banner141
banner142
Öne Çıkanlar Kaza Kurşunu Öldürdü SİNAN KOÇ Van Depremi Ders Olmadı basın içki

MTSO BAŞKANI KIZILTAN: “EKONOMİ, KREDİ FURYASI İLE DÜZELTİLEMEZ”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Koronavirüs salgınının yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla uygulanan tedbirlerin hizmet sektöründeki küçük esnafı ve KOBİ’leri ekonomik olarak zorladığına dikkat çekerek, çözümlerin de eş zamanlı olarak açıklanması gerektiğini vurguladı.

MTSO BAŞKANI KIZILTAN: “EKONOMİ, KREDİ FURYASI İLE DÜZELTİLEMEZ”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, “Hizmet sektöründeki esnaf artık bize, kredi teklif edilmesin. Bizim borçlarımız ötelenmesin. Vergilerimiz ve kredi faizlerimiz silinsin. Nakit para desteği verilsin, taleplerinde bulunuyor” dedi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, koronavirüs (Covid-19) sürecinde son ekonomik gelişmeleri ve Mersin’in ulaştığı noktayı, yaptığı açıklamayla değerlendirdi. Koronavirüs salgınının yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla alınan önlemlerin hizmet sektörünü vurduğunu ifade eden MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, “Pandemi tedbirleri kapsamında alınan önlemlerin yine hizmet sektöründeki küçük bazı işletmelerin kapatılmasına, bazılarının kısıtlı çalışmaya sevk edilmesine neden oldu. Bu tedbirler en çok da hizmet sektörünü ekonomik olarak etkilemektedir. Bu kesim önceki pandemi önlemlerinden dolayı çok büyük zarara uğramıştı. Bu zararlarını daha toparlayamadan ikinci bir olumsuz durumla karşılaştılar.  Bu işletmelerimizin durumu bundan sonra ne olacak?  Hizmet sektörü derken; turizmden gıdaya, lokantadan cafe ve kahvehaneye kadar çok geniş bir yelpazeden bahsediyorum. Düşünebiliyor musunuz bazı iş kollarında bir anda hem işveren hem işçi işsiz kaldı” diye konuştu.

“HEM PATRON HEM DE İŞÇİ İŞSİZ KALDI”

Başkan Kızıltan, hizmet sektöründe bazı iş kollarında hem işçi hem de patronun işsiz kaldığını ifade ederek şöyle konuştu:

“Kıraathaneyi bir düşünün, şimdi orada biri işletme sahibi, 2 de işçi olmak üzere 3 kişi çalışıyordu. Bunlar günlük kazanan ve günlük geçimlerini sağlayan insanlar. Kıraathane kapatılınca ne oldu? Hem işveren hem çalışan işsiz kaldı. Belki işletmecinin 3-5 günlük birikimi vardır. Sonrası ne olacak?  Küçük işletmelerde, lokantalar paket sistemine geçti. Herkes paket sisteminden para kazanacak diye bir durum yok. Benim görüşmelerime göre ciroları yüzde 20’lere kadar düştü.”

“EKONOMİ KREDİ FURYASI İLE DÜZELTİLEMEZ”

Başkan Kızıltan, artık krediler ile çözülebilecek bir durumun aşıldığına dikkat çekti. “Yaşanan sıkıntı yeni bir kredi furyası ile düzeltilemez. Çünkü daha önceki dönemlerde alınmış krediler vardı” diyen Başkan Kızıltan, “Vergi borçları yapılandırıldı, ötelendi. Fakat bunlar bir gün gelecek tekrar ödenecek. Biz bunu yine ilk önlemler sırasında söylemiştik. Bu borçlar öteleniyor ancak alınan kredilerin ödemesinin zamanı gelecek. Borçlar birikip üst üste binecek. Bunun hesaplanması lazım demiştik. Türkiye o güne geldiğinde nasıl bir fatura ile karşılaşacak. Bunların hesap edilmesi gerekir demiştik. Şimdi o günlere geldik. Sektörlerimiz bugün ‘Artık bize kredi teklif edilmesin, borçlarımız ötelenmesin, vergilerimiz ve kredi faizlerimiz silinsin. Nakit para desteği verilsin. Hadi 5-6 ay kapalı kaldık. 5-6 ay sonra ortam tekrar düzeldiğinde işletmemizi ayağa kaldıracak bir gücümüz, paramız olmalı ki tekrardan çalışıp çalışanlarımızın da ekmeklerini sağlamaya devam edelim’ taleplerinde bulunuyor” dedi.

“KREDİ DIŞI FORMÜL HİBE OLABİLİR”

Başkan Kızıltan, ilk pandemi tedbirleri döneminde başta Hazine ve Maliye, Ticaret, Sanayi ve Tarım Bakanı olmak üzere birçok bakanla görüştüklerini, bu görüşmeleri neticesinde kendilerine gelen talepler doğrultusunda raporlar hazırladıklarını söyledi.  Özellikle hizmet sektörü, turizm ve özel eğitim kurumlarının sıkıntılarını dile getirdiklerini ifade eden Kızıltan şöyle konuştu:

 “Turizm şirketleri bu süreçten en fazla etkilenen sektörler arasında yer aldı. Şimdi turizmcileri, otelcileri artık krediler ayağa kaldırmaz. Bu işletmelerin kimi kira desteği istiyor kimi pandemi süreci sona erdiğinde ayağa kalkabilmek adına nakit desteği istiyor. Kredi dışında bir formül bulunmalı. Küçük işletmeler, KOBİ’ler Türkiye'yi ayakta tutan, istihdamın büyük çoğunluğunu sağlayan, Türkiye'de sosyal barışa en büyük katkı koyan kesimdir. Bunlar bizim göz bebeğimizdir. Devletin hiçbir şeyden sakınmadan bu işletmeleri desteklemesi önemlidir.”

“ MERSİN HAVA, KARA VE DENİZ YOLU İLE İHRACAT YAPACAK”

Mersin’in bir liman kenti olduğunu ancak ihracatın sadece deniz yolu ile değil karayolu ile de yapıldığını ifade eden MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, Çukurova Havalimanı’nın faaliyete geçmesiyle birlikte taşımacılığa yeni bir soluk getireceğini söyledi. Kızıltan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Çok yüklü ihracat yapıldığı durumlarda, deniz aşırı ülkelere ürün gönderirken liman tercih ediliyor. Mersin Limanı sadece Mersinli firmalara hizmet etmiyor. Gaziantep, Adana, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya ve Karaman gibi üretim şehirlerine de hizmet ediyor. Mersin ihracata deniz yolu ve karayolu taşımacılığıyla hizmet etmektedir. Özellikle Avrupa’ya, İran, Irak ve Türki Cumhuriyetlere karayolu üzerinden TIR’larla taşımacılık yapılmaktadır. Çukurova Havalimanı’nın da kurulmasıyla havayolu ayağımız da açılmış olacaktır.  Yaş sebze ve meyve ihracatında kargoyla Avrupa pazarlarına çok kısa sürede ürünlerimiz taze olarak sunulacaktır. Çukurova Havalimanı bittiği takdirde Mersin tam olarak bir lojistik kenti olacaktır.”

HABER: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.