banner141
Öne Çıkanlar mersin haber MERSİN çocukhakları Çakacak Şanlıurfa

“Öğrenciler eğitim hakkından eşit faydalanamamıştır”

Eğitim-Sen Mersin Şubesi, eğitimde ve pandemide yaşanan son gelişmelerle ilgili Eğitim İzleme Kurulu olarak açıklamalarda bulundu.

“Öğrenciler eğitim hakkından eşit faydalanamamıştır”

Eğitim-Sen Mersin Şubesi Eğitim Ve Yüksek Öğretim Sekreteri Duygu Taner, eğitimde ve pandemide yaşanan son gelişmelerle ilgili açıklama yaparak, eğitimdeki sorun ve çözüm önerilerine değindi. Taner,  “Pandemi riskine karşı uzaktan eğitime geçilmesi ile kamusal bir hizmet olan ve her çocuğun eşit bir şekilde faydalanması gereken eğitim hakkına ulaşmak güçleşmiştir” dedi.

“ÖĞRENCİLER EĞİTİM HAKKINDAN EŞİT YARARLANMAMIŞTIR”

Taner, bir yılı aşkın süredir devam eden pandemi sürecinde hala bir milyonu aşkın çocuğun uzaktan eğitime erişemediğinin altını çizerek, “Eğitimde geçmişten günümüze birikerek artan sorunlar, eşitsizlik ve adaletsizlikler pandemi ile birlikte daha da derinleşmiş, çok sayıda çocuk eğitim hakkından eşit koşullarda yararlanamamıştır. Pandemi riskine karşı uzaktan eğitime geçilmesi ile kamusal bir hizmet olan ve her çocuğun eşit bir şekilde faydalanması gereken eğitim hakkına ulaşmak güçleşmiştir” dedi.

“BU TEDBİRLERİN İVEDİLİKLE HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Salgının hızının artması sonrasında hem Mersin genelinde hem de yüz yüze eğitim alanında ağır bir tabloyla karşı karşıya kalındığını ifade eden Taner,  “Mersin Eğitim İzleme Kurulu olarak; ‘Eğitime dair eğitim emekçilerinin, velilerimizin ve öğrencilerimizin sesi olmaya devam edeceğiz. Sorunların üzerini örtmek isteyen ve görmezden gelenlere karşı inatla herkese sorumluluklarını hatırlatıp, sorunun değil çözümün bir parçası olmanın mücadelesini vereceğiz’ şiarıyla halen alınmamış tedbirleri bir kez daha hatırlatarak tarihe not düşüyor ve bu tedbirlerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğini belirtiyoruz” diyerek tedbirleri şöyle sıraladı;

 •       17 Mayıs’tan sonra tüm kademelerde yüz yüze eğitimin sağlıklı ve güvenli biçimde yapılabilmesi için, aşı dâhil tüm önlemler alınmalı, uzaktan eğitim uygulamalarını kalıcı hale getirmek yerine, eğitime erişim başta olmak üzere yıllardır eğitimin çözüm 5 bekleyen temel sorunlarına, eşitsizliklere ve adaletsizliklere yoğunlaşılmalı, kalıcı çözümler üretilmelidir.

•        Öğretmen açığının kapatılması, yardımcı hizmetli personel istihdamı, maske ve hijyen malzemelerinin sağlanması, seyreltilmiş sınıflar, yeni öğretmen odaları, yeni öğretmen ve öğrenci tuvaletleri ve diğer fiziki düzenlemeler için acilen eğitime ek bütçe oluşturulmalıdır. • Eğitim emekçilerinin iki doz aşılanması süreci hızla tamamlanmalıdır.

•        Öğrencilerimizin üstün yararı için, eşitsizliklerin giderileceği bir telafi programı ve müfredat düzenlemesiyle birlikte LGS ve YKS uygun bir tarihe ertelenmelidir.

•        Seyreltilmiş sınıf uygulamasını ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılmamalıdır.

•        Maske ve hijyen malzemeleri konusunda sürekli ek takviyelerin yapılacağı bir düzenleme mutlaka planlanmalıdır.

•        Kalabalık okullarda, öğretmenler odası sayısının artırılması konusunda çalışma yürütülmelidir.

•        Kalabalık okullarda öğrenci ve öğretmen tuvalet sayılarının artırılması için çalışma yapılmalıdır. • Okullarda bir sağlık görevlisine gereksinme bulunmaktadır, bu ihtiyaca dönük çalışma yürütülmelidir.

•        Okullarda uygulanması gereken tedbirleri düzenli olarak denetleyecek ve eksikliklerin giderilmesi için çalışma yürütecek görevlendirmeler yapılmalıdır.

•        Eğitim bileşenlerinin sağlıklı ulaşımı için valilikler ve yerel yönetimlerle birlikte kapsamlı bir planlama hızla hayata geçirilmelidir.

•        Alınan önlemlerin kapsamı genişledikçe okullarımız kademeli olarak açılmalı, yaşamın tüm alanları kademeli bir şekilde normalleşme kapsamına alınmalıdır.

Haber: Ayşenur ÖNAL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner151

banner159