banner141
Öne Çıkanlar mersin haber Mersinde Akdeniz Anemisi Anlatıldı Hafta Sonu Forum Mersinde Aşure İkramı Yapılacak Mezitli Belediyesi 3 Bin 500 Kişiye Aşure Dağıttı mersin gündem

"SİZ SAVAŞTIKÇA BİZ ÖLÜYORUZ”

Mersin Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Sihem Kakeh Dünya Çocuk Hakları Günü’nde büyüklere seslendi.  Kakeh, “savaşmayın! Siz savaştıkça çocuklar ölüyor” dedi.

"SİZ SAVAŞTIKÇA BİZ ÖLÜYORUZ”


 

Mersin Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Siham Kakeh, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününde, Kakeh , “Çocukların sesi olduğum için mutluyum” diyerek başladığı konuşmasında “savaşmayın! Siz savaştıkça çocuklar ölüyor” diye büyüklere serzenişte bulundu.

 Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 20 Kasım 1989’da kabul edilen Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin imzalanmasının ardından kutlanmaya başlanan 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında Mersin Çocuk Hakları Derneği ve Mersin Kent Konseyi Çocuk Meclisi basın açıklaması düzenledi.

“SAVAŞMAYIN! SİZ SAVAŞTIKÇA ÇOCUKLAR ÖLÜYOR”

Mersin Kent Konseyi Çocuk Meclisi adına açıklama yapan  Sihem Kakeh, savaşta çocukların hayatlarını kaybettiklerine dikkat çekti. Çocukların sesi olarak savaşlara karşı olduklarının altını çizen Kakeh şöyle konuştu; “Savaşmayın! Siz savaştıkça çocuklar ölüyor. Savaşta kaybedenlerin hep çocuklar olduğunu biliyoruz. Biz çocuklara sevgiyle yaklaşın! Siz sevgiyle yaklaştıkça, biz sevgi büyütürüz.  Dünyaya sığmayacak kadar büyütürüz, sığdıramadığımızı da evrene yollarız. Sağlıklı yetişmemiz için sağlık hizmetlerine erişimimizi kolaylaştırın. Bizi istismar ve ihmallerden koruyun. Çocuk haklarını eksiksiz olarak bizlere öğretin. Biz bunları öğrendikçe gelecekte demokratik değerleri önemser, hak hukuk ve adaleti sahipleniriz. Bu dünya sadece biz insanların değildir. Çocuk yaşlarımızda olsak da biliyoruz ki, bu dünyada, insanlar kadar diğer canlıların da hakkı vardır. Siz büyükler dünyayı çok yıprattınız. Yıpranmamış bir dünyayı çocuklarımız ve torunlarımız da görebilsin istiyoruz. Bize devredeceğiniz dünyayı gelecek kuşaklara aynı şekilde devretmeye söz veriyoruz. Bir de kavga etmeyin lütfen!” ifadelerini kullandı.

 “MİLYONLARCA ÇOCUK YOKSULLUK YÜZÜNE İHMAL EDİLMEKTE!”

Mersin Çocuk Hakları Derneği Başkanı Sabahat Aslan ise, “Dünyada ve Ülkemizde uygulanan neoliberal politikaların sonucunda artan işsizliğin, yoksulluğun, eğitimsizliğin, gelir dağılımındaki adaletsizliğin ve dengesizliğin, göçün, yasal düzenlemelerin yetersizliği, hızlı nüfus artışı ve sosyal devletin tasfiye edilmesi, çocuk haklarının ihlal edilmesine neden olmaktadır” dedi.

“Günümüzde ekonomik krizin, açlığın, eğitimsizliğin, şiddetin, savaşların her türlü ihmalin ve istismarın bedelini çok ağır bir şekilde çocuklar ödemektedirler. Tüm dünyada çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlalleri ne yazık ki devam ediyor. Milyonlarca çocuk yoksulluk yüzünden ihmal edilmekte ve istismara uğramaktadır” diyen Mersin Çocuk Hakları Derneği Başkanı Sabahat Aslan, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Ülkemizde de çocuklar, dünyadaki tüm çocuklarla birlikte aynı sorunlarla, her türlü hak ihlalleriyle ve suistimallerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Maalesef son zamanlarda çocuk istismarları Ülkemizin gündemine oturmuştur. Çocuklarda erken yaş evliliklerin sayısı artmış olup, bu durumdan kız çocukları olumsuz etkilenmiştir ve kız çocukları eğitim hakkından yeterince faydalanamamaktadır. Laik ve demokratik eğitim sisteminden yavaş yavaş vazgeçilme çalışmaları hızlandırılmıştır. Eğitim sisteminin bir karmaşa sistemine dönüşmesi yüzünden çocukların eğitim hakkı gasp edilmektedir”

“Ülkemizde milyonlarca çocuk sokaklarda çalışmaktadır”

 Aslan, “Çocuk Hakları Sözleşmesi, Çocuk sağlığını ve eğitimini tehlikeye sokacak fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişmesini engelleyecek hiç bir işe zorlanmayacağını ifade etmesine rağmen Ülkemizde milyonlarca çocuk ağır işlerde ve sokaklarda çalışmak zorunda bırakıldığını söyledi.

Aslan şöyle konuştu; “Çoğu kentlerde hava ve gıda kirliliği yüzünden çocuklar sağlıksız ortamlarda yaşamak zorunda bırakılmıştır. Kentlerin sağlıksız planlanmaları nedeniyle çocukların sosyal yaşamdan izole edilmesine neden olmaktadır. Ülkemizde maalesef Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Çocuk Koruma Kanununu yeterince uygulanmamaktadır. Ülkemizi yönetenler Çocukları özel olarak korumak, güvenceye almak, eğitim olanaklarından yararlanmalarını, fırsat eşitliği sağlamak, temel eğitimleri ücretsiz olarak karşılamak, fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlıklarını korumak, ekonomik amaçlı etkinliklerde her türlü sömürüye karşı korunmaları doğrultusunda gerekli her türlü önlemi almak zorundadır.”

HABER: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.