banner141
banner142
Öne Çıkanlar Mersin İdmanyurdu Beraberliğe Üzüldü 1. Mersin Uluslararası Tiyatro Festivali 2017 Kış Konseri verdi. mersin haber 10 Kasım

ÖLÜYORUZ YETMEDİ Mİ DAHA?

Dr. Soyer Şimşek’in vefatı ile yaşamını yitiren doktor sayısı 7’ye, sağlık emekçisi sayısı ise toplam 11’e yükseldi. Mersin Sağlık İl Müdürlüğü yaşamını yitiren sağlık çalışanları konusunda sessizliğini koruyor. Mersin’de Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren doktor ve hemşire sayısı artmaya devam ediyor. Son bir hafta içinde 7 doktor, 1 hemşire, 1 Anestezi Uzmanı, 1 Diş Hekimi ve 1 Eczacı olmak üzere toplam 11 sağlık çalışanının yaşamını yitirmesiyle sağlık çalışanlarının ağır iş yükü yeniden gündeme geldi. Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, artan doktor ölümlerine karşı araştırma çalışması başlattıklarını belirterek, “7’si doktor olmak üzere 11 sağlık çalışanı hayatını yitirdi. KHK’dan ihraç edilen 125 bin kişiden 20 bin’i sağlık çalışanı, bu nedenle sağlıkta personel eksikliğini hükümet yarattı” dedi.

ÖLÜYORUZ YETMEDİ Mİ DAHA?

Korona virüs can almaya devam ediyor. Mersin’de son bir hafta içerisinde 7 doktor, 1 hemşire, 1 Anestezi Uzmanı, 1 Diş Hekimi ve 1 Eczacı olmak üzere toplam 11 sağlık çalışanı yaşamını yitirdi. Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Emekçileri Sendikası yaptıkları açıklamada, “Günlük 6-7 saat çalışmaya da razıyız ama 12-24 saatlik çalışmalarla yoruyorlar insanları. Sağlık çalışanı ölümlerinin sebebinin de bu olduğunu düşünüyoruz. Hastalarla virüslülerle bir arada oldukları ve fazladan çalıştıkları için çok fazla sağlık çalışanı ölüyor” görüşünde bulundu.

Tüm dünya gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan korona virüs salgını sağlık emekçilerinin yaşamlarını  hedef almaya devam ediyor. Son bir haftada 11 sağlık çalışanının yaşamını yitirmesi üzerine gözler sağlık emekçilerine döndü. Mart 2020 tarihinden bu yana virüs ile mücadele eden sağlık çalışanları eleman yetersizliğinden dolayı artık iş yükü ağırlığından, sağlıklı beslenememe ve sağlık ekipmanlarının yetersizliğinden şikayetçi. Konu ile ilgili görüştüğümüz Tabip Odası ve SES Başkanları “Sağlık çalışanlarının iş yükünün hafifletilmesi için ya eleman alınmalı ya da 15 Temmuz 2016 yılında haksız yere kamudan men edilen 20 bin sağlık çalışanı yeniden görevlerine iade edilmeli” şeklinde ortak noktada buluşuyor.

“SAĞLIKTA PERSONEL EKSİKLİĞİNİ HÜKÜMET YARATTI”

Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, korona virüs salgını nedeniyle 7’si doktor olmak üzere 11 sağlık çalışanının hayatını yitirdiğini açıkladı. “Personel yetersizliği olduğu kesin” diyen Dr. Antmen, “15 Temmuzdan sonra 125 bin kamu çalışanını ihraç ettiler. Bunun 20 bin civarı sağlık çalışanı. O anlamda bunların yüzde 90’ı haklarında soruşturma olmayan sıkıntı yaşamayan insanlar. Sağlıkta personel eksikliğini hükümet yarattı. Mezun olup güvenlik soruşturmasından geçmeyenler de oldu.  Böylelikle personel açığını da kendileri yarattı “ şeklinde konuştu

“SAĞLIK ÇALIŞANI 24 SAAT ÇALIŞIYOR”

Sağlık Bakanlığı, KPSS’den yüksek puan almayanların da atamalarını gerçekleştirmediğine dikkat çeken Dr. Antmen,  “Doktorlar için KPSS geçerli değil ama diğer bütün sağlık çalışanları için geçerli.  KPSS puan barajını kendileri koyunca atamalar gerçekleşmiyor.  Atama olmayınca personel yetersizliği gündem oluyor. Günlük 6-7 saat çalışmaya da razıyız, ama insanları 12-24 saatlik çalışmalarla yoruyorlar. Sağlık çalışanı ölümlerinin sebebinin de bu olduğunu düşünüyoruz. Hastalarla virüslülerle bir arada oldukları ve fazladan çalıştıkları için çok fazla sağlık çalışanı ölüyor. Çözüm önerimiz ise, önlemlerin arttırılması gerekiyor. Kişisel donanımın arttırılması gerekiyor. Mesai saatlerinin azaltılması gerekiyor. Viral yükün azaltılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“İŞ YÜKÜ AĞIRLIĞI VİRÜSE YENİK DÜŞÜRÜYOR”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Eş Başkanı Dr. Zeki Sinan Doğan, sağlık çalışanlarının iş yükü ağırlığı başta olmak üzere, beslenme ve standart ekipmanlara ihtiyaç olduğunu belirterek; şöyle konuştu;  eleman yok. Bu nedenle dinleme saatlerinde dahi sağlık emekçileri çalışmak zorunda. 4 saat çalıştırmak ve 2 saat dinlendirmek için oraya fazladan sağlık emekçisi almanız gerekir. 2 saat veya 4 saat diyoruz dinlenecek olanların yerine bir diğer sağlık çalışanı ekibi gitmesi gerekir. Sorun Sağlık personeli yetersizdir.  Personel alımı veya dinleme saatleri ile ilgili bir planlama düşündüklerinde sanmıyorum.  İstense çözüm bulunur.  Çünkü atanmayı bekleyen binlerce sağlık emekçisi ve Doktor var. Ayrıca KHK ile haksız yere görevinden alınmış tecrübeli sağlık çalışanı var. Bunları derhal başlatmaları lazım.  Türkiye’nin pandemi ile ilgili tutumu gösteriyor ki 1-2 yılda biteceği görünmüyor. Çünkü bu tutumun bitmesi için Türkiye’nin yaklaşık olarak 65 milyon insanı aşılaması lazım. Bu 130 doz demektir. Daha 50 milyon dozun antlaşması yapıldı deniliyor.  Ama Türkiye ye getirilen aşı sayısı 3 milyon. Aşı getirilmesinde de problem var.” 

Çözüm önerilerimiz ise, sağlık çalışanları iş yükü ağırlığı nedeniyle çok virüse maruz kalıyorlar.  Bu nedenle Vücut direnci  otomatik olarak düşüyor. Çalışma saatleri azaltılmalıdır. Sağlık çalışanlarını çalışma koşulları ve psikolojik durumları düzeltilmesi lazım. Sağlık çalışanlarının çok iyi beslenmesi lazım.  Yemeklerde bunlara ekmek arası kaşar, marol veriyorlar. Beslenmede ilginç.  Öncelikler; eleman atayacaklar.  Beslenme koşulları iyileştirilmelidir. Çalışma saatleri düşürülecek.  Ekipmanlar standartlara uygun olması lazım.  Virüsten daha az etkilenmesi için bunların yapılması gerekir. Bu ekipmanların nasıl? kimler tarafından denetlendiği insanlara anlatmak lazım. Gelen Ekipmanlar gerçekten standartlara uygun mu? Koruyucu mu? Bunu bile bilmiyoruz. İnsanlara birer tulum veriyorlar. 2-3 maske veriyorlar. Bunlarla 8 belki 16 saat çalışması isteniyor. Zaten bunlar enfekte oluyor. Sağlığa ekipman verilmeli. Sana 1 tulum verdik 2 maske verdim bununla idare et denmemelidir. Filyasyondaki insanlar korkudan su içmiyorlar ki tuvalete gitmesinler. Neden? Çünkü bir tulum veriliyor. O Tulum çıkarıldığı an tekrardan giyilmez. Giyilmemeli.

“EK ÖDEMELER HİKAYE”

Sağlık Bakanı Fahrettin Kocasağlık çalışanları için ek ödeme yapılacağını ve bunun da tavandan ödeneceğini açıklamıştı. Peki sağlık çalışanlarına ne kadar ek ödeme yapıldı? Şeklindeki soruya Ses ve Tabip Odası Başkanları  “Ek ödemeler söylence” diyerek cevapladı.

Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen ise, sağlık çalışanlarına ek ödeme yapılmadığını söyledi. Dr. Antmen  “Kasım ayından beri hiçbir hastanede ek ödeme alınmadı.  En son ekim ayının ek ödemelerini yaptılar. İdarelere sorduruyoruz. Bakanlıklardan yazı bekliyorlar. Ama ödenmiyor” dedi.

Doktorların 10 gün istirahat alması halinde diplomasının iptal edileceği yönünde ellerinde bir bilginin olmadığını ifade eden Dr. Antmen, “ İzin tayin ve istifaların yasaklandığını biliyoruz. Yıllık izin ya da nöbet sonrası ve mazeret iznini yasakladılar. Tayinler yasaklandı.  Emeklilik yaşı gelip emekli olacakların da emekli olmaları yasaklandı.

SES Eş Başkanı Dr. Zeki Sinan Doğan ek ödemelerin bir hikaye olduğunu belirterek, “Döner sermayeden bir ödeme yapıldı.  Ama her yerde değil. Orada da bir karmaşa var. Sağlık emekçilerine ulaşmıyor. Yapılmıyor. Komik komik paralar ayda 100-150 alan sağlık emekçileri var. Bir de almayanlar.  Biz Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri olarak şunu söylüyoruz;  Pandemi süresince insanlar çift maaş verilmesini istiyoruz. Bilmem döner sermayeymiş, bilmem performansmış bunlardan uzak olarak maaş verilmelidir” dedi.

İŞTE O SAĞLIK EMEKÇİLERİ

Yıldırım’ın vefatı ile kentte yaşamını yitiren doktor sayısı 7’ye, sağlık emekçisi sayısı ise 9’a yükseldi. Covid-19 ile mücadele sürecinde kentte;  Erdinç  Şahin, Turgut Erkutlu, Nezih Aydoğan, Nuri Ocak, Kemal Aslan ve Doğan Yıldırım ile diş hekimi Şehmus Murat Pazarbaşı yaşamını yitiren doktorlar olurken, Tarsus Devlet Hastanesi'nde çalışan hemşir Kadir Salduz ile eczane teknisyeni Ramazan Öz de yine hayata gözlerini yuman sağlık emekçileri oldular.

HABER: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.