banner141
Öne Çıkanlar Sokak Köpeği Av Tüfeğiyle Öldürülmüş Halde Bulundu sinan bahçacı aydın kaynak Sultanahmet Meydanı başbakan

Tek çözüm ‘Yenilebilir enerji’

Dünya Güneş Günü’nü Makine Mühendisleri Odası (MMO) Mersin Şubesi tarafından Türkiye’nin ilk ve tek uygulamalı enerji kompleksi olan Güneş Park’ta kutlandı. MMO Mersin Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yücesoy, Türkiye’nin fosil yakıtlarda dışa bağımlılığına dikkat çekerek, yenilenebilir enerjiye geçilme çağrısı yaptı.

Tek çözüm ‘Yenilebilir enerji’

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu (ISES) tarafından, temiz ve sonsuz enerji kaynağı olan güneş enerjisine dikkat çekmek amacıyla; kuzey yarım kürede güneş ışığından yararlanılan en uzun gün olan 21 Haziran günü  "Dünya Güneş Günü" olarak ilan edildi.

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Mersin Şubesi, Dünya Güneş Günü kapsamında mesleki seminerler, eğitimler, etkinlikler, sempozyum ve sergi düzenledi. Güneş Park Enerji Kompleksi’nde kutlanan Dünya Güneş Günü’nde konuşan MMO Mersin Şube Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yücesoy, “Öncelikle farkındalık yaratmak, bilgilendirmek ve bilinçlendirmek oldu. Özellikle yılda ortalama 1311 kWh/m2 ışınım alan ülkemizde, güneş enerjisinin kullanım alanlarının yaygınlaşmasını sağlayacak uygulamaları tanıtmak, yerli ve yeni teknolojilerin ülkemizde üretimini ve kullanılmasını sağlamak olmuştur. Sanayileşmenin ve üretimin temel girdisi olan ‘Enerji’ aynı zamanda refahın ve uygarlığın da gelişmesini hızlandıran önemli bir kaynaktır. Ülkemizde hızlı nüfus artışına, sanayileşmeye ve teknolojik gelişmelere paralel olarak enerji tüketimi hızla artmakta konvansiyonel enerji kaynakları da gün geçtikçe aynı hızla azalmaktadır.

Bu durumda; dünyanın çevre dengesinin sürekliliğini sağlayan çevre dostu enerji kaynağı olan ‘Güneş’ büyük önem kazanmaktadır. Türkiye Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlasına (GEPA) göre, yıllık toplam güneşlenme süresi 2.741 saat (günlük ortalama 7,5 saat), yıllık toplam gelen ışınım şiddeti günlük ortalama 4,18 kWh/m² olduğu tespit edilmiştir. Güneş Enerjisinin toplam gücü 1.3 milyar ton petrole eşdeğer olup bu güç değerlendirilmelidir” dedi.

Türkiye’nin birincil enerji arzının fosil kaynaklı olduğunu kaydeden Yücesoy, “Fosil kaynakların payı yüzde 83,5, yenilenebilir enerji kaynaklarının payı yüzde 16,5; ithal kaynakların payı yüzde 69, yerli kaynakların payı ise yüzde 31’dir. 2020 yılındaki verilere göre ülkemizde elektrik üretimimizin enerji çeşidine göre dağılımı yüzde 31,8’i hidrolik enerji, yüzde 27,2’si doğalgaz, yüzde 20,3’ü kömür ve linyit, yüzde 8,9’u rüzgâr, yüzde 6,8’i güneş, yüzde 1,7’si jeotermal ve yüzde 3,3’ü ise diğer kaynaklar şeklindedir.

“ÜLKEMİZİN ENERJİ ALANINDA DIŞA BAĞIMLILIĞI GİDEREK ARTMAKTADIR”

Ülkemizin enerji alanında dışa bağımlılığı giderek artmaktadır. Odamız doğal, sürdürülebilir, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ile bu stratejik alanda bağımlılığımızı azaltmanın, enerji girdileri ithalatına ödediğimiz yüksek bedellerin azaltılmasının mümkün olduğu düşüncesindedir. Temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının başında güneş enerjisi yer almaktadır. Güneşin milyarlarca yıldır dünyadaki bütün yaşamın tek kaynağı olduğu, bugün güneş enerjisinin dünyamızı yoğunlaşan çevre sorunlarıyla ve küresel ısınma sorunlarıyla karşı karşıya getiren fosil yakıtlara alternatif olacak güce eriştiği gerçektir.

Öte yandan nükleer santraller, enerji arz eksikliğine ve dışa bağımlılığa alternatif olarak gösterilmekte ve nükleer santral yapımına devam edilmektedir. Ülkemizde güneş enerjisi potansiyeli başta olmak üzere tüm yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları yeterince değerlendirilmezken, yeterli teknik altyapı ve mevzuat olmadan, kamusal denetimin dışlandığı bir yapıda, dışa bağımlılığı azaltmak bir yana, daha çok bağımlılığı artıracak bir süreçtir” sözlerine yer verdi.

GÜNEŞ PARK ENERJİ KOMPLEKSİ GELECEK NESİLLERE TEMİZ ENERJİNİN ÖNEMİNİ AKTARIYOR

Yılın 300 günü güneş gören Mersin’de açılan Güneş Park Enerji Kompleksi’nin fosil yakıtların yerine örek teşkil ettiğini vurgulayan Yücesoy, “Türkiye'nin ilk ve tek uygulamalı enerji kompleksi olan Güneş Park; halkımıza ve öğrencilerimize enerji üretimi, uygulamaları ve kullanım alanları hakkında eğitimler verilerek gelecek nesillere temiz enerjinin önemi aktarılmaktadır. Mühendis olarak enerji ile ilişkimizi değerlendirdiğimizde: enerjiyi gerektiği yerde kullanmak, kullandığımız enerjiyi uygun cihaz ve sistem tasarımlarıyla en verimli şekilde değerlendirmek tüm mühendislik disiplinlerinin  (mimari, inşaat, makine ve elektrik) yaptıkları çalışmalarda; enerji verimliliğini ön planda tutarak bir enerji kültürü oluşturmak durumundayız. TMMOB Makina Mühendisleri Odası, ülke kaynaklarının ve teknolojinin, halkımızın ve ülkemizin çıkarları doğrultusunda kullanımını savunmaktadır. Mesleğimizle ilgili alanlarda meydana gelen bilimsel ve teknolojik gelişmelerin, yeni uygulamaların tanıtılmasının yanı sıra, altyapıdaki ve yasalardaki sorunlarıyla birlikte ele alınması odamızın sorumlulukları arasındadır. Makina Mühendisleri Odası Mersin Şubesi olarak, Güneş Kenti Mersin’de 21 Haziran Dünya Güneş Gününü kutluyoruz” dedi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner196

banner162

banner195