banner141
banner148
Öne Çıkanlar Eski Belediye Meclis Üyesine Maskeli İnfaz Güzeloğlu Alaköprü Barajı Deniz Geçişi İsale Hattı İnşaatını İnceledi Haber Doğru Gezi Eylemcilerinin Davası Ertelendi Veliler Alkışlarla Destek Verdi

"SOSYAL HİZMETLER “EV ZİYARETİ” ÖRTÜSÜ ALTINDA İKTİDARA OY TOPLUYOR"

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şubesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 81 İl Müdürlüklerine yazı göndererek Ramazan ayı boyunca, Bakanlığın yardım verdiği kişileri ziyaret etme talimatı verdiğini söyledi.  Şube Eş Başkanı Yılmaz Bozkurt, bakanlığın personelleri bu amaçla çalışmaya yönlendirerek ‘Ev ziyareti’ örtüsü altından iktidara oy topladıklarını ifade etti.

"SOSYAL HİZMETLER “EV ZİYARETİ” ÖRTÜSÜ ALTINDA İKTİDARA OY TOPLUYOR"

“BAKANLIK SEÇİM ÇALIŞMALARINA ALET EDİLMEK İSTENMEKTE”

SES Mersin Şubesi düzenlediği basın toplantısında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın hizmet alanlarına seçmen olarak yaklaşıldığını ve oy hesabı güdüldüklerini söyleyerek sert tepki gösterdi. Şube Eş Başkanı Yılmaz Bozkurt, “Şimdi, yeni ve kritik bir seçim dönemine girmişken üzülerek görüyoruz ki sosyal hizmetleri sunmakla mükellef Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın tüm kurumsal olanakları ve hizmet zorunlulukları, iktidarda olan AKP lehine bir seçim propagandası aracına dönüştürülmek istenmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı seçim çalışmalarına alet edilmek istenmekte; kurum çalışanları bir parti için çalışmaya zorlanmakta; hizmet alanlar hak sahibi olmaktan çıkartılarak "seçmen" olarak görülmekte ve hizmetlerin oya çevrilme hesabı yapılmaktadır. Görülen odur ki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı için önemli olan sosyal hizmete ihtiyaç duyan kesimler değil muhtaç kesimlere yapılan yardımların kendilerine oy olarak dönmesi hesabıdır” dedi.

“BAKANLIKTAN 81 İL MÜDÜRLÜĞÜNE TALİMAT”

Bakanlığın 81 il müdürlüklerine yazıyla talimat gönderdiğini belirten Bozkurt, “Bu yazıda, Ramazan ayı boyunca, yani seçimlerden önceki bir ay boyunca, Bakanlığın yardım verdiği kişileri ziyaret etme talimatı vermiştir. İl müdürlüklerine gönderilen genelgede, Ramazan ayı dolayısıyla "Koruyucu aileler, evde bakım hizmeti alanlar, sosyal ve ekonomik destek hizmeti alanlar, kadın hizmetleri kuruluşlarından destek almış olanlar ile hizmet alanımızda bulunan kırılgan nüfusun yaşadığı mahalle ve semtlerde bulunan hanelere bir erkek ve bir kadından oluşan ekiplerce hane ziyaretleri yapılacaktır" denilmiştir. Aynı talimatla ziyaret ekiplerinde il müdürlüğü ve kuruluşlarda çalışan yöneticiler ile kadrolu, 4D ve ek ders karşılığı çalışanlar dâhil tüm personelin yer alması, ekiplerin günlük en az 10 haneye gitmesi ve hane halkındaki fertlerin tümüyle birebir görüşmeler yapılması istenmektedir. Yerel kaynaklardan gelecek şikayet ve taleplere anında müdahale edebilecek acil müdahale ekipleri oluşturulması, müdahalelerin hızlı gerçekleşmesi için whatsapp gurubu dahil her türlü iletişim mekanizmasının oluşturulacağı ifade edilmiş; nitekim bu çalışmanın özel olarak takip edileceği bildirilmiş; takip için ayrı bir mail adresi açılmış ve çalışanlar için Bakanlık internet sisteminde “Hane Ziyaret” adı ile bir modül açılmıştır”

“BUNUN SORUMLUSU BAKAN FATMA BETÜL SAYAN KAYA’DIR”

Bakanlığın iktidara oy topladıklarını dile getiren Bozkurt, “ Üstelik bu talimat, kurumsal bir plana dayanmadığı için "Bakanlığın diğer tüm işlerinin" askıya alınmasını getirmektedir. Bakanlığın hizmet kapsamı, personeli mevcut iş yükü de düşünüldüğünde korunmaya muhtaç durumdaki engelli, yaşlı, çocuk, kadın ve ihtiyaç duyanlara yönelik işlemleri ivedilikle yürütmesi gereken kadroların, ellerinde bekleyen vakalara hizmet modellerini uygulamak yerine, mesailerinin yarısını “ev ziyareti” örtüsü altında iktidara oy toplamaya yönlendirildikleri anlaşılmaktadır. İfade etmek zorundayız ki Bakanlık çalışanlarının “zorunlu ev ziyaretleri” sebebiyle ellerinde bulunan vakalarla ilgilenememelerinden ötürü yaşanacak her türlü mağduriyetin bütün sorumlusu bu talimatı veren ve onaylayan her kademede yöneticidir; Bakan Fatma Betül SAYAN KAYA’dır” diye konuştu.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Son olarak Yılmaz Bozkurt, “Din, dil, ırk, siyasi görüş ayrımı yapılmadan herkese sosyal hizmet verilmelidir. Bu, ‘Sosyal Devlet’ olmanın gereğidir. Bu hizmetler ve yardımlar TBMM’sinin çıkardığı kanunlara istinaden yapılmaktadır ve yardımlar iktidar partisinin cebinden değil halkın ödediği vergilerden karşılanmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da sosyal hizmet politikalarının yürütüldüğü bakanlıktır. Sosyal devletlerin yurttaşlarına yönelik yaptığı her çalışma, o devletin zorunlu çalışmasıdır. Hizmet alanlara "seçmen" olarak yaklaşılamaz, oy hesabı güdülemez, seçmen açık ya da örtülü tehdit edilemez; Bakanlık personeli bu amaçla çalışmaya yönlendirilemez. Bakanlık yetkilileri verdikleri bu talimatla ve bu çalışma ile suç işlemektedir.  Buradan açıkça şunu belirtiyoruz ki bu durumun takipçisi olacağız, hizmet alanlara bu türden tehdit ve şantaj yoluyla giden ve tespit edilen görevlilerle ilgili suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.