar olarak ifade edilirken İstanbul’unki 20 bin dolara yaklaşıyordu. Buna karşılık Mersin’de kişi başına gelir 9 bin 700 dolar dolayında, Adana’da ise 8 bin 862 dolarla Mersin’den geride kalmıştır. Mersin’de ekonomik tempoda düşüklük, ilde  işgücüne katılımı da Türkiye ortalamasının 2 puan altına çekmiştir. Mersin, tarımı düşük verimliliği aşamayan,  sanayisi patinaj yapan, hatta gerileyen, lojistiği yeterince değerlendirilemeyen bir il haline gelmiştir.  Mersin’in Türkiye merkezi bütçesine yaptığı vergi katkısı ile bütçeden aldığı pay da Mersin aleyhine seyretmektedir.  Durum mahalli idare harcamalarından alınan payda daha vahimdir. 2016'da kişi başına mahalli idare harcaması Türkiye genelinde 1.518 TL, Mersin’de ise 1.132 TL olarak belirlenmiştir. Yani Mersin, Türkiye ortalamasının yüzde 16 altında bir kişi başına mahalli idare harcaması ile yetinmek zorunda bırakılmış, Mersin AKP iktidarı döneminde adeta cezalandırılmıştır.”

 

 

 

Ne yapılmalı ve öneriler

 

 

 

“Çukurova bölgesine ait, Adana-Mersin ÇDP , Mersin ve çevresinde  2016 sonlarında yaşanan , tarıma ve kentsel altyapıya zarar veren sel gerçeğini unutmadan, bölge aktörlerinin görüşleri dikkate alınarak, yeniden  sürdürülebilir, istikrarlı, üretici, istihdam yaratıcı, doğa ile barışık ,sağlıklı bir kentleşme iklimi yaratan, insan gücünün gelişiminin önünü açan gelişme modelleri, öncelikle bölgenin Tarım, Turizm ve Liman potansiyel ve özkaynaklarını kullanan, onları geliştiren bir temele oturmalıdır.  Yapılması gereken, genelde merkezden yerele daha çok yetki devretmek, böylece daha demokratik yerel yönetimler tesis etmek olmalıdır. Aynı çerçevede bölgesel gelişmişlik farklarını azaltıcı makro politikalara ağırlık verirken, azgelişmiş, orta gelişmiş  belediyelere daha fazla pozitif ayrımcı davranmak ve daha fazla kaynak ile donatmak gereklidir.”

 

 

 

‘Sakini değil sahibi olun’

 

 

 

“Tüm bu önerilerin ve programın hayata geçirilebilmesi için çok önemli bir koşul daha vardır. Önümüzdeki yerel seçim süreçlerinde belediyelerde, siyasi veya etnik, mezhepsel adam kayırmacılıkla gelen değil , belediyelerdeen alttan yukarıya ,her kademede liyakat sahibi kadrolar, yöneticiler, meclis üyeleri ve belediye başkanları ile mümkündür. Sonuç olarak  ifade etmek gerekirse, Cumhuriyetimizin kurucu önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Mersin’i bir ziyaretinde Mersinliler için ifade ettiği özgörevi bugünkü koşullarda Mersin’de yaşayan herkesi kapsayan ortak bir gelecek perspektifi ile değerlendirip, şöyle ifade etmekte yarar olduğunu düşünüyorum :Mersinliler Mersin’e ve Ortak Geleceğinize sahip çıkınız! İşte bu nedenle önümüzdeki yerel seçimler sonrasında böyle bir  programın hayata geçebilmesi için, Mersinliler, şimdiden ortak geleceklerini aramalı, sorgulamalı, katkı koymalı, kentlerinin/mahallelerinin/ sokaklarının sakini değil, sahipleri olmalıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124