banner141
Öne Çıkanlar Kurumlarının Kapatılması İçin İleri Sürülen Gerekçelere Tepki Gösterdi Volkan Konaktan Muhteşem Konser TKDK Birincilik Vali Güzeloğlu MTSO EKAV Yönetim Kurulunu Kabul Etti siyaset

MUSTAFA ERİM: “KORUMA AMAÇLI İMAR PLANI’NI ŞEHRİN GÜNDEMİNE TAŞIYACAĞIZ “

Akdeniz Kent Konseyi yapılan Genel Kurul Seçiminden sonra ilk Yürütme Kurulu Toplantısı’nı Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ve tüm üyelerinin katılımı ile Akdeniz Kent Konseyi Toplantı Salonunda gerçekleştirdi.

MUSTAFA ERİM: “KORUMA AMAÇLI İMAR PLANI’NI ŞEHRİN GÜNDEMİNE TAŞIYACAĞIZ “

Haber Merkezi

Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim “Başkan olarak aldığım sorumluluğun çok ağır olduğunun bilincindeyim. Mersin’e ve öncelikle Akdeniz’e karşı sorumluluğumuz bulunmaktadır. Akdeniz Kent Konseyi’nin kapıları bu şehre katkı sağlayan, projesi olan ve şehir adına söyleyecek sözü olan herkese açıktır. Hepimizin bu konseyde olma nedeni Mersin’dir.”dedi.

Toplantıya katılan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak  “Öncelikle Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim ve tüm Yürütme Kurulu üyelerine yeni görevlerinin hayırlı olmasını diliyorum. Akdeniz İlçesi tüm hizmetlere aç olan ve ciddi bir insanlık dramının yaşandığı bir yerdir” dedi.   Belediye Başkanı M.Mustafa Gültak; sizlerden bu ilçenin sorunlarına çözüm için belediyemize sunacağınız projelerinizi beklemekteyiz. Öncelikle sizlerden kadınlara, gençlere yönelik çalışmalar ve madde bağımlılığını önleyici projeler beklemekteyim dedi. Sizler “Yaşanabilir Akdeniz” için projeler üretin biz de bunların hayata geçirilmesi için üzerimize düşeni yapalım” dedi.

Konsey Başkanı Mustafa Erim: 2012 yılından Akdeniz Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi ile Adana Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Koruma Kurulu arasında gidip gelen ama bir türlü çözülemeyen ve Akdeniz İlçesinin en büyük sorunlarından olan “Koruma Amaçlı İmar Planı”nın  yeniden şehrin gündemine alınması gerektiğini söyleyerek  Koruma Amaçlı İmar Planları; Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu uyarınca belirlenen sit alanlarında, alanın etkileşim geçiş sahasını da göz önünde bulundurarak, kültür ve tabiat varlıklarının sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda korunması amacıyla arkeolojik, tarihi, doğal, mimari, demografik, kültürel, sosyo-ekonomik, mülkiyet ve yapılaşma verilerini içeren alan araştırmasına dayalı olarak; halihazır haritalar üzerine, koruma alanı içinde yaşayan hane halkları ve faaliyet gösteren iş yerlerinin sosyal ve ekonomik yapılarını iyileştiren, istihdam ve katma değer yaratan stratejileri, koruma esasları ve kullanma şartları ile yapılaşma sınırlamalarını, sağlıklaştırma, yenileme alan ve projelerini, uygulama etap ve programlarını, açık alan sistemini, yaya dolaşımı ve taşıt ulaşımını, altyapı tesislerinin tasarım esasları, yoğunluklar ve parsel tasarımlarını, yerel sahiplilik, uygulamanın finansmanı ilkeleri uyarınca katılımcı alan yönetimi modellerini de içerecek şekilde hazırlanan, hedefler, araçlar, stratejiler ile planlama kararları tutumları, plan notları ve açıklama raporu ile bir bütün olan nazım ve uygulama imar planlarının gerektirdiği ölçekteki planlardır.”  diye ifade ederken, Şehir Plancısı Orhan Berk yaptığı sunumda “Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyon” sunumunda 2012 yılında bu planı hazırladıklarını ancak geçmiş dönem Belediye Başkanları ve yetkilerinin hiçbir açıklama yapmaksızın sadece siyasi gerekçelerle bu planı onaylamadıklarını, şuan bu plan onaylanmadığı için 21 yıl önce onaylanan planın yürürlükte olduğunu, bu kadar uzun ve gerekçesiz olarak onaylanmayan Koruma Amaçlı İmar Planı’nın işlevini kaybettiğini tekrar güncellenmesi gerektiğini” söyledi. 

Akdeniz Belediye Başkanı M.Mustafa Gültak “Bu sorun ile ilgili Akdeniz Konsey Başkanı Mustafa Erim bana bilgi vermiştir. Onun da içinde olacağı bir teknik ekip ile tekrar görüşüp bu projenin yeniden gündeme alınması için elimden geleni yapacağım” dedi.

Konsey Başkanı Mustafa Erim,  Konsey’in çalışma ilkeleri, Meclis ve Çalışma gruplarının belirlenmesi ardından Yürütme Kurulu üyelerinin dilek ve temennileri ile toplantı sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.