banner141
Öne Çıkanlar mersin haber Girişimcilik Eğitimi Sona Erdi Yolcu Otobüsünde Uyuşturucu Ele Geçirildi tarsus ak parti pratik haber

“ÖLÜMLERİ DURDURUN”

Mersin’de 7 sağlık örgütü, “Yaşam hakkımızdan vazgeçmiyoruz ölümleri durdurun diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen Mersin Tabip Odası, SES Mersin Şubesi, Mersin Diş Hekimleri Odası, Mersin Eczacı Odası, Mersin Aile Hekimleri Derneği, Genel Sağlık İş Mersin Şubesi ve Birlik Dayanışma Sendikası üyeleri, “Ölümleri durdurun” çağrısında bulundu.

“ÖLÜMLERİ DURDURUN”

“Yaşam hakkımızdan vazgeçmiyoruz” pankartının açıldığı açıklamada sağlık örgütleri adına Mersin Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Antmen konuştu. Pandeminin yoksulları ve işçileri vurduğunu söyleyen Antmen, “Her gün yurttaşların on binlercesini hasta eden pandemiyle ve pandeminin kötü yönetimiyle karşı karşıyayız. İktidar bilimin, meslek örgütlerinin sesine kulağını tıkamakta, sermayenin çıkarlarına uygun kararları uygulamaktadır. Bu tedbirler paketi halkı oyalama paketidir” dedi.

“BİLİMDIŞI BİR ANLAYIŞIN ÜRÜNÜDÜR”

“13 Nisan Çarşamba günü Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan iki haftalık “kısmi kapanma” 1 Mart’tan bu yana uygulanan “kontrolsüz normalleşememe” halinin ne denli başarısız olduğunun ifadesidir” diyen Başkan Antmen, “Yeni kısıtlamalar adı altında alınan önlemler de iktidarın pandemi sürecine dönük bilimdışı bir anlayışın ürünüdür. Alındığı söylenen önlemler, ölümleri durdurmayacak, sağlık çalışanlarının karşılaştığı zorlu koşulları değiştirmeyecektir. Pandemi yoksulları ve işçileri vurmaktadır. Her gün bir uçak dolusu yurttaşımızı toprağa veriyoruz. Her gün yurttaşların on binlercesini hasta eden pandemiyle ve pandeminin kötü yönetimiyle karşı karşıyayız. İktidar bilimin, meslek örgütlerinin sesine kulağını tıkamakta, sermayenin çıkarlarına uygun kararları uygulamaktadır. Bu tedbirler paketi halkı oyalama paketidir” dedi.

“TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI”

Başkan Antmen, “Bir yıldır her zaman olduğu gibi mesleğimizin ve meslek örgütümüzün üzerimize yüklediği sorumlulukla söylenmeyeni söylemeye, görünmeyeni görünür kılmaya çalıştık. Halk sağlığını önceleyen bilimsel bilgiler ışığında salgının ilk gününden itibaren Sağlık Bakanlığı ile görüşmeler talep ettik, randevu taleplerimize yanıt gelmedi. 50 metreye varan yazılar yazdık, cevap alamadık, medya aracılığıyla uyardık yapılması gerekenleri söyledik ama duyulmadık. Bugün buradayız çünkü duymama görmeme şansınız yok, bugün buradayız çünkü ölümleri görmeye tahammülümüz kalmadı, meslektaşlarımızın tükendiğine tanıklık etmeye tahammülümüz kalmadı. Bugün geldiğimiz noktada, eksik, yanlış, tutarsız politikalar, başarısız salgın yönetimi neticesinde kontrol altına alınamayan COVID-19 pandemisi üçüncü ve en büyük pikini yapıyor. Günlük vaka sayıları 60 bine dayandı, can kayıpları gerçek rakamların ancak üçte birini yansıtan resmi rakamlarda bile 250’yi aştı” ifadelerini kullandı.

“ÖLÜMLERİ DURDURUN!”

Hastanelerin COVID-19 hastalarıyla dolduğunu, yeni açılan servislerin dahi ihtiyacı karşılamaya yetmediğini, yoğun bakımlarda yer bulunmadığının altını çizen Antmen, “Her gün çaresizlik içinde yeni ölümlere tanıklık etmekten tükeniyoruz. Bu tablodan sadece COVID-19 hastaları değil, COVID-19 dışı hastalarımız da mağdur oluyor, ertelenemez sağlık sorunları için gereken hizmete ulaşamıyorlar. Mersin Sağlık Örgütleri olarak bugün, bu saatte iktidarı uyarmak, topluma çağrıda bulunmak için “yaşam hakkımızdan vazgeçmiyoruz! Ölümleri Durdurun!” diye haykırmak için Ankara’da Ulus Meydanı’nda, Mersin’de ve Türkiye’nin bütün illerinde de alanlardayız” diye konuştu.

“TTB BİLİMSEL SORUMLULUĞU ALMAYA HAZIRDIR”

“Sağlık örgütleri olarak iktidarı bir kere daha uyarıyoruz: Geç kaldınız, önlenebilir ölümleri önlemediniz” diyen Antmen her gün yüzlerce insanın hayatını kaybettiğini, son durumda acil adımların atılması gerektiğine vurgu yaparak bilim insanlarına çağrıda bulundu. Antmen çağrısında şu ifadelere yer verdi, “Verilerin kamuoyu ile paylaşılmadığı, bağımsız bilimsel çalışmaların engellendiği şartlarda sınırlı sayıda da olsa eldeki mevcut verileri ile ülkenin, bölgelerin, risk gruplarının özgün durumlarının gösterilmesi gerekir. Bilim insanları yayın üretme konusunda Bakanlığın çizdiği çerçevenin dışına çıkmalıdır; TTB bilimsel sorumluluğu almaya hazırdır.”

“BU ÇIĞLIK HEPİMİZİN”

Topluma da  çağrıda bulunularak, “Sosyal haklarımızın korunması; temel gıda, su, ısınma, barınma, temizlik ihtiyaçlarınızın karşılanması salgınla mücadelede iktidarın görevidir. Temiz hava, güneş ve fiziksel hareketliliğinizi sağlayacak alanlar ve düzenlemeler organize etmek yine iktidarın sorumluluğundadır. Ekonomik çıkarlar için sağlığımızı hiçe atarak çalıştırıldığımız işyeri ortamlarına gitmemeyi talep etmek en doğal sağlık hakkı talebimizdir. Hareketliliği azaltıp bulaşı önlememiz için ekonomik destek, zamanında aşılanma, şeffaf bilgi edinme yurttaşlık haklarımızdır. Uyarılarımıza rağmen yanlış sağlık politikalarında ısrar edilmesi, sosyal cinayettir. Toplumun ve sağlık çalışanlarının canını ve sağlığını riske atan vurdumduymazlığına daha fazla tahammülümüz kalmamıştır. Siyasi ve ekonomik çıkarları değil insanı önceleyin! Artık tükendik, söylenecek sözümüzü tükettik. Çığlığımızla buradayız. Bu çığlık hepimizin” denildi.

Haber: Gizem TOKKUZUN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner151

banner159