banner202
banner205
Öne Çıkanlar mersin haber mersin gündem A Milli Takım İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Şanlıurfa

Milyonlarca canlı tehlike altında!

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çevre kirliliğinin verdiği inanılmaz zararı gözler önüne seren ÇMO Mersin Şube Başkanı Dr. Sinan Can, “Her yıl çevresel kirlilikten dolayı 3 milyondan fazla 5 yaş altı çocuk hayatını kaybetmektedir. Çevre kirliliğinden kaynaklı küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği sonucu; 6 bin 457 afet, 606 bin kişinin yaşamını yitirmesine, 4,1 milyar insanın yaralanmasına ve evsiz kalmasına mal olmuştur. Kuraklık nedeniyle ise 1,1 milyar insan zarar görmüştür” dedi.

Milyonlarca canlı tehlike altında!

İsveç Stockholm’de doğal çevrenin korunması amacıyla 1972 yılında Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı yapılarak, 5 Haziran Dünya Çevre Günü ilan edildi.

İnsanların çevreye karşı farkındalığını arttırmak ve çevre koruma bilinci oluşturmak amacıyla başlatılan Dünya Çevre Günü nedeniyle bir açıklama yapan Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Mersin Şube Başkanı Dr. Sinan Can, gezegen sınırlarını bilerek yaşamayı diledi.

Hızla artan dünya nüfusuna dikkat çeken Can, “Artan nüfusun gereksinimlerini karşılamak için gelişen teknoloji ile artan sanayileşme, bilinçsiz uygulanan tarımsal faaliyetlerin çevreyi oluşturan ana unsurlardan olan hava, su ve toprağı olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir” dedi.

“3 MİLYONDAN FAZLA 5 YAŞ ALTI ÇOCUK HAYATINI KAYBETMEKTEDİR”

Çevre sorunlarının hem ülkemiz hem de dünya için büyük bir tehdit olduğunu vurgulayan Can, “Unutmayalım ki;

Her yıl çevresel kirlilikten dolayı 3 milyondan fazla 5 yaş altı çocuk hayatını kaybetmektedir.

Her yıl 100,00`den fazla deniz kuşu ve deniz memelisi çevresel kirlilik nedeniyle ölmektedir.

Çevresel kirliliğin fazla olduğu bölgelerde yaşayan insanlar, daha az kirlilik olan bölgelerde yaşayan insanlara göre yüzde 20 daha fazla kanser olma risk altındadır. Birçok canlı türü yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Çevre kirliliğinden kaynaklı küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği sonucu; Son 20 yıl içerisinde oluşan afetlerin yüzde 90`ının sel, fırtına, sıcaklık dalgaları ve diğer hava olaylarından kaynaklandığı tespit edilmiştir (Yaşanan toplamda 6 bin 457 afet, 606 bin kişinin yaşamını yitirmesine, 4,1 milyar insanın yaralanmasına ve evsiz kalmasına mal olmuştur. Kuraklık nedeniyle ise 1,1 milyar insan zarar görmüştür)” diyerek, can alıcı verileri gözler önüne serdi.

MERSİN’İN DOĞASI TESİSLER İLE YOK EDİLİYOR!

Mersin’deki ranta kurban giden doğayı da gözler önüne seren Can, “321 km’lik kıyı bandına sahip olan Mersin ilimizde yoğun bir yapılaşma ile birlikte, liman faaliyetleri, tarımsal faaliyetler, endüstriyel faaliyetler, petrol dolum tesisleri, LPG dolum tesisleri ve boru hatları, Nükleer Santral ve Petro Kimya tesislerinin yapılmaya çalışması gibi nedenlerle toprak, hava, deniz suyu, yeraltı suyu yüzey suyu kirliliği problemleri yaşanmaktadır. Şehrimizde bulunan liman faaliyetleri, yaz aylarında tatil sitelerinin atık su deşarjları, balık çiftlikleri, deniz kirliliğine; Tarımsal faaliyetlerde gübre ve pestisitlerin bilinçsiz ve aşırı kullanımı toprak kirliliğine, ayrıca yüzey sularını, yüzey sularından beslenen yeraltı sularının kirlenmesine neden olmaktadır” dedi.

Can açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Dünyada, ülkemizde ve şehrimizde Çevre Kirliliğini bilimsel verilerle açıklamak, yaşamak için etkileşimde olduğumuz çevrenin güncel, bilimsel ve mühendislik açısından ele alıp değerlendirilmesini öngörmektedir. Çevre hakkında en önemli bilgiyi, doğduğumuz andan itibaren yaşadığımız ortamda aldığımız bilinç ile tanımlamaktayız. Çevre bilinci ile yetişen nesillerin, çevreye olan saygısı içten ve samimi olmakla birlikte kalıcı olacaktır. Yani, teknolojinin gelişmesi ve tüketimin hızla arttığı dünyamızda, gelecekte çevre kirliliğinin azalmasında, genç nesillerde çevre bilincinin oluşturulması en önemli basamak olacaktır.

Sonuç olarak 5 Haziran 1972 yılında Stockholm’de ilan edilen Dünya Çevre Günü bir kutlama günü değil, dünya da ve Türkiye’de Çevre kirliliklerine karşı farkındalık yaratmak ve çevre koruma bilincimizi arttırmak için eylem ve etkinlikler günü olmalıdır. Bu nedenle 1972 yılında Stokholm`de kabul edilen Dünya Çevre Günü, Odamızın 12. Genel Kurulu`nda "Ekolojik Kriz ile Mücadele Haftası" olarak kabul edilmiştir.

Gezegenimizin sınırlarını ve yeniden üretme kapasitesini bilerek yaşamak dileğimizle...”

ÇMO’nun 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde 4-11 Haziran arası planladığı program ise şöyle;

“4 Haziran saat 15.00’da Kültürhane’de Caretta Youtube Canlı Yayın

4 Haziran saat 17.00’da Kent Radyo

5 Haziran saat 16.00’da Sun TV

5-11 Haziran saat 10.00’da Forum Alışveriş Merkezi’nde ‘Karikatür Sergisi’

7-9 Haziran saat 15.00’da Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda Circular 2. Ulusal Çevre ve Sanat Sergisi

8 Haziran saat 20.00’da Toros Üniversitesi’nde Youtube canlı yayın programı”

Haber: Ayşenur ÖNAL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner198

banner162

banner199

banner204