banner141
banner148
Öne Çıkanlar Eski Belediye Meclis Üyesine Maskeli İnfaz Güzeloğlu Alaköprü Barajı Deniz Geçişi İsale Hattı İnşaatını İnceledi Haber Doğru Gezi Eylemcilerinin Davası Ertelendi Veliler Alkışlarla Destek Verdi

SİNAN MUŞLU; “ÜNİVERSİTELER ŞİRKET DEĞİLDİR”

Mersin Eğitim-Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu, Kanun Hükmünde Kararname(KHK)’de yayınlanan rektörlerde profesör şartı aranmayacağıyla ilgili yaptığı açıklamada, mevcut iktidarın bilime inanan, sorgulayan insanların yetişmesini istemediği söyledi. Muşlu, “Yeni sistemle beraber cumhurbaşkanı içerden ve dışarıdan istediği kişiyi üniversitelere rektör olarak atayabilir. Üniversitelere bir şirket mantığıyla yaklaşılması doğru değildir” dedi.

SİNAN MUŞLU; “ÜNİVERSİTELER ŞİRKET DEĞİLDİR”

Geçen hafta yayımlanan 703 nolu KHK’yla Cumhurbaşkanı tarafından atanacak rektörlerin profesör olması şartı kaldırıldı. Bu kararla ilgili değerlendirmelerde bulunan Mersin Eğitim-Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu, “Bu yönetim ve yöntem ile üniversiteleri bir şirket gibi algılama ve üniversitelere dışarıdan veya içerden yönetim şeklini kendisi ne yakın bulduğu kişileri atayabilme yetkisini tanımış oluyor. Şimdi yeni kararla birlikte rektör atama şartı olan bir unvana da ihtiyaç kalmadı. Ben istediğim kişiyi üniversitede rektör olarak atayabilirim. Bunun anlamı nedir? Bunun anlamı profesyonel yönetimdir. Peki, üniversite bir şirket midir? Değildir. Evet bir döner sermayesi var, bir mali özerkliğe sahip olmalıdır, bilimsel özerkliğe sahip olmalıdır,idari özerkliğe sahip olmalıdır. Biz yıllarca zaten üniversitelerde özerkliği savunduk. YÖK’ün kaldırılması ve bunun yerine üniversitelerin özerk olmasını istedik” ifadelerini kullandı.

“YENİ YÖNETİMİN DÜNYADA HİÇBİR ÖRNEĞİ YOK”

Yeni cumhurbaşkanı hükümet sisteminin dünyada hiçbir örneği bulunmayan bir Türk tipi başkanlık sistemi olduğunu dile getiren Muşlu, “Yeni yönetim, sadece üniversiteler açısından değil birçok kurum, kuruluş açısından tüm yetkiyi cumhurbaşkanına bırakan bir sistemdir. Parlamenter sistem dediğimiz bir önceki sistem ise AKP’nin yaklaşık 16 yıllık iktidarı giderek tek parti sistemine dönüştürmesi ve herhangi bir liyakat arayışına girmeden yandaşları atama yönünde bir çare içerisine girmesi bugün geldiğimiz sistemin aslında altyapısıdır” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTELER BİLİM YUVASI OLMAKTAN ÇIKIYOR”

Üniversitelerin bilim yuvası olmaktan çıktığını vurgulayan Muşlu, üniversitelerin gençlerin özgürce düşündüğü alanlardan uzaklaştığını söyledi. Muşlu sözlerine şu şekilde devam etti; “Üniversitelerin değimiz gibi bilim yuvası olması gerekiyor. Fakat mevcut iktidarla beraber anlaşılıyor ki üniversiteler böyle alanlar olmaktan çıkartılmak isteniyor. Bunun sebebi de bilime inanan sorgulayan insanların yetişmesini istenmemesidir. Bunun yerine sorgulamadan itaat eden, bilim yerine dini temel alan, hukuk yerine dini kuralları temel alan nesillerin yetişmesini istiyorlar.”

“7 KİŞİLİK OHAL KOMİSYONU BİNLERCE KİŞİ HAKKINDA KARAR VERİYOR”

Yayımlanan son KHK ile 21 Eğitim Sen üyesinin ihraç edildiğini belirten Muşlu, KHK’larla birlikte bu ülkede hak aramanın, adalet ve hukukun bittiğini söyledi. Muşlu “Mahkemeye başvuruyoruz, mahkeme bize yetkisiziz diyor. Kime başvuracağız? OHAL komisyonuna mı? 7 kişilik OHAL komisyonu binlerce kişi hakkında karar veriyor. Yani ülkede maalesef bu ihraçlar hak aramanın, adaletin, hukukun bittiğinin göstergesidir” şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.