Öne Çıkanlar Meral Akşener sinan oğan Genel Başkanı çırak Toroslarda Öğrencilere Mandalina Dağıtıldı

MESKİ’NİN ‘AYDINCIK’ ÇELİŞKİSİ

‘Aydıncık İlçe Merkezi İçme suyu hattı’ projesi 2010’da başlanıp 2014 yılında tamamlanmasına rağmen Aydıncık İlçesi’nin 4 yıldır su sıkıntısı yaşadığı ortaya çıktı. MESKİ yaşanan sıkıntının sorumluluğunu yaptığı açıklama ile Aydıncık Belediyesi’ne yüklerken trajikomik bir gafa imza attı. Yapılan iş 30 Mart 2014 tarihinde MESKİ’ye devredilmişti. Dolayısıyla yapılan işin son 7 ayı MESKİ’nin kontrolünde olduğu belirlendi. Şimdi şu soru gündeme geldi.  MESKİ’nin arızalı bulduğu ve kontrolünü başkasına yaptırdığı işi kim teslim aldı?

MESKİ’NİN ‘AYDINCIK’ ÇELİŞKİSİ
banner123

MESKİ 4 YILDIR BU SORUNU NEDEN ÇÖZMEDİ?

MESKİ 3 gün önce yaptığı açıklamada, bu durumun işin gerçekleştiricisi olan İller Bankası Bölge Müdürlüğüne de bildirildiği ve birlikte yapacakları incelemeden sonra Aydıncık'ta yaşanan su sıkıntısının giderilmesi için gerekli hukuki yollara başvurulacağını, bu konu hukuki açıdan netleşmeden de yeni bir hattın yapımı da hukuken mümkün olmadığı belirtti. Aradan geçen 4 yılın ardından sorunun halen çözülmediğini ve 2014 yılından itibaren İller Bankası Bölge Müdürlüğünden Büyükşehir Belediyesi’ne getirmiş olduğu yöneticilerin işi yavaştan aldıkları iddia edildi.

İLLER BANKASINA YAPTIRILAN SU HATTI FİYASKO ÇIKTI

Aydıncık İlçe Merkezi İçme suyu inşaatı İller Bankası tarafından 8 yıl önce tarihinde ihale edilerek 2014 yılında tamamlandı.Daha sonra içme suyu hattı 6360 yasa gereği MESKİ’ye devretti. Turizm açısından önem arz eden bir ilçe olan Aydıncık ilçesindeki su sıkıntısı 4 yıldır devam etmektedir. Sürekli yaşanan su sıkıntıları vatandaşları çileden çıkarırken MESKİ 4 gün önce yaptığı yazılı açıklamada, yaptırılan teknik inceleme sonucu; kullanılan boruların mevcut yere uygun olmadığı mevcut basıncı taşıyamadığı ve bu yüzden boruların patladığının saptandığı belirlendi. Bu durumun işin gerçekleştiricisi olan İller Bankası Bölge Müdürlüğüne de bildirildiği ve birlikte yapacakları incelemeden sonra Aydıncık'ta yaşanan su sıkıntısının giderilmesi için gerekli hukuki yollara başvurulacağını, bu konu hukuki açıdan netleşmeden de yeni bir hattın yapımına da hukuken mümkün olmadığı belirtti.

BELEDİYEDE İŞİ YAVAŞİLATAN YÖNETİCİLERİN OLDUĞU İDDİASI

Aydıncık ilçesindeki su sıkıntılarının yaklaşık dört yıldır devam ettiğine ve bu zamana kadar neden sorunun giderilmediği sorusu akıllara gelirken MESKİ başta olmak üzere Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde görevli üzere 3-4 önemli daire başkanının da İller Bankası kökenli olduğu öne sürüldü. İddiaya göre, bu yöneticilerin işi yavaştan aldıkları bildirildi.

KOCAMAZ,  İLLER BANKASININ YAPTIĞI İŞLERDEN MEMNUN DEĞİL

Öte yandan, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Burhanettin Kocamaz geçen aylarda meclis toplantısında İller Bankası’nın yaptığı işlerden memnun olmadığını dile getirerek onarlı sert bir dille eleştirmişti.

MESKİ’NİN KAMUOYU ADINA CEVAPLAMASINI İSTEDİĞİMİZ SORULARIMIZ İSE ŞU ŞEKİLDE;

1- Basın bülteninizde işin 27 Ekim 2014 tarihinde tamamlandığını belirtmektesiniz ve işin kontrolluğunda  Aydıncık Belediyesinin olduğunu yazmışsınız. Halbuki 6360 sayılı kanuna göre 30 Mart 2014 tarihinden sonra Aydıncık Belediyesinin su ve kanalizasyon ile ilgili tüm yetkileri ve görevi kaldırılmış bu görev ve yetkiler MESKİ Genel Müdürlüğüne aktarılmıştır. Görevi ve yetkisi olmayan Aydıncık Belediyesinin  işin kabulünde bulunması mümkün olmadığına göre işin kabülü kimin tarafından yapıldığını merak etmekteyiz. Bu tarihte yetkili olan MESKİ işin  kabülünde bulunmamış mıdır? Bulunduysa uygun olmayan boruları nasıl kabul etmiştir. Bu yetkililer hangi kararla ve kimin onayı ile teşkil etmiştir? Bu konuya açıklık getirilmesi gerekmektedir.

2- Basın bülteninizde, incelemelerin yapıldığı tarih, inceme sonucunun İller Bankası Bölge Müdürlüğüne bildirdiğiniz tarih, ortak kurulan komisyonun oluşturulduğu tarih ve bunların sonucu olarak hukuki sürecin başlayıp başlamadığı durumları açıkca belirtilmemiştir. Aydıncık ilçemizde su sıkıntıları yaklaşık dört yıldır devam ettiğine ve halen de ne zaman giderileceği netleşmediğine göre bu güne kadar neden sonuç alınamamıştır?

3- Geçen 4 yıllık süre içerisinde açıklamanıza göre kesin suç teşkil eden hususlar olduğu anlaşılıyor. En azından edimin ifasına fesat karıştırıldığı görülmektedir. Ayrıca bu işten menfaat temin edenler var mıdır? TCK'ya göre bir memur, görevi gereği suç olduğunu öğrendiği bir durumu derhal C. Başsavcılığına bildirmekle mükelleftir. Bu mükellefiyetin gereği yerine getirilmiş midir? Getirilmediyse neden beklenilmektedir?

4- Bu gecikmelerde Sayın Burhanettin KOCAMAZ'ın geldikten sonra İller Bankası Bölge Müdürlüğünden getirmiş olduğu yöneticilerin işi yavaştan almaları mı yatmaktadır? Şu anda da başta MESKİ'nin Genel Müdürü olmak üzere 3-4 önemli daire başkanının da İller Bankası kökenli olduğu bilindiğine göre, bu işin gerçeğinin tam olarak ortaya çıkarılması nasıl sağlanacaktır?

5- Sayın Burhanettin KOCAMAZ'ın mecliste yaptığı konuşmalarda sık sık İller Bankasından şikayetci olmaktadır. MESKİ'de bu işten başka İller Bankasından kaynaklanan başka kusurlu işler varmıdır? Varsa ne gibi çalışmalar yapılmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124