banner141
Öne Çıkanlar Kayıp Şahıslar Sahil Güvenlik Ekiplerince Bulundu Mersin Büyükşehir Belediyesi: 76 - Anadolu Efes: 81 Mersinde Akdeniz Anemisi Anlatıldı Mersin Büyükşehir Belediyesi: 91 - Dunav 8806 Ruse: 62 Mersinde Kadınlar

MIP’NİN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINDAN SKANDAL FOTOĞRAF

MIP’nin denizi doldurup limanı genişletmesi için 2018 yılında ÇED süreci gereği yaptığı halkı bilgilendirme toplantısına Çevre Mühendisleri, Mimar Mühendis Odaları, MTSO, Esnaf Odaları, İhracatçı Birlikleri gibi kurumların çağrılmadığı ileri sürüldü. Toplantıya sadece ÇED dosyasını hazırlayan şirket, MIP temsilcileri ve Tarım İl Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden yetkililerin katıldığı ortaya çıktı. Proje kapsamından konuşulması gereken konuların da konuşulmadığı, bunun yerine angus sığırlarının konuşulup toplantının tamamlandığı da iddialar arasında yer alıyor.

MIP’NİN BİLGİLENDİRME TOPLANTISINDAN SKANDAL FOTOĞRAF

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP), 'Mersin Limanı Genişleme Projesi ÇED raporu ile ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün internet sitesinde, Nihai olarak kabul edilen ÇED Raporu ile ilgili yapılan açıklamada, 10 gün halkın görüşüne açıldığı yer almasına rağmen 10 gün içinde 17 kişi ile toplantı yapıldığı çekilen bir fotoğrafla belgelendiği ortaya çıktı. Liman kiracısı MIP’nin limanı genişletmesi için 2018 ÇED süreci gereği yaptığı halkı bilgilendirme toplantısına MIP Temsilcileri ve Tarım İl Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden yetkililerin dışında kimsenin çağırılmadığı ortaya çıktı. 

MIP’nin limanı genişletmek için dolduracağı alana 4 milyon 284 bin ton taş ve kaya dökeceğini bunun yanında dip taramaları gerçekleştireceğini ve bu nedenle de "zeminde tahribatların olmasının kaçınılmaz" olduğu yer alan ÇED dosyası halkı bilgilendirme toplantısına konunun muhataplarının davet edilmediği ileri sürüldü. Mersin’i böylesine ilgilendiren bir konuda, yapılan toplantı salonunda çekilen fotoğrafta Çevre Mühendisleri, Mimar Mühendis Odaları, MTSO, Esnaf Odaları, İhracatçı Birlikleri’nin yer alamaması ve ilgili diğer kurumların çağırılmaması dikkat çekti. Toplantıda proje le ilgili konular yerine angus sığırlarının neden konuşulduğu  ise merak konusu.

İLGİLİ HİÇBİR KURUM KATILMAMIŞ

MIP’nin limanı genişletme hazırlığı yaptığı sıralarda 2018 ÇED süreci gereği Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan halkı bilgilendirme toplantısına ilgili makamlardan kimsenin çağırılmadığı gündeme damgasını vurdu.

Toplantıya MIP Temsilcileri ve Tarım İl Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden yetkililerin dışında kimse çağırılmazken Çevre Mühendisleri, Mimar Mühendis Odaları, MTSO, Esnaf Odaları, İhracatçı Birlikleri’nin çağırılmaması dikkat çekti. Mahalle muhtarlarının çağırıldığı ileri sürülen toplantıya, mahalle muhtarlarının da katılmadığı bir fotoğraf ile belgelendi.

MIP KAFALARI KARIŞTIRDI

2018 ÇED süreci gereği yapılan halkı bilgilendirme toplantısının tüm detayları gün yüzüne çıktı. Akdeniz İlçesi sınırları içerisinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Sergi Sarayı 1 No’lu salonunda gerçekleştirilen toplantı, 2018 yılının Temmuz ayının 12’sinde, saat 10:30’da gerçekleştirildi. MIP Temsilcileri ve Tarım İl Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden yetkililerin dışında kimsenin toplantıya çağrılmadığı iddiası gündeme bomba gibi düştü. Kenti böylesine ilgilendiren bir konuda Çevre Mühendisleri, Mimar Mühendis Odaları, MTSO, Esnaf Odaları, İhracatçı Birlikleri gibi ilgili kurumların çağırılmaması kafaları karıştırdı. Toplantıda, projenin kapsamı ve gerçekleştirilecek yatırımların halka anlatma amacı ile sunumlar yapıldığı, açılış konuşmalarının ardından faaliyetin çevresel etkileri ve alınacak önlemler hakkında bilgileri içeren bir sunum yapıldığı söyleniyor. Toplantıda, faaliyetin gerekliliği, bu bölgenin seçilme nedeni, istihdam, çevresel açıdan alınacak önlemler hakkında bilgi verildiği, halkın proje ile ilgili sorularına cevap verildiği, görüş ve düşüncelerin değerlendirildiği de söylentiler arasında yer alıyor. Ama edilen bilgiler doğrultusunda toplantıda, angus sığırların konuşulmasıyla toplantının tamamlandığı ve karar bağlandığı iddia edildi. 

“DEVLET SÖZ VERDİ, BU SÖZÜ YERİNE GETİRSİN”

Toplantıda olması gereken ama çağırılmayan MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan ise böyle bir toplantıya davet edilmediğini söyleyerek, “Bu toplantıya davet edilmemiz gerekirdi elbette ki ama ayrı olarak da bizi bilgilendirmeleri gerekirdi. Bizler daha 1 hafta önce bilgilendirildik. İhracatçının, lojistikçinin maliyetleri artıyor. Rekabette de olumsuzluk yaratacaktır bu durum. Bizler de bu ve daha birçok nedenlerle ana konteynerin yapılması taraftarıyız. ‘Devlet söz verdi, bu sözü yerine getirsin’ diye de ulusal medyada demeçler verdim” diye konuştu.

“KENTE İHANET”

O dönemin Mimarlar Odası Başkanı Ömer Sakar ise herhangi bir davetin söz konusu olmadığını belirtti. “Böyle bir davet olsa bile o toplantıda projeye karşı çıkardık” diyen Sakar, bu konuda fikrinin çok açık olduğunu belirterek bu bilgilendirme toplantısından hiçbir şekilde haberdar olmadıklarının ve davet de edilmediklerinin altını çizdi. Limanın genişletilmesine karşı olmadığını dile getiren Sakar, Atatürk Parkı’nı yok ederek limanın büyütülmesi projesini de toplantıya ilgili kurumların çağırılmayıp gizlice yapılmasını da  ‘kente ihanet’ olarak değerlendirdi. 

"DÜŞMANLAR KINA YAKSIN, DOSTLAR GİRSİN SAFLARA"

Bu projeye karşı çıkanların başında gelen Gazeteci-Yazar Abdullah Ayan da, toplantıya çağırılmayan kurumlar hakkında şu ifadelere yer verdi, "Bu ülkede yaşamasak izlemesi çok eğlenceli olurdu" sözüne trajikomik katkı Mersinden. Mersin’in çehresini değiştirecek, havamızı suyumuzu kirletecek, doğamızı kimyamızı bozacak, liman büyütme projesinde ÇED bilgilendirme toplantısına katılanların listesine baktıkça içim daralıyor. Kamuoyunu aydınlatacak hiçbir mühendis, Mimar Odası yok, Çevre Mühendisleri Odası yok, Belediyeler yok, Sanayi Ticaret Odası yok, İhracatçı Birlikleri yok, Esnaf Odaları yok, Sivil Toplum Örgütlerinden biri bile yok. Kim var? Projenin sahibi ve müelliflerinden oluşan ekip ve Tarım İl, Çevre Şehircilik Müdürlüklerinden birer temsilci, katılımcılar böyle şekillenince liman büyütülmesiyle ortaya çıkacak sorunlar, çevresel riskler değil angus sığırları üzerine muhabbetle bitiyor toplantı ve karar veriliyor. Varlık sebebi deniz olan kenti denizden koparacak projeyi konuştuk, onayladık. Hokus pokusla Mersini var eden en önemli sembolleri katlediyor, siluetini yok ediyoruz. Bu proje hayata geçirildiği gün eski Mersin kartpostallarda bir soluk manzara olarak kalacak, bir başka ifadeyle deniz kenti mersin' i gömdüğümüz tabuta son çivi çakılıyor aslında. Merhumu nasıl bilirdiniz diye soranlara kaybettiğimiz genç Mersin' in ardından aklımıza gelen her türlü tanımı yapalım, ağıtlar dökelim, bir daha o hafızalarda yer eden masum güzelliği asla göremeyeceğiz. Ne diyordu Nazım: "Düşmanlar kına yaksın, dostlar girsin saflara."

“BİZ HEP KARŞI ÇIKTIK”

MTSO eski başkanı Şerafettin Aşut, bu toplantı zamanında kendisinin başkanlık yapmadığını ama MIP'nin düşündüğü bu projeye başkanlık yaptığı zamanlarda da karşı olduklarının altını çizdi. Aşut, "Bu projeye karşıydım çünkü zaten bir ana konteyner limanı yapılıyordu o zamanlar. MIP'nin bu projesi eski Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz zamanında çıkmıştı. O dönemlerde de kavga ediyorduk biz bunlarla" dedi.

Cuma günü yapılacak temel atma törenini de değerlendiren Aşut, "MIP'nin asıl görevi gelen malı elleçleyip içeride dağıtımını yapmak. Ama görevini başka şekilde yapıp dışarıdan gelen malları dışarıya göndermek için hareket etmeye çalışıyor. Şehre hiçbir faydası olmayan atraksiyon içerisinde" diyerek böylesi bir projeye karşı olduğunu söyledi.

TEK BİR MUHTAR ÇAĞIRILMAMIŞ

Mersin Muhtarlar Derneği Başkanı ve Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ali Gülgen limanın genişlemesi adına bir toplantı yapılacağına dair bir davet almadıklarını söyleyerek, “Bu toplantıyla alakalı halka duyurulması için bir yazı gelmişti ve biz bu duyuruyu camlara yapıştırdık. Ama bunu okuyan bir kişi bile olmaz. Bir sürü ilanlar yapıştırılıyor camlara sonuç olarak, kim okur ki bu yazıyı. Daha sağlıklı bir duyuru yapılması gerekirdi. Bir kağıt üzerine küçücük yazılarla ‘halka davet’ şeklinde bir yazıydı bu. Ben toplantı fotoğrafını gördüm 17 kişi vardı bu toplantıda. Zaten o dönem ana konteyner planlaması vardı, Atatürk Parkı’na doğru genişletileceğine dair bir duyuru, bir açıklama yoktu. Yazının içeriğinde de Atatürk Parkı ile ilgili bir şey yoktu. Saman altından su mu yürüttüler bilemiyoruz açıkçası. Duyuruda parka doğru genişletileceğine dair yazı olmadığı gibi toplantı da bununla alakalı bir şey konuşulmamış gibi de duyumlar aldık” dedi.

Başkan Gülgen, STK’ların ya da ilgili diğer kurumların çağırılmamasını da eleştirerek, “Halkı neden çağırıyorlar ki, ilgili kurumlar öncelikli olmalı. Halkın görüşü elbette ki önemli ama bu halka doğru bilgilendirmeyi bu kurum ve kuruluşlar zaten yapacaklardır” dedi ve ÇED raporunu anlatmak için halktan önce ilgili kurumların çağırılması gerektiğinin altını çizdi.

HABER: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner196

banner162

banner195