banner141
banner148
Öne Çıkanlar Mersinde Trafik Kazası şimdiye kadar rekor başvu Teknopark Genç Girişimcileri Ağırladı Havuç Yüklü TIR Devrildi 1 Kişi Öldü mersin aday adayları

Tezgâhın arkasında 2 diplomalı pazarcı

Mersin Üniversitesi iktisat bölümünden ve açık öğretim sosyoloji bölümünden mezun olan 26 yaşındaki Ecem Topuoğlu tıpkı diğer üniversite mezunları gibi ataması yapılmayınca işsizler kervanına katıldı. Mezun olduktan sonra ataması olmayınca Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarı’nda annesiyle beraber ürettikleri örgüleri, takıları, süs eşyalarını satarak geçimini sağlıyor.

Tezgâhın arkasında 2 diplomalı pazarcı

Türkiye’de işsizliğin yanı sıra okuduğu mesleği de icra edemeyen gençler, umutsuzlukla birlikte mutsuzluğa da sürükleniyor.  Mezun olup kendi işini yapamayanlar kervanına katılanlar arasında olan iki üniversite mezunu Ecem Topuoğlu zor koşullar altında çalışarak Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarı’nda annesiyle beraber geçimlerini sağlamaya çalışıyor.  Annesi ile birlikte kurdukları stantta ürettikleri örgüleri, takıları, süs eşyalarını  satarak geçimini sağlayan Ecem Topuoğlu, mezun olduktan sonra iş bulamayınca ailesine katkı sağlamak amacıyla tezgahın başına geçtiğini söyledi.

Mersin’de her geçen gün büyüyen “işsizler ordusu”nun en büyük halkasını gençler oluşturuyor. Büyük hayallerle girdikleri bölümlerinden mezun olduktan sonra kendi alanlarıyla ilgili çalışma imkânı bulamayan üniversite mezunları, gelecek korkusu yaşıyor.  Öğrenim gördükleri alanda istihdam imkânı elde edemeyerek değişik alanlarda veya hizmet sektöründe çalışmak zorunda olan 2 üniversite mezunu Ecem Topuoğlu, içinde bulunduğu şartları, umutsuzluklarını ve gelecek korkusunu İMECE Gazetesine anlattı.

BİLİMLE UĞRAŞARAK KARIN DOYURMAK MÜMKÜN DEĞİL

Okuduğu mesleği yapamayanlardan biri olan Ecem Topuoğlu, iki üniversite bitirdiğini ama iki alanda da mesleğini yapamadığını ifade etti ve Üretici Kadın Pazarı’nda annesine yardım edip kendi ürünlerini satarak geçimlerini sağladığını anlattı.

Yenişehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve kadınların el emeği ürünlerini vatandaşlarla buluşturma fırsatı yakaladığı Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarı ile tanışan Ecem Topuoğlu hem üretiyor hem de kazanıyor. Pazarda takılar, örgüler ve birbirinden güzel süs eşyaları satıyor.

2 ÜNİVERSİTE BİTİRDİ AMA MESLEĞİNİ YAPAMIYOR

Mersin Üniversitesi iktisat bölümünden ve açık öğretim sosyoloji bölümünden mezun olan Ecem Topuoğlu da okuduğu bölümlerin alanında iş bulamayan mezun öğrenciler arasında. İki üniversite mezunu olan ama kendi alanında iş bulamayanlardan biri olan Ecem Topuoğlu annesine destek olmak amacıyla kadın üretici pazarında kendi ürettikleri ürünleri satıyor. Topuoğlu, kadın üretici pazarında annesine destek olarak geçimlerini sağladıklarını belirtti.

 “Öğrenciler için istihdam olmadığından dolayı okuduğum 2 alanda da mesleğimi yapamadım” diyen Ecem Topuoğlu, “Benim neslimdeki birçok genç özellikle pandemiden fazlasıyla etkilendi. Kötü bir zamana denk geldik. Anneme destek olmak için burada çalışıyorum ve kazancımızı buradan sağlıyoruz. Annem zaten tasarımcı ve annemi bildim bileli üreten bir kadındı. Bize de bunu aşıladı. Annem boş durmayı sevmeyen bir kadındır ve ürettiklerinden para kazanan bir kadın. Biz kendisinden üretkenlik adına çok şey öğrendik öğrenemeye de devam ediyoruz” diye konuştu. 

KENDİ MESLEĞİNİ İCRA ETMEK İSTİYOR

Annesinden gelen yeteneğinin yanı sıra bu yeteneğini kullanmayı da öğrenen Ecem, özellikle kitap ayracı ürettiğini, yaptığı bu ayraçlarda kitap okumaya yönlendirici öğeler kullandığını söyleyerek çocuklara çok okumaları konusunda da mesaj verdi. Tek geçim kaynaklarını buradan sağladıklarını söyleyen Ecem Topuoğlu, üretmekten yana mutlu olduğunu ama okuduğu bölümle ilgili iş yapabilmeyi çok istediğini ifade etti. Kendi mesleğini bir gün icra edeceği konusunda umutlu olduğunun da altını çizen Ecem, hayallerine en büyük engeli, pandeminin getirdiğini söyledi.

“BU PAZAR KADINLARIN ÖZGÜVENİNİ DE ARTTIRDI”

Bu işi sevmeyen insanların yapamayacağına dikkat çeken Ecem Topuoğlu, kadın üretici pazarında kadınlara yönelik böyle bir imkanın olmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyleyerek şöyle konuştu, “Eskiden kadınlarımız bu ürettiklerini evlerine hapsediyorlardı. Ama şimdi olayın seyri değişti. Bu üretilen şeyler insanlara ulaştı. Ve bu durum kadınların özgüvenini de arttırdı.” Her kadının bir dükkan kiralayacak ya da satın alacak durumu olmadığını düşünürsek bu pazar alanında stant açmak bütün üretici kadınlarımıza nefes olmuştur” diyen Ecem, “Belki şuan pazara gelmek bir şeyler satın almak biraz lüks oldu ama bu sürecin üstesinden geleceğimize inanıyorum. Üreten özellikle bir kadın ise bunun karşılığını mutlaka alır. Şuan her ne kadar lüks olsa da insanlarımızın hem üreten kadına hem de emeğe destek olacağına inanıyorum” dedi.

Pandemi sürecinin kendilerini de fazlasıyla etkilediğini söyleyen Ecem, bunun yanı sıra insanlarda pazar kültürünün de kalmadığına dikkat çekti.

Haber: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.