Öne Çıkanlar Gümrük İşletmelerinin Etkileri Masaya Yatırıldı Sertavul Kurban Bayramında İlçelerin Yanı Sıra Belde ve Köyleri Ziyaret Etti Başkan Kocamaz nazımhikmet

RUS NÜKLEER UZMANI “YENİLENEBİLİR ENERJİ MALİYETLİ VE ARAZİYİ İŞGAL EDİYOR”

Türkiye'nin ilk nükleer santrali Akkuyu NGS’nin Medya Seminer Programı’nda Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Roman Fomin, yenilenebilir enerjiye çok büyük bir yatırım gerektiğini ve araziyi işgal ettiğini belirterek, “Atom enerjisi,  yeşil enerji türünde bir enerjidir. Doğamıza ve bioçeşitliliğe zarar vermiyor” dedi.

RUS NÜKLEER UZMANI “YENİLENEBİLİR ENERJİ MALİYETLİ VE ARAZİYİ İŞGAL EDİYOR”

Gökhan KURT

TÜRKİYE ENERJİ ENDÜSTRİSİ; “YENİLENEBİLİR ENERJİ, DOĞALGAZ VE KÖMÜR KADAR UCUZ”

Oysaki geçen Ocak ayından Deloitte Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Endüstrisi Lideri Elif Düşmez Tek, yenilenebilir enerji kaynaklarının maliyetinin artık doğalgaz ve kömür kadar ucuz olduğunu açıklamıştı. Öte yandan, programa katılan gazeteciler, seminerden tatmin olduklarını ve birkaç basın mensubu ise soru-cevap kısmının sadece 15 dakika gibi kısa tutmalarına tepki gösterdi.

Gökhan KURT

Rosatom ve Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından Mersin Arkeoloji Müzesinde akademisyen ve nükleer uzmanların katıldığı  ‘’Medya Seminer Programı’ düzenledi. Programa, Rosatom CEO'su Alexander Voronkov, Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Roman Fomin, Haceetepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Do. Dr. Şule Ergün ile nükleer santral uzmanları ve çok sayıda gazeteci katıldı. Seminer kapsamında uzmanlar,  nükleer enerji kaynakları, iklim ve sosyal yapı üzerindeki etkileri, Nükleer Santral güvenlik sistemlerini medya mensuplarına anlattı.

CEO; “PROJEYE ORTAK OLMAKTAN GURUR DUYUYORUZ”

Rusya'daki Novovoronej Nükleer Santrali'nin Akkuyu NGS için bir referans olduğunu kaydeden Alexander  Voronkov, "III+ teknolojisi ile imal edilmiş Novovoronej Nükleer Santrali, Akkuyu için referans noktasıdır. Pasif ve aktif güvenlik kontrollerinin tamamını içermektedir. Bunlar uluslararası kuruluşlar tarafından onaylanmış güvenlik önlemleridir. Türkiye Cumhuriyeti'nin bu ulusal çaptaki projesine ortak olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

“ATOM ENERJİSİ,  YEŞİL ENERJİ TÜRÜNDE BİR ENERJİDİR”

Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Roman Fomin ise, “Birkaç şehir efsanelerine değinmek istiyorum. Nükleerin olduğu bölgede kanser hasta sayısında artış olduğunu söyleniliyor. Bu tamamen yanlıştır. Atom enerjisi,  yeşil enerji türünde bir enerjidir. Doğamıza ve bioçeşitliliğe zarar vermiyor. Radyoaktif su denize dökülüyor biocanlılar zehirleniyor söylentisi de var. Bu bilgi de yanlış. Denize akıtılacak su soğuk su. Kimyasallara tabi tutulmamış bir sudur. Yani denizdeki canlılara herhangi bir zararlı etkisi yoktur” ifadelerini kullandı.

“RÜZGAR ENERJİSİ ARAZİYİ İŞGAL EDİYOR”

Yenilenebilir enerjinin çok büyük bir yatırım gerektiğini savunan Fomin, “Yenilenebilir enerjinin kapladığı alan nükleere göre daha fazla. Örneğin rüzgâr enerjisi de öyle ve araziyi işgal ediyor. HES’lerde doğaya zarar veriyor. Nükleer santral, son derece güvenlik sistemleriyle donanıyor. santral,9 derece şiddetindeki depreme dayanaklı olarak inşa ediliyor.  Bunun yanı sıra NGS, yerli halka iş istihdamı da sağlıyor” şeklinde konuştu.

“AKKUYU NGS 9 ŞİDDETİNDEKİ DEPREME DAYANAKLI”

İnşası devam eden Akkuuyu Nükleer Santrali ile ilgili güvenlik bilgiler ise şu şekilde anlatıldı; “Uçak çarpışmasına ve dış patlamalara son derece dayanaklı olduğu bildirilen santralin maksimum 9 şiddetindeki depreme dayanaklı olduğunu ifade edildi. Kar, buz ve şiddetli rüzgar gibi doğa olaylarına da dayanıklığı santralin su baskını ile tsunami gibi afet olaylarına da son derece güvenlikli olduğu söylenildi.

Açıklama ve bilgilendirmenin ardından gazeteciler, santral ile ilgili soru ve endişelerini uzmanlara bildirdi. Toplantıda birçok gazeteci sorularına verilen cevaplara tatmin olduklarını söylerken bazıları ise soru-cevap bölümünün 15 dakika olmasına tepki gösterdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.