banner141
Öne Çıkanlar eğitim Mersin Orman Bölge Müdürlüğünde Kan Bağışı Dinçer Erdemli Belediyesinden Kadınlara Yat Turu cavuslu deresi

Narenciye bahçelerinin yok olmasına yargı freni

Mersin’in Mezitli ilçesi Davultepe Mahallesi'nde yaklaşık 60 bin narenciye ağacın kesilerek yapılması düşünülen sanayi sitesine yargıdan sevindirici haberler geldi. Davultepe bahçelerine sanayi sitesi kondurma girişimine halkın direnişi sürerken, Danıştay’dan yürütmenin durdurulması ve bilirkişi incelemesi sonucu düzenlenecek rapora göre karar verilmesi istendi. Danıştay Baş Savcısı’nın acele kamulaştırmanın iptali için görüş sunması ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na açılan davada ise bilirkişi raporu istenmesi üretici köylüyü sevindirdi. Halk ile birlikte direnen ve bu sanayi sitesinin tarım alanında olmamasını isteyen Avukat Kübra Erşahin, Yürütmenin durdurulması isteminin yerinde yaptırılacak kesif ve bilirkişi incelemesi sonucu düzenlenecek rapora göre karar verilmesi kararının sevindirici olduğunu söyledi. Ayrıca Danıştay Baş Savcısının acele kamulaştırmanın iptali için görüş sunması ise köylüleri kendilerini sevindirdiğini ifade etti. Bazı haber sitelerinde hakkında çıkan haberlerin de halkın direncini kırmak için olduğunu vurgulayan Erşahin, “Halk bana güveniyor, ben bu yüzden uğraşıyorum. Ben bu kadar çok uğraştığım için ‘Bu milyonlar topluyor’ diye haber yaptırıyorlar. Ben bu iftiralara karşı da şikayet hakkımı kullanacağım” dedi.

Narenciye bahçelerinin yok olmasına yargı freni

Haber: Ayşenur ÖNAL

Mezitli’de bulunan Davultepe’ye yapılması planlanan sanayi sitesi için halk ve kooperatif arasındaki tartışmalara yargı freni geldi.  Avukat Kübra Erşahin Danıştay  Baş Savcısının vermiş olduğu  acele kamulaştırma iptal görüşü ve  keşif ve bilir kişi incelemesi  sonrasında hazırlanacak raporun  düzenlenmesinin ardından verilmesi kararı sevindirici haberler olarak yorumladı.

DANIŞTAY BİLİRKİŞİ İNCELEME RAPORU İSTEDİ

Açılan dava hakkında Danıştay Savcısı, acele kamulaştırmanın iptali için görüş sunarken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na açılan davada ise bilirkişi raporu istendi.  Davultepe’de arazisi bulunanların avukatlığını yapan Kübra Erşahin, iki sevindirici haberi kamuoyu ile paylaştı. Davayı kaybettiğine yönelik yapılan haberleri yalanlayan Avukat Erşahin, davayı kaybetmediği bilakis kazanmaya doğru adımlar atıldığını kaydederek, “Danıştay Cumhuriyet Başsavcısı’ndan acele kamulaştırma kararının iptali gerektiğini ve keşif için bilirkişi gönderileceğine dair haber aldık” dedi ve müvekkillerine ve kamuoyuna yalan haberler verildiğini ileri sürdü. Davalarının henüz esasa geçmediğini fakat gelişmelerin iyi yönde olduğunu kaydeden Erşahin, “Bizim en önemli davamız 1/100 binlik davamız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na açtık bu davayı ve 1/1000’likler ve 5000’likler buna göre hazırlanır. Bizim 1/100 binlik davamızdan da bugün bilirkişi kararı çıktı. Yaklaşık 1000 kişi Mezitli Belediyesi’nde 1000’lik planlara itiraz etti. Şuan bu itirazlar Büyükşehir Belediyesi’nde ama komisyonlara daha çıkmadı. 5000’lik planlara da açılmış davalar var” dedi.

“HALKIN DİRENCİNİ KIRIP, PARA ALMAK İÇİN YALAN HABER YAYINLANIYOR”

‘Yürütmeyi durdurma talebimiz ret doldu, davayı kaybettiler’ diye verilen haberlerin asılsız olduğunun özellikle altını çizen Erşahin, “Bu haberleri halkın direncini kırmak için yapıyorlar, halkın bana olan güvenini zedelemek istiyorlar. Burası halkın isteği olmadan yapılabilecek bir yer değil, ancak halk rıza gösterirse yapılabilir. Neden? Çünkü para yok, maddi gelir yok. Bizim muhtarlarımıza haber geliyor karşı taraftan, halktan tapuları istendi. İpotek verip, bakanlıktan kredi çekileceği için şu an halkın direncini kırmaya çalışıyorlar.

“BEN BU İFTİRALARA KARŞI DA ŞİKAYET HAKKIMI KULLANACAĞIM”

Benim babam Davultepe’nin eski belediye başkanı, bu davalar bana geldiğinde benim akrabalarımın burada yeri olduğu için istemeden içinde buldum kendimi ve benim hakkımda bu davalardan milyonlar alıyor diye iddialar yayınladı. Ben bu davadan kimseden 1 lira avukatlık ücreti almadım, almak zorundaydım ama almadı. Ama bu karşı taraf bizim haklı davamızı sekteye uğratmak için ‘Avukat neden bu kadar çok uğraşıyor?’ diyerek halkı kandırmaya çalışıyor. Evet ben çok uğraşıyorum çünkü ben oralıyım ve orada yaşıyorum. Halk bana güveniyor, ben bu yüzden uğraşıyorum. Ben bu kadar çok uğraştığım için ‘Bu milyonlar topluyor’ diye haber yaptırıyorlar. Ben bu iftiralara karşı da şikayet hakkımı kullanacağım” diyerek açıklama yaptı. Kendisinin buradan para aldığına yönelik iddiaları yalanlayan Erşahin, “Babamın 1 metre tapulu arazisi yok burada” dedi.

Babası Ahmet Erşahin’in eskiden Davultepe’nin belediye başkanı olduğunu ve o zamanlar Davultepe’deki oto tamirci esnafını bir araya toplamak için 2006 yılında meclisten karar çıkarıldığını kaydeden Erşahin, “Bunun üstüne Mezitli’deki küçük sanayi sitesi kurulmuş. Bunu bizim davamızda çelişkiliymiş gibi, ‘Ahmet Erşahin zamanında istedi şimdi karşı çıkıyormuş’ gibi gösteriyorlar. Bunun üstüne bu küçük sanayi sitesi toplandı ve tek bir yere gönderildi. Biz tarım alanlarına geç, milletin tapulu arazilerine küçük sanayi sitesi yapın demedik” dedi.

“NEDEN TOROSLARA YA DA TECE’YE YAPILMIYOR?”

Yer seçimi hakkında Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) bir rapor hazırladığını belirten Erşahin, bu alanın yanlış olduğunu mühendis ve mimarlarında söylediğinin altını çizdi. Mersin’in tüm sanayş esnafı için yapılmak istenen bu sanayi sitesi için Toroslar’da kıraç yer olduğunu söyleyen Erşahin, “’Toroslar’da kıraç yer var, oraya yapın’ diyoruz. Tamam, Toroslar’a gitmek istemiyorsanız, Mezitli’de ihtiyaç var diyorsunuz ama burası 420 dönüm ve bütün Mersin’e yönelik proje. Mersin’e yönelik bir projeyse neden Toroslar’a gitmiyor? Mesela Toroslar’daki esnaflara Mezitli’de yapılacak Küçük Sanayi Sitesi’nden dükkan satıldı. Bu hukuka aykırı bir durum ama şimdi ‘Mezitli’deki esnaflar nasıl Toroslar’a gitsinler?’ diye propaganda yapılıyor. Toroslar’dan esnaf geliyordu. İllaki Mezitli’de yapılacaksa Mezitli’de de olsun ama buranın üzerinde hazine alanları var, bir sürü insanlar orayı işgal ediyor. Başka bir ranta gidiyor o devletin hazineleri ve bu alanın hemen üzerinde kıraç yerler burası ve özel mülkiyete konu değil ayrıca merkezden uzak. Tece’de yaklaşık 500 dönüm itiraz edilmeyen yer var. Oraya neden yapmıyorlar?” diye sordu.

NEDEN DAVULTEPE’DE ISRARCILAR?

“Buranın özelliği ne?” sorusunu yanıtlayan Erşahin, “Karşı tarafın menfaatleri için orada direniliyor. Vatandaşın özel mülkiyetinde tarım yaptığı bir yer. Burası eskiden de konut alanıydı ama vatandaş burayı tarım alanı yaptı. Burası imara açılmış ve buna da itiraz edeceğiz. Bizim az para aldığımız için itiraz ettiğimiz söyleniyor, hayır biz burada tarım yapmak istiyoruz.

Karayoluna 700 metre uzaklıkta, denize 1 km uzaklıkta, konum olarak çok değerli bir yer, şehrin merkezinde, dört bir tarafı imara açılmış bir yer. Burası çok değerli olduğu için göz diktiler. Bizim Davultepe’de şuan sanayi sitesi yapacakları yerin altında otel projesi var, şuan oraya otel yapılırsa sanayi sitesinin olması nasıl olacak? Bu çarpık kentleşmeye bir örnek. Madem orası tarım alanı nasıl sanayi sitesi olacak? 5 yıl sonra buraya ne olacak?” diye sordu.

HAYALİ DÜKKAN SATILIYOR İDDASI

Koperatifin hiçbir hukuki vasfı olmadan bu bölgeden hayali dükkan sattığını da iddia eden Erşahin, “Hayali dükkanlar satıyor ve para toplanıyor iddialarını duyuyoruz..  Bu hukuka aykırıdır. Benim müvekkillerim arazisi üzerinde hayali dükkan satıyorlar. Bunun hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Benim davalarım da devam ediyor zaten. Benim davamda dosyaların tarafı olmamasına rağmen muhtarlara mesaj gönderiyor ve benim davayı kaybettiğimi söylüyor. Halkın direncini kırmak için yapıyorlar bunu. Müvekkillerime davayı kaybettiniz diye mesajlar gitti ve benim bir sürü müvekkilim var hepsine açıklama yapamıyorum maalesef.  Ulusal ve yerelde ‘davayı kaybettiğimim’ şeklinde haberler yapacaklarını söylediler ve haberler yapıldı. Akabinde de aynı gün Danıştay’dan keşif kararı geldi” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner196

banner162

banner195