banner141
banner142
Öne Çıkanlar Büyükler Türkiye Judo Şampiyonası Sona Erdi Mersin Orman Bölge Müdürlüğünde Kan Bağışı Sağlık Hizmetleri Son 5 Yılda Yüzde 121 Zamlandı Narenciye Festivali Sürüyor Açılım Paketine Protesto

“MESKİ SU TAŞKINLARININ ÖNÜNE GEÇİYOR”

Tarsus’tan Anamur’a kadar Mersin’in 29 noktasında başlattığı çalışmalara aralıksız devam eden MESKİ Genel Müdürlüğü, altyapı çalışmalarıyla vatandaşların takdirini topluyor. 1 Nisan 2019’dan bugüne içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu çalışmalarına hız veren MESKİ, hayata geçirdiği projelerle Mersin’i kaliteli ve modern altyapı ağlarıyla donatıyor. Başkan Seçer, il genelinde son 1,5 yıldır başlatılan MESKİ çalışmalarının bugüne kadarki maliyetinin 200 milyon liranın üzerinde olduğunu belirterek, “Her alanda olduğu gibi, MESKİ hizmetlerinde ve yatırımlarında da hiçbir ayrım gözetmeden, tüm ilçelerimize ve mahallelerimize eşitlik prensibiyle yaklaşmaktayız. Yaptığımız tüm yatırımlar kısa vadeli olmayıp, Mersin’in geleceğine yöneliktir” diye konuştu.

“MESKİ SU TAŞKINLARININ ÖNÜNE GEÇİYOR”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MESKİ Genel Müdürlüğü, son 1,5 yıl içinde başlattığı ve tamamladığı yatırımlarla göz dolduruyor. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in öncülüğünde Mersin’in 13 ilçesinde 29 noktada altyapı çalışmaları gerçekleştiren MESKİ, kenti ihtiyacı olan kaliteli ve modern ağlarla donatmaya devam ediyor.

Altyapı problemi olan ve vatandaşı yıllardır mağdur eden yerleri tek tek tespit eden MESKİ, proje hazırlıklarının tamamlanmasının ardından gerekli çalışmaları ivedilikle başlatıyor. Kanalizasyon altyapısı olmayan bölgelere döşenen yeni kanalizasyon hatlarıyla, vatandaşları ve kenti daha temiz ve sağlıklı bir çevreye kavuşturuyor.

“SU TASARRUF TEDBİRLERİ ELDEN BIRAKILMAMALI”

MESKİ’nin ihtiyaç olan mahallelere yeni döşediği içmesuyu hatları ile uzun yıllardır musluklarından su akmayan ve evlerine kovalarla su çekmek zorunda kalan vatandaşlar zahmetsiz ve temiz suyla buluşuyor. Yağmursuyu imalatlarının yanı sıra ızgara ve menfez temizliğini aksatmadan sürdüren MESKİ, yoğun yağışlardan dolayı oluşabilecek su taşkınlarının önüne geçiyor.

Başkan Seçer, insan hayatının ve tüm canlıların vazgeçilmezi olan suya gereken önemin verilmesini vurgulayarak, “En ufak bir su kesintisinde bile hayatın ne kadar zor olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bu yüzden kısıtlı kaynaklar grubunda yer alan suyumuza sahip çıkmak ve tasarruflu kullanmak hepimizin önceliği olmalıdır. Yaklaşık sekiz ay önce başlayan ve etkisini arttırarak devam ettiren pandemi ile mücadelede temizlik kuralları büyük önem taşımaktadır. Bu süreçte hanelerde de su tüketimi doğal olarak fazlalaştı, ancak yine de tasarruf tedbirlerini elden bırakmamak gerekir” dedi.

“YAPTIĞIMIZ YATIRIMLAR MERSİN’İN GELECEĞİNE YÖNELİKTİR”

MESKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen içmesuyu, kanalizasyon, yağmursuyu ve atıksu yatırımlarından bir kısmının sona erdiği, bir kısmının ise devam ettiği bilgisini veren Başkan Seçer, “İl genelinde son 1,5 yıldır başlattığımız söz konusu çalışmaların bugüne kadarki maliyeti 200 milyon liranın üzerinde. Bu çalışmalar sadece merkezde değil, Anamur’dan Çamlıyayla’ya kadar Mersin’in tamamında gerçekleştirilmektedir. Göreve başladığımız günden bu yana atıksuların taşınması için toplamda 200 kilometre uzunluğunda kanalizasyon hattı döşedik.  Her alanda olduğu gibi, MESKİ hizmetlerinde ve yatırımlarında da hiçbir ayrım gözetmeden, tüm ilçelerimize ve mahallelerimize eşitlik ve aciliyet prensibiyle yaklaşmaktayız. Yaptığımız tüm yatırımlar kısa vadeli olmayıp, Mersin’in geleceğine yöneliktir” dedi.

Mersin’de yaşanan sel felaketlerinin en önemli sebebinin, dağdan gelen suyun denize vaktinde ulaşamaması olduğuna dikkat çeken Başkan Seçer, “Bu sorunun da ortadan kalkması için gerekli projelerimizi hazırladık. Yapımı tamamlanan 49 kilometre uzunluğunda dev yağmursuyu hatları sayesinde, Mersin’in coğrafi konumu sebebiyle kuzeyden gelen yağmur suları, merkezde sel felaketine yol açmadan direk denize ulaştırılacak” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZIN, MESKİ’NİN HER HİZMETİNDEN YARARLANMASI TEMEL HEDEFİMİZ”

Seçer, göreve geldiğinde başlanan ve devam eden içme suyu yatırım maliyetinin 81 milyon liranın üstünde olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Son 1,5 yıl içinde 753 kilometre uzunluğunda içmesuyu hattı döşendi. Mersin’in her köşesinde yaşayan vatandaşımızın; başta içmesuyu olmak üzere, MESKİ’nin her hizmetinden yararlanması temel hedefimizdir. Son 18 ay boyunca birçok ilçemize bağlı mahallelerimizde içmesuyu, kanalizasyon, atıksuyu ve yağmursuyu yatırımlarına bağlı olarak şebeke hattı, isale hattı, terfi hattı, drenaj hattı ve döşeme hattı çalışmalarını gerçekleştirdik. Bu çalışmaların bir kısmı halen devam etmektedir. Halk sağlığı için, içmesuyunun temizliği ve kalitesi büyük önem taşımaktadır. Bundan dolayı Berdan Tesisleri’nden içmeye hazır hale getirildikten sonra serbest bırakılan suyumuzun, MESKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Gezici Su Analiz Laboratuvarı ile de kentin her noktasında kalite kontrolü ve analizi periyodik olarak yapılmakta, halkımızın sürekli temiz ve kaliteli su içmesi sağlanmaktadır” dedi.

Mersin’in içmesuyu ihtiyacının yüzde 85’inin Berdan Barajı’ndan sağlandığını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Ancak, çok önemli bir proje olan Pamukluk Barajı'nın da devreye girmesiyle, Mersin'de artık içmesuyu ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşanmayacak. Devlet Su İşleri ile yaptığımız görüşmeler neticesinde bu yatırım 2021 programına alındı ve bütçeye konuldu. Bu arada kayıp kaçak oranını da en aza indirmek için çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.