banner141
banner142
Öne Çıkanlar Mersinde Kadınlar Mersinde Hırsızlık Şebekesine Darbe Muhsin Ertuğrul Mersinde Kardeş Cinayeti Nabi Avcı

Özür dilemeli!

SRS Medya Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Koç, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın haddini aştığını söyledi.

Özür dilemeli!
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumunda mahkeme tarafından yıkım kararı verilmesine rağmen Mezitli Belediyesi tarafından yıkılmayan ‘Yalı Evleri’ tartışılmış, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ise haberi gündeme getiren Gazetemizi hedef almıştı. Tarhan’a düzenlediği basın toplantısı ile cevap veren Sinan Koç, “Basına görevini öğretiyor. Basına yani bizim kuruluşumuza şehri yönettiğini söylüyor. Bizim böyle bir iddiamız yok. Ancak şehirde olan anormallikleri, hukuksuzlukları, yanlışlıkları; gazetemizde, radyomuzda yazmakla mükellefiz ve bunu yapacağız” dedi.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın gazetemizin konuyla ilgili yaptığı haberlere ilişkin olarak söylediği, “Gazete demeye dilim varmıyor, birileri servis yapıyor” gibi söylemleri üzerine SRS Medya Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Koç ve haberde imzası bulunan Gazetemiz editörü ve Radyo Sinko Genel Yayın Müdürü Meltem Ahatoğlu, Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması yaptı.

Sinan Koç, Tarhan’ın açıklamasına ilişkin olarak “Geçen hafta Cuma günü Büyükşehir Meclis’inde yaşanan bir hadiseden dolayı sizlere bir açıklama yapma zorunluluğu doğdu. Meclis’te gündem ile ilgili bir madde üzerinde tartışma yaşanırken, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın gazetemizle ilgili mesnetsiz ve saygısızca ithamlarda bulunmasından dolayı bize cevap hakkı doğdu” dedi.

Tarhan’ın Mersin Büyükşehir Belediye Meclis’inde gazetemiz hakkında söylediği sözlerin de izlendiği açıklamada Koç, “Bu arkadaşımızın açıklamalarıyla birçok gaf yaptığı aleni şekilde ortada” ifadesini kullandı.


 Koç açıklamalarına şöyle devam etti: “Basına görevini öğretiyor. Basına yani bizim kuruluşumuza şehri yönettiğini söylüyor. Bizim böyle bir iddiamız yok. Ancak şehirde olan anormallikleri, hukuksuzlukları, yanlışlıkları; gazetemizde, radyomuzda yazmakla mükellefiz ve bunu yapacağız. Başkan Tarhan bundan neden rahatsız olmuş bu da ayrı bir muamma. Diğer taraftan ‘Bilgi sızdırılıyor’ diyor. Bu söylemiyle Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan birçok insanı da bu açıklamasıyla töhmet altında bırakıyor. Peki nereden biliyorsunuz bilgi sızdırıldığını? Demek ki siz de o kanalı kullanıyorsunuz. Bu şahıs gazetecilikten ziyade belediyeciliği tam manasıyla öğrensin. ‘Oranın yıkım ücreti halkın cebinden çıkacak’ diyerek ajitasyon yapıyor. Yıkımın bedeli neden halktan çıksın ki oradaki müteahhit firma orayı yapmış gitmiş diye yanına kar mı kalacak. Yasa var kanun var. Halkın kullanacağı yolu kişi gasp etmiş kendi çıkarı için kendine dahil etmiş. Ayrıca bu haberle yalı evlerinin yıkımına biz karar vermedik. Kendi ile ilgili geçmiş günlerde bahsettiği otogarla ilgili sorunları var diyor. Bizim sorunlarımızın basınla ilgili ve kendi kişisel durumuyla alakası yok. Burada bütün belediyeler ve daha önce mensubu olduğum parti ile de ilgili bir sorun varsa yazılır. Siyasi ilişkimiz ayrı ticaret ilişkimiz ayrı basın ile ilgili kuruluşlarımızın görevi apayrı konular. Kalkıp da burada ajitasyon yapıp otogar ile ilgili sorunları var demek ayrı bir saçmalık. Otogar ile ilgili bir sorunumuz yok. Otogar şehrin ve esnafın genel bir sorunudur. Kendisine gidip bu sorunu çözün diye şahsi bir talebimiz yok. Tüm siyasi partilere zaman zaman gidilmiş buradaki sorun dile getirilmiş. Şehir adına esnaf adına isteğimiz olmuş. Şahsi hiçbir beklentimiz yok Bunu orda dile getirterek kendi eksikliğini yasallaştırmaya çalışması ayrı bir sorun.  Diğer taraftan bu iş bumerang gibi döner gelir diyor, koruma istediler diyor. Bizim öyle bir talebimiz varsa da bundan niye rahatsız olmuş? Bu devletin kanunları, yasaları var. Mevcut işletmeci firmayla esnaflar adına birlikte yol gittik yaşamış olduğumuz süreçte kendisinin işletme ve uygulamalarını doğru bulmadığımız için yollarımızı ayırdık ama kendileri ile düşman değiliz. Marifetmiş gibi dün böyle bugün böyle demek doğru değil. İnsan geliyor kardeşi ile ticaret yapıyor ve yolunu ayırıyor. Bunu koz olarak kullanması çok ayıp”

SİZİN HADDİNİZE DEĞİL

Sinan Koç, Neşet Tarhan’ın “Gazete demeye dilim varmıyor” dediği İmece Gazetesi ile ilgili açıklamalara dair ise şunları söyledi: “Bizleri kastederek gazete demeye dilim varmıyor diyor. Bunu söylemek onun haddine değil. Bir gazetenin gazete olup olmadığını söylemek bir basın mensubunun basın mensubu olup olmadığını söylemek onun haddine değil. Bunun kararını halk verir. Basın adına saygısızlık yaptığını düşünüyorum. Neşet Tarhan’ın bir diğer saygısızlığı; otogarın işletmeciliğini yapan firmanın sahibi arkadaşımız, kendi mensubu olduğu parti meclis üyeleri hakkında bir rüşvet olayının, istendiği gibi iddiaları dile getirdi. Kamuoyu takip ediyor ve basında yer aldı. Burada bu arkadaşımız (Otogar işletmecisi) böylesi bir talebi olduğundan bizim de olaya dâhil olduğumuzu savcılığa bildirerek bizi şahit olarak yazdırdı.  Ben ve kardeşim Allah korkusu olan insanlarız. Biz de gidip orada bir rüşvet olayına tanık olmadığımıza dair ifade verdik. Bu arkadaşımızın dediği gibi Meclis’te gündemin dışında hiç alakası olmayan bir şekilde bizim gazetemize basın kuruluşumuza verip veriştireceğine biz onun baktığı düşündüğü gözden bakmış olsaydık derdik ki bu arkadaştan rüşvet istedi. Bizim eğer kendisiyle şahsi bir sorunumuz olsa derdik ki ‘Evet bu olay bizim yanımızda oldu’ bu sebeple biz de o yönde ifade verirdik. Ama böyle bir şey yok. Biz doğru neyse onu yerine getirmekle mükellefiz. Bu şahsileştirme meselesinin doğru olmadığını düşünüyorum. Belediye başkanları hizmetle mükelleftirler. Yapmaları gereken şey hizmettir. Oradaki yapmış olduğu açıklamalar çok manidardır. Bu sebeple özür dilemesi gerekiyor. Yasal anlamda da her şeyi yapacağız.”

GAZETENİN KAPISINA KİLİT VURURUZ!

Haberde imzası bulunan Gazetemiz editörü ve Radyo Sinko Genel Yayın müdürü Meltem Ahatoğlu ise, haber sürecini anlatarak “Bundan altı ay önce Mersin İmece Gazetesinde ‘Belediye destekli kaçak yalı evleri’ başlıklı bir manşet attık. Benim imzam olan bir haberdi. Bu haberden sonra haksız ve asılsız iftiralara maruz kaldık. Bunun son örneği de Büyükşehir Meclis’inde yaşandı” dedi. 

Ahatoğlu sözlerini şöyle sürdürdü, “Başkan Neşet Tarhan dedi ki ‘Bir gazete var, gazete demeye dilim varmıyor. Bu kenti bu gazete yönetecekse onlar yönetsin.’  Açıkçası bu ifade, hoş bir ifade değildir. Haberin süreci şöyledir:Mezitli Belediyesi devletin yolunu encümen kararıyla vatandaşın arsasını kamuya dahil ediyor. Vatandaş müteahhit ile anlaşıyor. Müteahhit kıyı kenar çizgisi ve şehircilik ilkelerini çiğneyerek lüks yalı evleri yapıyor. Konu mahkemeye gidiyor. Mahkeme yıkım kararı veriyor. Daha sonra Danıştay da yıkın diyor. O dönemden beri belediye başkanları kesinleşmiş mahkeme kararlarına rağmen yıkacak paramız yok diyor ve yıkmıyor.

Biz haberi yaparken mahkeme ve Danıştay kararlarını yazdık. Mahkeme yıkın diyor fakat belediye yıkmıyor. Bir de dükkanlara ruhsat verdiği iddia ediliyor dedik. Konu Büyükşehir Meclisi’nde de gündeme geldi ve yıkım kararı alındı. Fakat maalesef, Başkan Tarhan hıncını gazeteden çıkarıyor. Yıkım kararını gazete vermedi, gazete sadece yıkım kararını yazdı. Bugüne kadar İmece Gazetesinde Mezitli ile ilgili bir haber çıktığında Neşet Tarhan’ın bizim tarafından aranmadığı hiç olmamıştır. Her defasında arayıp kendisinden görüş istemişizdir. Cevap hakkı doğmuştur. Neşet Tarhan diyor ki “Yerelde de ulusalda da şantaj yapan gazeteler var” diyor. Şantaj yapan gazeteler var derken biz bunu bizim gazetemizle ilgili söylemediğini umuyoruz. Mersin İmece gazetesinin ne geçmişinde ne bugününde ne de geleceğinde şantaj ve yalan haber olmamıştır, olmayacaktır.  Eğer bunları İmece Gazetesi hakkında söylediyse biz iddiasını ispata davet ediyoruz. Eğer ki İmece Gazetesi’nin ve bir gazete çalışanımızın şahsınıza ya da belediyenize bu yönde yaklaşımı söz konusu ise; biz hep birlikte gazeteyi kapatır, kapısına kilit vururuz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.